Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Dünyadaki En İyi Festivaller

Yurt dışında eğitim alırken; eğlence, sanat, yeme içme etkinliklerinde zaman geçirmek hem farklı bir bakış açısı kazanmak hem de keyif almak için harika bir yol. Dünyadaki en iyi, en eğlenceli, en dikkat çekici festivallere birlikte göz atalım mı?

Avustralya’da sanat ve gastronomi

Işık ve müzik festivali Vivid Sydney, her yıl mayıs-haziran aylarında Sydney’de düzenleniyor ve şehirde enfes görüntüler ortaya çıkıyor. Ocak ayındaki Sydney Festivali’nde ise açık hava konserleri, sokak tiyatrosu gibi etkinlikler gerçekleşiyor. Festivallerin neredeyse hiç bitmediği Melbourne’de; Nisan aylarında Komedi Festivali’ni, eylülde dünyanın en büyüğü olan Yazarlar Festivali’ni, temmuz ayında ise Uluslararası Animasyon Festivali’ni ziyaret edebilirsin. Nisan ayında Melbourne’de düzenlenen Tasting Australia festivalinde ise Avustralya yemeklerini deneyip harika zaman geçirebilirsin. 

Festival cenneti Büyük Britanya

Her yıl ağustos ayının son hafta sonunda Londra’da gerçekleşen; Avrupa’nın en büyük festivali, hatta Rio karnavalından sonraki en büyük sokak karnavalı olan Notting Hill Karnavalı’nda, Afrika ve Karayip müzikleri dolu 3 gün geçirebilirsin. Dans, tiyatro, sanat, akrobasi ve ışık şovlarının yer aldığı; Londra’daki Thames Nehri kıyısında düzenlenen Thames Festivali ise her yıl eylül ayında kutlanıyor. 

İskoçya’da ağustos aylarında düzenlenen Edinburgh Jazz & Blues Festivali, dünya çapındaki müzisyenleri bir araya getirirken, haziran aylarına renk katan Glasgow International Jazz Festival de ülkenin en iyi müzik festivalleri arasında yer alıyor. Ocak aylarının son salı gününde İskoçya’nın Shetland Adaları'nda bulunan Lerwick’te, Up Helly Aa adıyla ateş festivali kutlanıyor. Viking ruhunu yaşayabileceğin bu festivali kaçırmamanı öneririz. 

Kuzey İrlanda’da kasım aylarında gerçekleşen; eski adıyla Belfast Festival at Queen’s, yeni adıyla Belfast International Arts Festival ise sanat tutkunlarını ağırlıyor. Dublin’deki etkinlikleriyse şöyle sıralayabiliriz: mart aylarında düzenlenen, dans ve eğlence dolu St. Patrick’s Day; her haziranda gerçekleşen edebiyat temalı BloomsDay Festival; eylül-ekim aylarındaki Dublin Tiyatro Festivali. 

Müzik ve eğlence için Kanada

Ülkenin en ünlü festivallerinden biri olan Vancouver Işık Festivali, yaz aylarında gerçekleşiyor. Eğlence ve müzik temalı olan; Ottawa, Ontario, Gatineau ve Quebec şehirlerinde şubat aylarında düzenlenen Winterlude Kış Festivali ve temmuz aylarındaki Quebec Yaz Festivali’nde ise çok keyifli zamanlar geçirebileceğiniz söyleyebiliriz. 

Sanat festivallerinin kalbi Yeni Zelanda

Müzik, dans, tiyatro olmak üzere sanatın tüm dallarına doyabileceğin Artsplash Festivali, eylül aylarında gerçekleşiyor. Yine eylül aylarındaki Alexandra Blossom Festival’in en heyecan verici özelliğiyse, kaçırılmaması gereken geçit töreni. Uluslararası Caz ve Blues Festivali, Soundscape, Jarome’s Lanevay Festivali ise ülkenin en iyi müzik festivallerinden… 

Müzik dendiğinde Amerika 

Hepimizin duyduğu Burning Man, ağustos ve eylül aylarında Nevada Black Rock Çölü’nde gerçekleşiyor. Kostümleriyle ünlü festivalde müzik ve dans hiç durmuyor. Kasım ayında New York’ta düzenlenen Macy's Şükran Günü Geçit Töreni’nde; karnaval hayvanları, balonlar ve süslü arabalar bütün gün boyunca görsel şölen yaratıyor. Amerika’daki müzik festivallerini ise say say bitmez.  Coachella, Electric Daisy Carnival Las Vegas, Austin City Limits Music Festival, Ultra Music Festival, New Orleans Jazz & Heritage Festival, Electric Zoo bunlardan sadece bazıları…

Önerilen Makaleler

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?