Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yeni Mezunlara Kanada'da İş Bulmak İçin Öneriler

Yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olan Kanada; büyüleyici doğası, hoşgörülü ve çok kültürlü yapısı, kaliteli üniversiteleriyle eğitim için en çok tercih edilen ülkelerden biri. 500 binden fazla uluslararası öğrenciye sahip olan Kanada, her yıl çok sayıda nitelikli yabancı öğrenciye ülkede iş bulma ve yaşama fırsatı sunuyor. Hadi, Kanada’da mezun olduktan sonra kariyer hayatına adım atabileceğin şehirlere ve alanlara birlikte göz atalım!

Kanada’da iş aramak

Kanada’daki herhangi bir üniversiteden mezun olan çoğu öğrencinin, ülkede kalıp iş bulma şansı oldukça yüksek oranda. Eğitimi boyunca, yapabileceği stajlar sayesinde kendine sosyal bir ağ oluşturan, ülkenin kültürüne ve yaşam tarzına alışan öğrenciler; özellikle Toronto, Vancouver, Montreal, Quebec gibi, üniversitelerin ve iş kollarının yoğun olduğu şehirlerde kariyer hayatına başlayabiliyor.

Kanada’nın düşük işsizlik oranı ve gelişmiş ekonomik yapısı, ülkede kariyer hayatına başlamayı cazip hale getiren en büyük etkenlerden. Kanada'da iş bulmak için öncelikle mezun olacağınız üniversitenin uluslararası öğrenciler için açılan danışmanlık merkezlerine başvurup CV hazırlama, mülakatlar ve iş ilanlarına göz gezdirebilirsin. Aynı zamanda internet üzerinden;

 • Profesyonel iş ağınızı geliştirmek için LinkedIn’e üye olabilir, 
 • Tasarım alanında iş arıyorsanız portfolyonuzu Behance, Deviantart gibi sitelerde paylaşabilir,
 • Monster, XING, Job Canada, Talent Egg gibi uluslararası iş arama sitelerine girebilir,
 • Kanada hükümetinin resmi sayfası CIC üzerinden yayınlanan iş imkanlarına bakabilir ve CV’nizi yükleyebilir, 
 • Volunteer Canada sitesini ziyaret ederek kendinize gönüllü işlerde ve projelerde çalışabilir ve öz geçmişinize mükemmel bir deneyim eklemiş olursun. 

Kanada’daki iş alanları

Özellikle, Kanada’da başarılı gelişmelerin yaşandığı; petrol mühendisliği, bilgisayar ve bilgi teknolojileri, bilgisayar programcılığı ve yazılımı, grafik ve web tasarımı, sağlık alanlarındaki istihdam ihtiyacı her geçen gün artıyor. Mezun olduktan sonra Kanada’da kariyer yapmak istersen ve Kanada’da herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim aldıysan, lisansüstü eğitim için başvurabilir ve ülkede akademik kariyer imkanlarına göz atabilirsin veya bölümüne uygun sektörlerde iş arayabilirsin. Kanada’da özellikle mühendislik, sağlık sektörü, işletme ve ekonomi gibi alanlarda ülkede bulunan Bayer, Sandoz Canada, Shopify, L’Oreal Canada, PepsiCo Canada, Siemens Canada ve HootSuite Media, değerlendirebileceğin uluslararası şirketler arasında.

Kanada'da çalışma koşulları

Kanada’da eğitim alırken, çalışma vizesine başvurmadan kendi üniversitenin kampüslerinde haftada 20 saate kadar (Yaz tatillerinde de tam gün) çalışma hakkına sahip olursun. Mezun olduktan sonra Kanada’da kariyer yapmak istersen de Mezuniyet Sonrası Çalışma İzni Programı yani PGWPP kapsamında çalışma iznine başvurabilirsin. Maksimum 3 yıla kadar verilen çalışma izni, eğitim aldığın süreye göre değişiklik gösterebilir.

Mezun olduktan sonra çalışma izni almak için;

 • En az 8 aylık bir eğitim programından mezun olman, 
 • Kanada’da bir üniversitede lisans veya lisansüstü programları bitirmiş olman, 
 • Mezun olduktan sonra alacağınız mezuniyet belgesi veya transkript ile 90 gün içinde çalışma izni için başvuruda bulunman, 
 • Öğrenci vizesine sahip olman gerekir. 

Aynı zamanda Kanada, her yıl ülkeye yerleşmek isteyen nitelikli göçmenlerin ülkede yaşamasına ve çalışmasına olanak sağlar. Bunun için yeni mezun öğrenciler İngilizce veya Fransızca dil yeterliliklerini ispatlayarak Express Entry ile çalışabilme hakkı kazanabilirler. Gerekli şartları CIC web sitesi üzerinden daha ayrıntılı olarak öğrenebilir, ülkende bulunan konsolosluklardan konuyla ilgili yardım alabilirsin.

Önerilen Makaleler

Yurtdışı eğitim için adım adım kılavuz

50 yıllık deneyimi ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki eğitim kurumlarına başarıyla yerleştirdiği 450.000’den fazla öğrencisi ile IDP iyi bir eşleştirme yapmanın ve sizi başarıya götürecek yolu açmanın ne anlama geldiğini bilir.

Neden IDP?

Uluslararası eğitimde öncü küresel ölçekte bir kurum olarak, çok değerli bir tecrübe birikimine sahibiz.

Bir bölüm nasıl seçilir

Her eğitim programının ve üniversitenin birbirinden farklı olduğunu ve öğrencilerin kişisel tercihlerine göre seçim yaptıklarını göz önüne alarak, gelin doğru programı seçerken faydalanabileceğiniz dört önemli tavsiyeye göz atalım:

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?