Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Okuma Alışkanlığı Size Neler Kazandırabilir?

Bazı alışkanlıklar hayatımızın büyük bir alanına etki eder ve bizi ileriye taşımaya yardımcı olur. İyi yönleri ve kazandırdıkları açısından alışkanlıklar kıyaslandığında, hiç şüphesiz ki okuma alışkanlığı listenin başında yer alır. İnternet, televizyon ve diğer değişen birçok araçla beraber artık her duygu görselleştirilebiliyor ve ‘dikkat çekicilik’ içerikten önce görünüşe yönlenebiliyor. Okuma alışkanlığının bizlere kazandırdıklarıyla beraber neden bu kadar önemli olduğunu sizler için derledik:

1 – Dil becerilerinizi geliştirir

Okumak yeni kavramlar öğrenmenize yardımcı olup kelime dağarcığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Yeni kelimeler öğrendikçe, kendinizi daha rahat ve doğru ifade edebilmenize yardımcı olur. Eğer öğrendiğiniz yeni bir dil varsa ve onu daha kalıcı hale getirmek istiyorsanız, öğrendiğiniz dilde metinler okumanızı tavsiye edebiliriz. 

2 – Daha rahat konsantre olmanızı ve odaklanmanızı sağlar

Okuma alışkanlığı edindiğinizde, kendinizi içinde bulunduğunuz dünyadan uzaklaştırarak çok daha farklı bir dünyaya sürükler. Bir kere odaklanmayı başarabildiğinizde, etrafınızdaki her şey yok olmaya başlar. Sonrasında ise odaklanmak giderek daha kolay bir hal alır. 

3 – Beyin egzersizi yapmanıza yardımcı olur

Stresi hem azaltan hem de beyin egzersizi yapmanızı sağlayan belki de tek şey okuma alışkanlığıdır. Okumak, televizyon izlemekten daha karmaşık bir görevdir ve okunulan metne göre bağlantılar ve modeller oluşturur. 

4 – Duygusal Zekanın gelişmesine yardımcı olur

Okuma alışkanlığıyla beraber, başka dünyalara ortak olmayı, kahramanlarla beraber hissetmeyi ve yaşamayı da alışkanlık edinirsiniz. Bu da sizlerin empati yeteneğinin artmasına ve kendinizi başkasının yerine koyabilme becerisi kazanmanıza yardımcı olur. 

5 – Doğaçlama yeteneğinizi geliştirir

Problemler için çözüm üretebilmenin yanı sıra buna hızlı ve doğaçlama tepkiler vermenize de yardımcı olur. Farklı konular hakkında farklı şeyler okuduğunuzda düşünme yeteneğiniz gelişecektir. Bu yüzden sorunları ve durumu daha kolay algılama, bunlar için de hızlı düşünme ve aksiyonla hareket edebilmenizi sağlayacaktır. 

6 – Bilgi dağarcığınızı genişletecek, hayal gücünüzü arttıracak 

Aslında en bekleneni sona sakladık. Bilgi dağarcığınızın ve hayal gücünüzün artması; okuma alışkanlığınızın doğal bir sonucu olacaktır. Bunların yararları ise hayatınızın her alanına işleyecektir.

Hem duygusal hem de rasyonel sorun çözme yetenekleriniz, geliştirdiğiniz bilgi dağarcığınız ve hayal gücünüzün yanı sıra kendinizi iyi ifade etmenizi sağlayacak dil becerilerinizle akademik ve profesyonel hayatınızda kendinize değer katmış olacaksınız. 

Öğrendiğiniz dilde de okuma alışkanlığı edinmek, gelişmiş kelime dağarcığınızla beraber kendinizi daha iyi ifade edebilmenizi ve karşınızdaki daha iyi anlamanızı kolaylaştıracaktır. IELTS sınavına girecek adaylar için de özellikle sınavın Okuma ve Yazma bölümünde yardımcı olması için İngilizce dilinde metinler okuma alışkanlığı edinmesinin adayların kendilerini ifade edebilmeleri ve daha yüksek skorlar almasını sağlar. 

Bunun yanı sıra, yurt dışında eğitim düşünüyorsanız, yaratıcı bir niyet mektubu yazmanın en önemli ilhamını okuma alışkanlığınızdan alabileceğinizi bilmeniz gerekir. Nasıl niyet mektubu yazmanız gerektiğini merak ediyorsanız, niyet mektubu yazımıyla ilgili metnimizi buradan okuyabilirsiniz. 

IDP Yurt Dışı Eğitim ve IDP IELTS, hem yurt dışı eğitiminiz için hem de IELTS sınavınız için ipuçları sunmaya devam edecek. IELTS sınavıyla ilgili bilmeniz gereken her şeyi bu adresten öğrenebilirsiniz. 

Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, Amerika Yeni Zelanda ve İrlanda ülkeleri için de yurt dışı eğitiminizde destek almak istiyorsanız, IDP Türkiye’nin uzman danışmanları size yardımcı olabilir. Bunun için form doldurabilir ya da Online Chat, Virtual Counselling ya da WhatsApp hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Yurt dışı eğitim ülkeleri

En iyi yurt dışı eğitim ülkeleri. Dünya üzerinde 700’den fazla eğitim kurumuyla partnerlik yapıyoruz

Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?