Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Zihninizi Stresten Temizleyin

Stres, artık kafamızın içerisinde yaşayan ve sürekli bir şeylerden endişelenip bir türlü kimselere bırakamadığımız bir çocuk gibi hayatlarımızın içerisinde. Öyle ki artık geleceğe dair hedeflerimizi küçültmemize, kendi kabuğumuzu kırmamıza engel olup bir şeyleri yoluna koymamıza engel oluyor. Hayat kalitesini oldukça düşüren bu stres faktörünü kendi beynimizi eğiterek daha önce fark edemediğimiz sorunların çözümünü görmeyi ve bu durumu kontrol etmeyi öğrenebiliriz. Zihninizi temizleme yöntemlerini birlikte inceleyelim.

Her şey gibi, stres yönetimini gerçekleştirip zihninizi temizlemek de pratik gerektirir. Size sunacağımız öneriler aslında düşüncelerinizi, endişelerinizi organize ederek onları daha net görmenize yardımcı olacaktır. 

1- Temiz, boş bir kağıt ve kalem alın

Eğer mümkünse boş bir masaya geçin. Aldığınız boş kağıdın üzerine aklınızdaki her şeyi yazmaya başlayın. Hiçbir şeyi atlamadığınızdan emin olun. Kendinize karşı dürüst olun, endişeleriniz, ilgi alanlarınız, korkularınız, hayalleriniz, yapılması gerekenler… Her şey, o kağıda dökülsün.

- Banyo musluğu tamir edilecek

- Sigara bırakılacak

- Yemek yapıacak

- Faturalar ödenecek

- Ekonomi, bütçeler, yeni bir işe başlamak 

- Yeterli deneyim edinmek

- Arkadaşlarla bir gezi planlanacak

- Hoşunuza gitmeyen fiziksel özellikleriniz

- …

HER ŞEY! 

Bunları konuşmak, duymak, görmek, yazmak ya da çizmek zor olabilir. Ancak bu adımı atmayıp sizi strese sürükleyen bu etkenleri görmezden gelmek, onların kafanızdaki varlığını yok etmeyecektir. Bu yüzden ilk adımı atıp, kendinize karşı dürüst olarak bunları teker teker kağıda geçirmeye başlayın. 

2- Şimdi başka bir kağıt çıkarın ve üç sütun oluşturun

Bu kısımda biraz gruplandırma yapacağız. Çünkü az önce kafanızdakilerle doldurduğunuz kağıt muhtemelen karmaşık görünecektir. Bir de aklınızın içini düşünün! Şimdi, muhtemelen kocaman bir yığın olan endişelerinizi birer birer ele alıp gruplandırma vakti. 

Ayırdığınız üç sutunu: Aktif Endişe | Belki sonra | Gereksiz bölümleri olarak ayırın.

Gereksiz sütununu aslında E-mail kutunuzun “spam” kısmı gibi düşünebilirsiniz. Hiçbir işinize yaramayan hatta açıldığında cihaza virus bulaştıracak potansiyeli taşıyan e-mailler nasıl bu kutuya düşüyorsa, siz de bu tarz endişelerinizi bu sütuna yazmaya başlayın. Kendinizi bir şey için değersiz mi görüyorsunuz? O ne demek öyle?! Hemen o sütunu doldurun bu endişenizi! Bu tarz endişelerinizin belirli bir kaynağı olmayacak. Bu endişe kılıfına saklanmış bir virus aslında. 

“Belki sonra” dediğiniz endişeleriniz aslında gelecekte, uygun bir zamanınızda çözebileceğiniz şeyleri yazın. Mesela acil bir ihtiyacınız olduğundan değil ama kıyafet alışverişine çıkmak, buna zaman ayırmanız gerektiği sizi strese sokuyor olabilir. Bunu sonraya erteleyin. Arkadaşlarınızla bir plan yapacaksınız ancak şu an için o zamanı verebilmek için nelerden fedakarlık yapmanız gerektiğini bilemiyorsunuz. Sonraya erteleyin. Burada gruplandırma yapıyoruz, önceliklerinizi siz belirleyeceksiniz elbette ama beş gün sonra olabilecek bir şey için bugün harekete geçmeniz gerekmiyorsa, bunun için şimdiden strese girmenin size faydası olmayacaktır. 

Aslında “Belki sonra” dediğiniz stres unsurlarını yazmaya başladığınızda bir zaman planlaması yapmaya ister istemez başlamıştınız. Şimdi, “Aktif Endişe” sütununa yazacaklarınız da muhtemelen  yapılması gereken görevler, çözülebilmesi için önceden harekete geçilmesi gereken ya da sizin o an erişemediğiniz şeylerden oluşacaktır.

3- Aktif Endişelerinizi kendi içinde sınıflandırın

Eğer yapılması ya da çözülmesi gereken aktif endişeniz 5 dakikadan daha kısa sürüyorsa, onu listenin yukarısına taşıyın. 

Küçük parçalara ayırın, başkasını görevlendirin, yardım isteyin, planlayarak gelişimi takip edin. 

Söylendiği kadar kolay olmayabilir ama bunu yazmak zihninizin biraz daha organize olmasını sağlayacak ve sizi strese sürükleyen etkenleri daha net görmenizi sağlayacak. Eğer çözümü varsa -ki birçoğunun aslında ne kadar kolay çözülebileceğine şaşıracaksınız, artık daha kolay görebildiğiniz için daha az strese sürükleneceksiniz. 

4- Pratiğe geçirip açıklık ve kendinize güvenle hayatınıza devam edin

Zihniniz biraz daha derli toplu bir hale girmiş olması gerek. Hayat kalitenizi arttıracak, sizi daha belirgin hedeflere kendinizden emin bir şekilde ilerlemenize yardımcı olacak bu yöntemle zihninizi sürekli temiz tutarak gerçekçi, anlayışlı ve daha sabırlı bir insana dönüşebilirsiniz. 

Yurt dışı eğitimi endişelerinizden biriyse ve sizi strese sürüklüyorsa, IDP size bu konuda yardımcı olabilir. 

Avustralya, Birleşik Krallık, Kanada, Amerika, İrlanda ve Yeni Zelanda’da anlaşmalı olduğu 700’den fazla eğitim kurumuyla yurt dışında eğitim alma planınızın her adımında uzman danışmanlarıyla sizlere destek oluyor. Üstelik tamamen ÜCRETSİZ! 

50 yıldan fazla deneyimiyle bu önemli planı sorunsuzca halletmek istiyorsanız form doldurabilir ya da Online Chat, WhatsApp, Virtual Counselling hizmetlerinden faydalanabilirsiniz!

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

devoloping-your-soft-skills.jpg

Sosyal Becerilerinizi Geliştirme

İşverenler, sağlam bir akademik geçmişin yanı sıra ‘sosyal becerilerinizle’, yani diğer insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzla da ilgileneceklerdir.

Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?