Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

En iyi Birleşik Krallık Üniversiteleri ve çalışma izni

Yurt dışındaki eğitimini tamamladın. Şimdi de kariyerine harika bir başlangıç yapmak için bulunduğun ülkede bir süre daha kalıp çalışmak istiyorsun. İşte sana dünyanın en iyi üniversitelerinin yer aldığı Birleşik Krallık’tan heyecan verici bir haber! Hükümet tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte, Birleşik Krallık ülkelerinde (İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda); lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi alan uluslararası öğrencilere, 2020-2021 eğitim öğretim yılından itibaren tam 2 yıl çalışma izni verilecek. Bu şansın bulunduğu Birleşik Krallık’taki eğitim alınabilecek en iyi üniversiteleri senin için listeledik… 

University of Warwick

Eğitim alanların % 20’sinden fazlasını uluslararası öğrencilerin oluşturduğu Warwick Üniversitesi, İngiltere’nin Coventry şehrinde bulunuyor. 1965 yılında kurulan University of Warwick, araştırma alanında mükemmelliğe önem verirken, her yıl 120 ülkeden gelen genç yeteneğe, yüksek kaliteli eğitim sunuyor. Fen, edebiyat, tıp ve sosyal bilimlerden oluşan 4 fakülteye sahip üniversite; lisans, yüksek lisans ve araştırma fırsatlarına sahip. Warwick Üniversitesi’nde yıllık eğitim ücreti ise 18.330-23.380 £ arasında değişiyor.

University of St Andrews

% 40’ından fazlasının uluslararası öğrencilerin oluşturduğu Saint Andrews Üniversitesi, 1413 yılından beri İskoçya’da eğitim veriyor. Özellikle; uluslararası ilişkiler, bilgisayar bilimleri ve fizik bölümleriyle dikkat çeken University of St Andrews, ülkedeki en iyi üniversiteler sıralamasında yer alıyor. Oxford ve Cambridge`ten sonra, en eski İngilizce konuşulan eğitim kurumu olma özelliği taşıyan Saint Andrews Üniversitesi’nin mezunları arasında ise Cambridge Dükü Prens William var. Üniversitenin yıllık eğitim ücreti ise 20.570-28.200 £ arasında değişiyor. 

Loughborough University

1909 yılında İngiltere’de kurulan Loughborough Üniversitesi’nde, yaklaşık % 10 oranında uluslararası öğrenci eğitim alıyor. Loughborough University, özellikle makine mühendisliği ve işletme eğitimi almak isteyen öğrencilerin makul öğrenim ücretleri nedeniyle tercih ettiği en iyi üniversiteler arasında yer alan alıyor. Birleşik Krallık ve Avrupa’daki en büyük kampüslerden birine sahip üniversite, yeşil alanları ile etkileyici bir ortama da sahip. Loughborough Üniversitesi’nin yıllık eğitim ücreti ise 16.400-20.500 £ arasında değişiyor.

Lancaster University

1964 yılında, İngiltere’nin Lancaster şehrinde kurulan Lancaster University’de, 100’den fazla ülkeden gelen % 20 oranında uluslararası öğrenci bulunuyor. Eğitim ve araştırmadaki başarısıyla ilgi odağı olan Lancaster Üniversitesi, Birleşik Krallık’taki yüksek lisans mezunlarının istihdam imkanı en çok olan ilk üç üniversitesi arasında yer alıyor. Özellikle sanat ve tasarım alanlarında popüler olan Lancaster Üniversitesi’nin yıllık eğitim ücreti ise 15.680-30.330 £ arasında.

Durham University

1832 yılında, İngiltere’nin Durham şehrinde kurulan Durham Üniversitesi, akademik olarak en başarılı eğitim kurumları arasında yer alır. 150 ülkeden farklı kültürlerden gelen uluslararası öğrenciye ve öğretim kadrosuna sahip Durham University’de, 200’ün üzerinde lisans, 130 lisansüstü program ve araştırma imkanları bulunuyor. Sanat ve beşeri bilimler, fen, sosyal bilimler ve sağlık alanlarında eğitim veren üniversitede, psikoloji, bilgi teknolojileri, İngilizce konuları oldukça popüler. Durham University’nin yıllık eğitim ücreti ise 17.400-22.000 £ arasında değişiyor. 

University of Glasgow

Dünyanın en iyi 100 üniversitesi arasında yer alan, İskoçya’da 1451 yılında kurulan University of Glasgow, aynı zamanda Birleşik Krallık’taki en iyi araştırma kurumlarından biri. Özellikle ekonomi, MBA ve hukuk konularında ilgi gören Glasgow Üniversitesi’nde, 120 farklı ülkeden % 20’ye yakın uluslararası öğrenci bulunuyor. 6 Nobel Ödülü sahibi Glasgow Üniversitesi, Birleşik Krallık’ın en eski mühendislik fakültesine ve İskoçya’nın da tek havacılık ve uzay mühendisliği bölümüne sahip. University of Glasgow’un yıllık eğitim ücreti ise 16.000-42.000 £ arasında değişiyor.

University of Edinburgh

1582 yılında kurulan University of Edinburgh, İskoçya’nın başkenti Edinburgh’da buluyor. % 30’a yakın uluslararası öğrencinin eğitim aldığı Edinburgh Üniversitesi, özellikle MBA, veterinerlik, mühendislik alanlarında çok tercih ediliyor. Dünyanın en büyük ve en prestijli araştırma ağırlıklı eğitim veren kurumları arasında yer alan üniversite, tıp ve bilim alanında ise iyi bir üne sahip. Telefon, anestezi ve penisilin gibi çok sayıda buluşta imzası bulunan Edinburgh Üniversitesi’nin ünlü mezunları arasında Charles Darwin, Graham Bell, Arthur Conan Doyle var. Üniversitenin yıllık eğitim ücreti ise 18.800-24.600 £.

Swansea University

Galler’de yer alan Swansea Üniversitesi, 1920 yılından beri eğitim veriyor. Araştırma konusunda uzman olan Swansea University’de, % 15’e yakın uluslararası öğrenci bulunuyor. Lisansüstü mezunlarının istihdam imkanı ve öğrenci memnuniyeti açısından yüksek başarılara sahip olan Swansea University, Birleşik Krallık’taki en uygun maliyetli üniversiteler arasında yer alıyor. Özellikle bilgisayar bilimi ve mühendislik alanlarında öğrencilerin tercih ettiği üniversitenin yıllık eğitim ücreti ise 12.000-18.450 £ arasında değişiyor. 

Cardiff University

Galler’de bulunan Cardiff Üniversitesi, yaklaşık % 20 oranında uluslararası öğrenciye eğitim veriyor. Psikoloji, hukuk ve MBA’de popüler olan üniversite, mühendislik, teknoloji ve sosyal bilimler alanlarında uzmanlık ve araştırma imkanları sunuyor. Mezunlarının % 95’ine istihdam imkanı sunabilen Cardiff University, ödüllü akademisyenlere ve Nobel Ödülleri’ne sahip. Üniversitenin yıllık eğitim ücreti ise 15.080-18.980 £.

Queen’s University Belfast 

1845 yılında, Kuzey İrlanda’nın Belfast şehrinde kurulan Queen’s University Belfast’in günümüzde; 120 ülkeden, 3 bine yakın şirketle bağlantısı bulunuyor. Mezunlarının %90’ından fazlasının ilk 6 ay içerisinde çalışma imkanı bulduğu üniversite, uluslararası öğrencilerine lisansüstü ve araştırma ağırlıklı burs imkanları da sağlıyor. Öğrencilerin özellikle, tıp ve işletme alanlarında tercih ettiği, Birleşik Krallık’taki en iyi üniversiteler arasında yer alan Queen’s University Belfast’in ünlü mezunları arasında Liam Neeson, Stephan Rea gibi oyuncular ve Nobel edebiyat ödülü sahibi Seamus Heaney var. Üniversitenin yıllık eğitim ücreti ise 16.100-20.100 £.

Recommended Articles

Birleşik Krallık'ta Eğitim

Home to some of the world’s greatest cities and one of the cultural hubs of Europe, there are plenty of reasons to study in the United Kingdom.

Birleşik Krallık'ın eğitim sistemi

Birleşik Krallık dünya sıralamasına giren üniversitelerinde, çeşitlilik gösteren ve esnek bir dizi program seçeneği sunar.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?