Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İngiliz deyimleri ve argoları

Her ülkenin kendine özgü deyimleri, eğlenceli kısaltmaları ya da halk dilinde mecaz olarak kullandığı argo kelimeler, cümleleri vardır. Konuşulacak ya da öğrenilecek dilde duyguları daha iyi ifade etmek için kullanılan bu kelimeler aynı zamanda o ülkenin kültürüne de daha iyi adapte olmamızı ve ifade edilmeye çalışılan duyguyu daha iyi anlamamızı sağlar. İngilizler de duygularını ifade edebilme konusunda oldukça geniş bir dağarcığa sahiptir. Bizler de hem sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz hem de eğlenceli birkaç kelime ve cümleyi sizlerle paylaşacağız.

“Nutter” – “Lost the Plot” 

Bu kelimeler birinin “deliye döndüğü”, “çıldırdığı”, “aklını kaçırdığı” gibi anlamlarda kullanılır. 

“Quid” – “Tenner” ve “Fiver”

“Quid” basitçe İngiltere’nin para birimi olan pound’u işaret eder. Eğer alışveriş yaparken biri size “6 Quid” gibi bir ifade kullanırsa ya da biri içecek otomatının yanında sizlere “Do you have a quid?” gibi bir soru sorduğunda 6 £ ya da 1£ gibi bir ücretle karşı karşıya olduğunuzu anlarsınız. 

Tenner = 10£

Fiver = 5£ olarak ifade edilebilir. 

“Tosser”, “Bloody”, “Bugger” 

Bu kelimeler, bir insana karşı kullanılması çok hoş olmayan kelimeler olmakla birlikte günlük hayatta oldukça yaygın biçimde kullanılır. Genel olarak “Aptal” anlamına gelen bu kelimeler aynı zamanda aksi giden durumlar için de kullanılabilir. 

“Wicked”, “Blimey!”, “Bee’s Knees”, “Bob’s your uncle”

Bu kelimeler ya da kelime grupları diyelim, olumlu anlamda kullanılan ifadelerdir. “Wicked” her ne kadar kelimenin esas anlamıyla kötü ya da ahlaki anlamda yozlaşmış insanlar için de kullanılsa da, ifade edilişe dikkat edilmesi gereken kelimelerden biridir. Bu yüzden bu kelime aynı zamanda “Harika” anlamına da gelebilir.

“Blimey!” için tam bir Türkçe karşılık bulmak zor olsa da “Tanrım!” diye çevirmek çok da yanlış olmasa gerek. Şaşkınlık ya da sevinç ifadesi olarak kullanılabilir. Kelimenin kökeni “God blind me”den gelmekte ki bize göre “Tanrı beni kör etti” ifadesi gerçekten de hem iyi hem de kötü anlamda şaşkınlık ve heyecan ifadesi olarak kullanılabilir.

“Bee’s Knees” ise mükemmel kişiyi ya da bir şeyi anlatmak için garip bir tabir olsa da genellikle yüksek kalitede bir şeyleri tabir etmek için kullanılır. “Müthiş” olarak da Türkçe’ye çevrilebilir.

“Bob’s your uncle” bu idiom, Cambridge sözlüğündeki tanıma bakarak hızlıca ve kolayca gerçekleşecek olaylar için kullanılan bir ifade olduğu konusunda bir çeviri yapabiliriz. Türkçe’deki birebir ifadesi tam olmasa da “İşte oldu!” “Hadi bakalım!” gibi kullanıldığını söylemek çok da yanlış olmaz. 

“I’m off the Bedfordshire” 

İnsan uyumak için yatağına gideceğini ancak bu kadar havalı söyleyebilir. İngiltere’nin doğusunda yer alan bir kasaba olması da buna farklı bir anlam katacaktır elbette ama bir arkadaşınız size gece vakti Bedfordshire’a gideceğini söylüyorsa, en azından İngiltere’nin doğusunda yer alan bu kasabaya yolculuk etmeyeceğini anlarsınız :)

“It’s monkeys outside”

Dışarıda havanın çok soğuk olduğunu bildirmek için kullanılan garip bir ifade. 

“Fortnight” 

İki haftalık bir süreci ya da iki haftayı, 14 günü ifade eder. Ne olur ne olmaz, bilmekte fayda var. Özellikle İngiltere’de eğitim alıyorsanız ve Profesör sizlere iki haftalık bir proje veriyorsa, ne kadar zamanınız olduğunu bilmek isteyeceksinizdir. 

O ülkenin bir parçasına dahil olmadan, bütün bu deyimleri ya da argoları bilmek ya da anlamlandırarak kullanmak pek mümkün olmayabilir. Bir ülkenin bir parçasına maruz kalmak da en iyi o ülkede eğitim almakla gerçekleşecektir. Siz de İngiltere’de eğitim almak istiyorsanız, IDP Türkiye İngiltere’de dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ya da doktora eğitiminiz konusunda sizlere uygun kurumları bulmak için ücretsiz destek oluyor. Whatsapp hattı üzerinden uzman danışmanlarla görüşün ya da formumuzu doldurarak sizlere ulaşmalarını sağlayın! 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?