Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada Günü Ne Zamandır ve Neden Kutlanır?

Kanada günü, 1867 yılından bugünkü Kanada’yı oluşturan dört eyaletten oluşan federasyona yerel yönetim hakkının verilmesi kutlanır. Önceleri “Dominion Day” olarak anılan ve kutlanan 1 Temmuz günü, 1982 yılında isim değiştirerek “Canada Day” olarak kutlanmaya ve daha milliyetçi bir hal almıştır. 

Basitçe Kuzey Amerika’nın İngiliz bölgelerinin tek bir isim olarak toplanmasını ve siyasal, toplumsal kültürlerinin daha güçlü oluşu bu günle kutlanmaktadır. Bugünde, ülke çapında büyük kutlamalar gerçekleşir ve birçok iş yeri, okul, kamu kuruluşları ve özel kuruluşlar bu kutlama dolayısıyla tatil edilir. 

Barbeküler, panayırlar, açık hava etkinlikleri ve havaifişek gösterileri gerçekleştirilir. En büyük kutlama, Kanada’nın başkenti olan Ottawa’da genellikle başbakanın ve Birleşik Krallık’tan Kraliyet ailesi üyeleri katılır. 

Kanada gününü onurlandırmak adına, birçok kanadalı o gün kırmızı ve beyaz olan renkler giyilir ve bir araya gelinecek etkinlikler düzenlenir. Turist cazibe merkezleri ve restorantlar genellikle açık olsa da, özellikle bu tarihlerde Kanada’da olacaksanız planlarınızı buna göre yapabilirsiniz. 

Ottawa, Vancouver, Toronto, Montreal gibi Kanada’nın büyük şehirlerinde genellikle büyük şenlikler düzenlenir. Ottawa’da daha resmi ve büyük geçitler düzenlenir. Örneğin 2011 yılında, Kanada Günü’nü kutlamak için Cambridge Dük ve Düşes’i Ottawa’da düzenlenen şenliklere katılmış, “Canadian Snowbirds” adındaki akrobatik uçak gösterileri düzenlenmiştir.

Sizler de Kanada Günü şenliklerini o ülkede öğrenci olarak deneyimlemek istiyorsanız, IDP Türkiye’nin uzman yurt dışı eğitim danışmanlarından ücretsiz destek alabilirsiniz! Kanada’da dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimiyle ilgili aklınıza takılan birçok soruyu WhatsApp hattımızdan bizlere iletebilir ya da Online Danışmanlığa hemen bağlanabilirsiniz

Kaynaklar: 

https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/canada-day

https://www.tripsavvy.com/canada-day-1482007

https://en.wikipedia.org/wiki/Canada_Day

https://www.blogto.com/radar/2020/06/things-to-do-canada-day-2020-toronto/

https://caen-keepexploring.canada.travel/things-to-do/celebrate-canada-day

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?