Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yeni Başlayanlar için Avustralya Eğitim Rehberi

Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri uluslararası öğrenciler için her zaman uğrak noktalar olmuştur. Bununla birlikte, Güney Yarımküredeki bir kıta adası da, dünyanın her yerinden yükseköğretim öğrencileri için favori bir yer haline geldi. Evet, dünyanın dört bir yanındaki uluslararası öğrenciler için üçüncü en popüler rota olan Avustralya'da eğitim almaktan bahsediyoruz.

australia-3795892-960-720.jpg

Ülke, QS Dünya Üniversite Sıralamasında ilk 100 arasında yer alan yedi üniversiteye sahiptir. Avustralya’nın yükseköğretim sistemi şu anda tüm dünyada saygın kurumsal pozisyonlarda çalışan yaklaşık 2,5 milyon uluslararası mezun öğrenci yetiştirmiştir.

Ayrıca 15 Nobel Ödülü sahibi aynı eğitim sistemi tarafından onurlandırıldı ve yetiştirildi.

Yüksek öğreniminin etkileyici performanslarının yanı sıra yaşam standardı, geniş şehirleri, kırsal bölgeleri, güneşli plajları ve fauna çeşitliliği, Avustralya'yı uluslararası öğrencilerin favori rotası haline getiriyor. Liseyi bitirmek üzereyseniz ve Avustralya'da eğitim görmeyi planlıyorsanız ve zihninizde birçok soru kaynıyorsa, okumaya devam edin.

Bu yazıda, Avustralya'da uluslararası bir öğrenci olarak eğitim ile ilgili tüm önemli konuları tartışacağız.

Avustralya'da eğitim ve kariyer olanakları

Daha önce de belirtildiği gibi, Avustralya'da yüksek öğreniminizi tamamlamak daha iyi kariyer olanakları sağlar. Avustralya üniversitelerinin, akademik uzmanlığının yanı sıra, genel eğitim sistemi kariyer ve büyümeye yöneliktir. Örneğin, üniversite dersleri ve ders saatleri, akademik çalışmalarınızla birlikte iş deneyimi elde etmenizi sağlayacak zamanı vererek planlanır.

Vize süresinin dolma tehlikesiyle karşı karşıya olan uluslararası öğrenciler için bu ders planı bir nimettir. Esnek ders zamanları öğrencilerin eğitimlerini tamamlarken önemli ölçüde ilgili iş deneyimi kazanmalarını sağlar.

Ayrıca üniversiteler mezun öğrencilerinin iyi bir yere yerleşmelerini sağlamak için önceden çalışırlar. CareerHub Avustralya üniversitelerinin öğrencilerine saygın bir kariyer edinmeleri için kolaylık sağlayan uygulamalarını yansıtır. CareerHub 35 Avustralya üniversitesi ve milyonlarca öğrenci üyesi ile çalışan bir iş edindirme portalıdır.

CareerHub'ın temel amacı, işverenlerin kuruluşları için uygun ve yetkin mezunlar seçmelerini kolaylaştırmaktır. Uluslararası öğrenciler de, tıpkı herhangi bir Avustralyalı öğrenci gibi, akademik yeterliliklere sahip oldukları sürece CareerHub'dan yararlanabilirler.

Birçok uluslararası öğrenci sadece eğitimlerini tamamlamak için değil, aynı zamanda orada profesyonel olarak devam etmek için Avustralya'ya gelir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra ülkede kalmak istiyorsanız,  öğrenci vizenizin süresi dolmadan önce makul iş tecrübesi edinmeniz gerekecektir.

International students are allowed to stay for three months after graduation. So, you need to start applying for positions in the companies you want to work with even before the completion of the degree. This way, you will be able to get a call before the expiration of your student visa.

Avustralya eğitim almak için iyi bir yer mi?

Avustralya'nın çok kültürlü yapısı, denizaşırı öğrencilerin topluluk tarafından kolayca kabul edilebildiği anlamına gelir. Avustralya yaşamak, eğitim almak ve çalışmak için en güvenli ülkelerden biridir.

Ve birkaç Avustralya şehri genellikle dünyanın en güvenli yerleri olarak yüksek sıradadır.

Avustralya’da öğrenci olarak konaklama

Üniversite ve seçtikleri bölümdeki yerinizi garantiledikten sonra, konaklamayı ayarlamak uluslararası öğrenciler için en hayati görevlerden biridir. Avustralya bu konuda AB ülkelerinden ve ABD’den çok daha iyi durumda. Burada, uluslararası öğrenciler için daha iyi bir yaşam standardı ve uygun fiyatlarla konaklama için daha fazla seçenek vardır.

İster özel bir konutta ister kampüs içerisindeki konaklama imkanlarından yararlanmayı planlayın, özellikle diğer popüler ülkelerle kıyaslandığında, uluslararası öğrencilerin yaşaması için konforlu ve uygun ücretli seçenekler olacaktır.

Uluslararası bir öğrenci olarak Avustralya'da eğitim alırken seçebileceğiniz farklı konaklama türlerine bakalım.

Özel Konaklama

Özel konaklama genellikle uluslararası öğrenciler için pahalı kabul edilir. Ancak, tüm özel öğrenci konaklama yerleri için, en azından Avustralya'dakiler için, böyle olduğunu söyleyemezsiniz. Buradaki birçok öğrenci apartman kompleksleri uluslararası öğrenciler için konaklama imkanı sağlamaktadır ki bu lüks konaklama sayılacak bir şey değildir.

Örneğin, Sidney'deki Iglu Central Park diğer birçok ülkedeki uluslararası öğrencilerin sadece hayal edebileceği olanaklarla, makul bir konaklama imkanı sunmaktadır. Iglu’nun öğrenci konaklamaları her öğrenciye özel banyo ve tam donanımlı ortak mutfak sunmaktadır. Ayrıca Iglu’nun öğrenci merkezlerinde eşyalarınız için daha çok alan bulacaksınız.

Brisbane'deki UniResort etkileyici başka bir öğrenci yurdudur. Burada yüzme havuzu, sauna odası, iki jakuzi ve tenis kortu bulunmaktadır. Avustralya'daki her büyük şehirde böyle birçok öğrenci yurdu bulacaksınız. Özel konaklama isteyen ancak bütçelerini aşmak istemeyen uluslararası öğrenciler için bu tür yurtlar gerçekten makul fiyatlara sahiptir.

Kampüs Konaklaması

Paranız kısıtlıysa ya da bursunuzla buraya gelebilmişseniz, kampüs konaklaması en iyi yoldur. Burada Avustralya üniversitelerinin çoğu tarafından sağlanan konaklamaların, dünyadaki herhangi bir üniversiteyle kıyaslandığında iyi standartları koruduğunu belirtmekte fayda var. Üniversite yönetimi, uluslararası öğrencileri yeni çevreye ve topluma sorunsuz bir şekilde adapte olabilmelerine daha fazla olanak sunduğu için kampüs konaklamalarını önermektedir.

Kampüs konaklamalarının hareketli yapısı, birçok uluslararası öğrencinin ilk günlerde yaşadığı ev özlemi için harika bir ilaç olduğunu kanıtlıyor. Avustralya üniversitelerinin iyi işletilen ve kolaylıklar sağlayan konaklama yerleri vardır. Perth, Murdoch Üniversitesi'nde bir kampüs konaklaması olan “The Village” burada bahsetmeye değer.

The Village, öğrencilere uyumak ve eşyalarını saklamak için bir yer sunmanın yanı sıra, tüm gününüzü üniversite kampüsünde geçirebilmenizi sağlayacak imkanlar sunar. Tesiste bir basketbol / voleybol sahasının yanı sıra yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca bir bilardo odası da bulunmaktadır. 12 kişilik mini sinema ve oyun salonu da “The Villege” kampüs konaklamasının bir parçasıdır.

The Village, öğrencilerin çalışmakarını kolaylaştırmak için aynı zamanda E-kütüphane ve grup çalışma salonu imkanı sunmaktadır. Bir toplantı odası ve seminer odası da Murdoch Üniversitesi'nin bu etkileyici öğrenci yurdunun bir parçasıdır. The Villege içerisinde barbekü ve makarna geceleri de oldukça sık görülür, böylece çeşitli kültürlerden gelen öğrenciler sevimli bir ortamda sosyalleşebilirler.

Bu Avustralya'daki üniversite ve kolejlerin kampüs konaklamaları konusunda ne kadar ciddi olduklarına sadece bir örnektir. Çok sayıda uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan her Avustralya üniversitesinde aşağı yukarı aynı düzenlemeleri göreceksiniz.

Kampüs Hayatı

Avustralya üniversitelerindeki kampüs hayatı, kapsayıcı bir öğrenme ortamının ortaya çıkmasını sağlamak için tasarlanmış faaliyetlerle doludur. Üniversitelerde oryantasyon programları, uluslararası öğrencilerin kendi ülkelerinden uzakta yeni bir ortama ayak uydurabildiklerinden emin olmak için haftalarca sürüyor. Benzer şekilde, hoş geldiniz yemekleri de birçok üniversite ve yüksekokulun köklü bir geleneğidir.

Öğrenci birliklerinin yürüttüğü sosyal farkındalık kampanyaları, kampüslerin bir diğer ortak özelliğidir. Konu ister cinsel tacize karşı ses yükseltmek, cinsiyet ayrımcılığı ya da yabancı düşmanlığına karşı durmak olsun, Avustralya ünversitelerinde öğrenciler sosyal sorumluluklarının farkındadır. Akademik ve müfredat dışı etkinliklerin bu karışımı, çağdaş iş piyasasının ve işe alım değerlerinin favorisi haline gelen sosyal becerileri geliştirmenize yardımcı olur.

Öğrenci Destek Servisleri

Ülkenizden ayrılmak ve yeni bir yere gitmek kolay bir karar değil. Her uluslararası öğrenci, yabancı bir ülkeye iniş yaptıktan sonra bir süre stres ve endişe yaşar. Avustralya üniversitelerinin sunduğu destek servisleri, yaşam çevrelerindeki ani değişiklik nedeniyle zihinsel ve sosyal olarak mücadele eden tüm öğrencilere özel bir önem vermektedir.

Doktorlar ve psikologlardan kariyer ve vize danışmanlarına kadar, üniversitelerin destek servisleri, uzmanlıklarını her zaman uluslararası öğrencilerle paylaşmaya hazır olan kadroya sahiptir. Birçok üniversite özellikle destek servislerinde sosyal eşitliğe odaklanmaktadır. Örneğin, Murdoch Üniversitesi'nin engelli öğrencilere hitap eden ayrı bir Eşitlik ve Toplumsal Kapsayıcılık Ofisi vardır.

Melbourne Üniversitesi gibi yerler, yeni uluslararası öğrencilerin refahı ve sorunsuz geçişleriyle derinden ilgilenmektedir. Havaalanında Üniversite temsilcileri tarafından karşılanmak üzere kaydolabilecekleri ve herhangi bir ücret ödemeden konaklama yerlerine ulaşabilecekleri bir programı da vardır.

Kısacası, Avustralya üniversitelerinin destek servisleri birinci sınıf olup, nereden geldiği bir fark etmeden tek bir öğrencinin bile yeni düzene alışmakta sorun yaşamamasını sağlayacaktır. 

Spor kulüplerine ve öğrenci topluluklarına katılmak

Avustralya üniversitelerinin spor ve diğer müfredat dışı etkinlikleri destekleme biçimlerinin tek amacının tek tipleşmiş (kötü bir şey olmasa da) “nerd” öğrenciler yetiştirmek olmadığı açıktır. Eğer spor ya da akademik olmayan diğer sağlıklı faaliyetlerde bulunuyorsanız, Avustralya üniversite kampüslerinde bu tutkunuzu yerine getirmek için birçok yol bulacaksınız.

Bütün bu söylenilenler, Avustralya'da eğitimin herhangi bir öğrenci için harika bir karar olabileceğini açıkça ortaya koyar. Yüksek kalitedeki eğitim, dolu dolu bir kampüs hayatı ve parlak kariyer beklentileri – Avustralya, yüksek öğrenimini tamamlamak için uluslararası bir yer arayanların aradıkları özelliklerin her birini karşılar.

Önerilen Makaleler

Avustralya’da İnsanlar ve Kültür

Avustralya'yı yeni eviniz yapmak istiyorsanız, heyecan verici olanaklar ve deneyimler dünyası sunan Avustralya'nın yaşam tarzı hakkında bir bakış açısı ve anlayış kazanmanız size yardımcı olacaktır.

Melbourne'da eğitim?

Melbourne, muhteşem canlı müzikleri, zengin mutfak kültürünü yansıtan heyecan verici mekânları...

IDP-Helpline-teaser-370x242-02-2- (1).png

IDP Yardım Hattı

Bazı soruların beklemeye tahammülü olmadığını biliyoruz, bu yüzden bir IDP Yardım Hattı açtık: güvenli ve 7 gün 24 saat açık.

Money-Living-expenses-T1-370x242 (2).jpg

Para ve yaşam giderleri

Avustralya’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?

Etkinlik Bulunamadı