Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Ankara Anlaşması: Türk vatandaşları İngiltere'de ikamet edebilir

Bu yazımızdaki konumuz, her geçen gün daha çok duyduğumuz Ankara Antlaşması… 

1963 yılında; Türkiye, bazı Balkan ve Doğu Avrupa ülkeleri ile Avrupa Ekonomik Top-luluğu üyeleri arasında imzalanmış uluslararası bir antlaşma olan Ankara Antlaşması ile Türk vatandaşları, Birleşik Krallık’ta iş kurma ve oturum hakkı isteyebiliyor. Öncelikle, yasal olarak yani herhangi bir vizeyle Birleşik Krallık’ta bulunan Türk vatandaşlarının (öğrenci veya turist), Ankara Anlaşması İş Kurma Vizesi’ne başvuru yapabildiğini belirtelim. 

Peki öğrenciler için Ankara Antlaşması detayları nedir? 

  1. Birleşik Krallık’taki eğitim esnasında, 1 yıl boyunca aynı iş yerinde, ara vermeden çalışmaya devam etmiş öğrenciler, yine bu iş yerinde ve işte çalışmaya devam etme şartını sağlayarak, İngiltere Ankara Antlaşması Çalışan Vizesi başvurusu yaparak İngiltere'de kalmaya devam edebilir.
  2. Birleşik Krallık’taki eğitimden kalan boş zamanlarda, yapmak istenilen meslek üzerine çalışabilir ve okul devam ederken Ankara Antlaşması İş Kurma Vizesi’ne başvurulabilir. Hatta, başvurular Türkiye’ye dönmeden gerçekleştirilebilir.
  3. Ankara Antlaşması onaylanan öğrencilerde, öğrenci vizesinin değil, bu antlaşmanın kuralları geçerli olur. Böylelikle; full time değil part time olarak da dil, lisans, master, doktora eğitimine devam edilebilir.
  4. Birleşik Krallık’ta; home office / freelance çalışmak isteyenler için daha düşük bir sermaye yeterli olabilir. Fakat ofis, dükkan, eleman ihtiyacı olan işlerde sermaye daha yüksek olacaktır. 
  5. Ankara Antlaşması’na başvuranların; işini oturtmak ve yürütmek için yeterli seviyede İngilizce bilgisi olması beklenir. Kurumlar, bankalar ve müşterilerle iletişim kurabilecek seviyedeki İngilizce bilgisi, başvuru değerlendirilirken artı puan kazandırır.
  6. Ankara Antlaşması’na başvururken bir uzman gerekiyorsa, OISC lisansına sahip göçmenlik hukuku uzmanlarından ve avukatlardan yardım alabilirsiniz. Yasal yolları ve temsilcileri kullanmanızı öneririz.

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

Uluslararası eğitimde öncü küresel ölçekte bir kurum olarak, çok değerli bir tecrübe birikimine sahibiz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?