Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya yaşamı ve kültürü hakkında bilmeniz gerekenler!

Hiç kimse “Avustralya Kültürü” ya da “Avustralya Toplumu” kavramlarını tek bir cümlede ya da bir paragrafta özetleyemez. Haka’dan Opera’ya Avustralya kültürü ve yaşam tarzı zengin çeşitliliğe, benzersiz ve ödünç alınmış kültürel motiflerle bezenmiştir. Eğitim ve çalışma için Avustralya’ya taşınmayı planlayan uluslararası öğrenci olarak, bu kıtanın kültürüne dair kısa bir bakışınız olmalı.

İşte bu yazımızda okyanus ülkesine dair önceden bir fikri olmayanlar için Avustralya’nın yaşam tarzı ve kültürüne dair hızlı bir özet sunacağız.

İlk Avustralyalılar kimlerdir?

65,000 yıl önce Avustralya kıtasına ilk yerleşenlerle başlayalım.

Herkesçe bilinen ilk Avustralyalılar, yerli insanlar bir arada yaşamadıklarıyla ilgili. Aborjin Avustralyalılar ve Torres Strait Adalılar ilk Avustralyalılar olarak kabul edilir ve daha alt kabilelere ve alt kültürlere ayrılırlar.

Spirit ve Yabun Festivalleri, adanın her yerinden insanları çekiyor. Böyle festivaller yerel kültürel kutlamalardır ve yerel Avustralya değerlerini korumak için devam ettirilir. Sömürge yerleşimlerinden bu yana o kadar iyi olmayan ilişkilerin şimdilerde yerel haklarla olan bağların daha iyi olması için Avustralya hükümeti ve kuruluşları tarafından proaktif çalışmalar yapıldığını da söylemek gerekmektedir.

“Mind the Gap” gibi girişimler yerli halkın geçmişin eşitsizliği ve zulmüyle yüzleşmek zorunda kalmamalarını sağlamak amacıyla kurulmuştur. İlk Avustralyalıların yerli kültürlerine ve sanatlarına saygı duymak ve korumak, Avustralya’nın şimdiki önceliğidir ve uluslararası öğrenci olarak, bu gelişimenin farkına varırsınız.

Avustralya kültürünü nasıl tanımlarsınız?

Basitçe, zengince işlenmiş bir kültür dokusu. Diğer birçok kültürün aksine, Avustralya kültürü benzersiz, dinamik bir doğaya sahiptir. Sürekli şekillenir. Etnik farklılıklar ve yerleşik göçmenlerin sayısı hesaba katılınca, buranın Güney Yarımküre’de yer alan Birleşmiş Devletler olduğunı söylemek yanlış olmaz. Avustralya İstatistik Bürosunun 2016 rakamlarına göre, ülkede oturumu olan popülasyonun %28,5’i yurt dışında dünyaya gelmiştir.

Göçmenlerin büyük çoğunluğu original olarak Birleşik Krallık, Yeni Zelanda, Çin, Hindistan ve İtalya’dan gelmiştir. Bu yüzden Avustralya toplumunun göçmenlerin kendileriyle birlikte getirdiği eşsiz bölgesel kültürlerin bir erime potası olduğunu belirtmemize gerek bile yok.

Müzikten yemek alışkanlıklarına kadar kültür kaynaşmasına tam olarak şahit olursunuz. Geleneksel ve modern mutfaktan birçok çeşit yemeği göçmen ülkelerin etkileriyle de tadına varacaksınız.

Avustralya’nın çok kültürlülüğünün en iyi yanı, her bir kültür kendisini katıksız bir formda yer alır. Örneğin, kendi ülkenizdeki marketlerde yaygın bulunan malzeme ve içerikleri alabileceğiniz bir gıda süpermarketi bulabilirsiniz.

Bu çeşitli kültürel ayak izleri, Avustralya’da eğitim almaya gelmiş uluslararası öğrenciler için kolay bir özümseme sağlar. Bu yüzden endişelenmeyin, iyi karşılanacak ve kendinizi çok kısa sürede evinizde hissedeceksiniz.

Avustralya’da şehir yaşam tarzı

Her gelişmiş ülke gibi Avustralya’nın da büyüyen bir şehir yaşamı vardır. Beş tanesinnin nüfusu milyonları aşan ülkenin toplam 90 şehri bulunmaktadır. Sidney ve Melbourne , her metropol gibi kültür ve sanatı içinde barındıran şehirlerdir. Bu iki şehir de dünyanın her yanından takip edilen birçok spor, eğlence, sanat ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapar. Bu şehirlerdeki yaşam tarzı diğer büyük şehiler gibi heyecanlı ve yorulmak nedir bilmez.

Avustralya’da uluslararası öğrenci olarak şehir yaşamının iki yaygın elementini bilmeniz gerekir: kafelerde kahve içmek ve Pazar kahvaltıları. Barlar ve publar her şehir için standart ve randevu noktaları olarak kullanılsa da Avustralya kültüründe kahve için kafelerde buluşmak bir sosyalleşme biçimidir. Eğer kahve çekirdeğinin kalitesi ve pişme metotları gibi detaylara tutkulu bir kahve hayranıysanız, Avustralya’daki öğrenci hayatınızdan kesinlikle memnun kalacaksınız.

Avustralya’nın ikliminin hoş bir sıcaklığı olduğu için, neredeyse bütün buluşma mekanlarının açık hava bölümleri bulunur. Ya açık bölümlerde ya da çatı katındaki oturma düzenini tercih edebilirsiniz. Pazar kahvaltıları şehir yaşantısı içerisinde bir başka yaygın olan şeydir. Birçok insan hafta sonlarını arkadaşları ve ailesiyle rahat bir yemek buluşmasıyla geçirmeyi sever.

Avustralya’nın az insanın yaşadığı kırsal ‘Backcountry’lerini: Taşralar’ı duydunuz mu?

Eğer Avustralya haritasına yakından bakarsanız, kara kütlesinin büyük bir kısmının kıyı alanlardan oluştuğunu göreceksiniz. Ana kıtanın büyük bir kısmı insanlar tarafından yaşanmayacak bölümden oluşur. Avustralya popülasyonunun yalnızca %10’u bu kıyı olmayan alanlarda yaşamaktadır.

Bu taşraların çoğunlukla boş olmasının sebebi aşırı sıcak ve kuru ikliminden kaynaklanır. Yine de bu kıyıdan uzak kesimlerin içerisinde barındırdığı vahşi yaşam da eşsiz Avustralya kimliğine katkıda bulunur. Ayrıca, bu çorak taşraların manzarası nefes kesici şekilde güzeldir. Uluslararası öprenci olarak, Outland’i ziyaret etmek yapılacaklar listenizde yer almalıdır.

Avustralya’daki sosyal iletişime alışmak

Bütün ülkeyi konuşma biçimi olarak genellemek doğru olmasa da, yine de dikkat edebileceğiniz yaygın iletişim unsurları bulunur. Bunu önceen bilmek, uluslararası öğrenci olarak iletişiminizi daha rahat ve daha az garip hissedecek bir şekilde sürdürebilmenizi sağlar.

Avustralyalıların mizah anlayışını başlangıçta biraz kuru ve kendini küçümseyen bir tavırla bulabilirsiniz. Genellikle, her zaman şakayı içinde barındıramayan gayriresmi bir yaklaşımla iletişime geçerler. Kibirli ya da iddialı davranırken direkt olmaktan kaçınırlar.

Ülkede yeterince zaman geçirdiğinizde Avustralyalıların sakin ve rahat tavırlı iletişimlerini anlayacaksınızdır.

Avustralya’da gezmek, yaşamaktır!

Hetorojen kültür ve engine bir ada ülkesinde yaşayan Avustralyalılar, seyahat etmenin yaşamlarının önemli bir parçası olarak görürler. Avustralyalıların birkaç yıl dünyanın başka bölgelerinde çalışmak, eğitim almak ya da sırt çantasıyla gezmek için yaşaması oldukça yaygındır. Bu yüzden seyahat etmek Avustralya’nın yaygın kültürel motifleri arasındadır.

Her şey dikkate alındığında, Avustralya dünyanın diğer bölgelerindeki insanları iyi karşılayan bir yerdir. Orada yaşayan büyük bir yığın göçmen Avustralya toplum ve kültürünün misafirperver yapısını doğrulayacaktır. Avustralya’da eğitim almak için uçağa atlayan bir uluslararası öğrenci olarak, Avustralya toplumuna kısa sürede alışacaksınız.

Önerilen Makaleler

2019’un İşletme ve Ekonomi alanındaki en iyi 10 Avustralya Üniversitesi

Avustralya’da işletme ya da ekonomi alanlarında mı eğitim almak istiyorsunuz? Üniversitenizi akıllıca seçmelisiniz! İşte Times Higer Education (THE) Dünya Üniversiteleri 2019 sıralamasına göre İşletme ve Ekonomi alanlarındaki en iyi 10 Avustralya Üniversitelerinin listesi

Avustralya öğrenci vizesi gereksinimleri

Yabancı öğrencilerin yurt dışında öğrenim gördüğü ilk üç uluslararası ülkeden biri olan (ABD ve İngiltere’nin yanı sıra) Avustralya, öğrenci hayatının tadını en iyi şekilde çıkarmanıza olanak sağlar.

Eğitim sistemi Avustralyada

Avustralya eğitim sisteminin nasıl çalıştığını öğrenin!

Avustralya'da eğitim alımı

Avustralya üniversiteleri Şubat ve Temmuz olmak üzere öğrenciler için 2 büyük giriş sunmaktadır. Onlar hakkında her şeyi öğrenin!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin