Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Dalhousie University

Kanada’nın Nova Scotia eyaletinde yer alan üniversite 1818 yılında kurulmuştur ve Kanada’nın en eski üniversitelerinden biridir. Halifax’te üç kampüsü, Bible Hill’de ise 4 kampüsü bulunur. Bunun yanı sıra Saint John, New Brunswick’de tıp fakülteleri bulunmaktadır. Latince “Ora et Labora” olan Dalhouise Üniversitesi’nin mottosu Türkçe’ye “Dua et ve Çalış” olarak çevrilebilir. Dalhouise Üniversitesi kısaca “Dal” olarak da anılır ve bilinir. Kanada’nın U15 üyelerinden biri, araştırma ve eğitici bir çevreye sahiptir. 

Öğrencilerinin %23’ünü uluslararası öğrenciler oluşturur. Mezunları arasında Nobel ödüllü astrofizikçi Arthur B McDonald, üç eski Kanada başbakanı bulunmaktadır. Mezuniyet sonrası istihdam oranlarına bakıldığında ise dünyada ilk 500 üniversite içerisinde yer alır. Times Higher Education Dünya Üniversiteleri sıralamasında da ilk 300’de yer alır. 

Türkiye’de yaşayan öğrenciler için giriş koşulları 

Dalhousie University, web sitesinde Türkiye’den başvuracak öğrenciler için bir Türkçe tanıtım sayfası oluşturmayı bile düşünmüş. Öğrencilerin Dalhousie’deki deneyimlerinden ve uluslararası öğrencilerine destek olan merkezlerinin bilgilerine de yer verilmiş. Uluslararası Bakalorya (IB)’nın yanı sıra İngiliz, Hint ve Amerika eğitim sistemleri de dahil olmak üzere üstün akademik başarılara sahip öğrencileri kabul eden üniversitelerin temel alım koşulları şu şekilde sıralanabilir: 

  • Lisans alanları için başvuru yapmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken şey bir lise diploması ve son üç yılda aldığınız derslerin detaylarını içeren transcriptleriniz olacaktır. Başvurmak, eğitimini almak istediğiniz bölümün ek talepleri olabilmekte. Not ortalamasında %75 gibi bir başarı oranı aramaktadır.

Yeterlilikleri karşılayamayan adayların “upgrading” ya da “pathway” programlarına başvurmaları gerekmektedir. Bu programları ve eğitim almak istediğiniz bölümler hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, IDP Yurt Dışı Eğitim uzman danışmanları sizlere ücretsiz yardım etmeye hazır! Hemen online görüşmek için burayı tıklayabilirsiniz.

  • Master – Yüksek lisans bölümleri için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin başvurmak istedikleri bölümlere göre detaylı bir inceleme yapması gerekebilir. Kanada’daki araştırma üniversitesi olarak kendisini ilan eden üniversiteler, master bölümlerinde, genellikle, 4 yıllık bir lisans eğitimi ve 10’luk başarı sıralamasında 7 ve üzeri başarı talep etmektedir. 
  • PhD programları için tezli Master programından ve 3 üzeri ortalamalarla mezun olmalısınız. 100’e yakın doktora programı için destek veren okulda iyi bir tez/araştırma önerisi sunmanız gerekmektedir. İyi bir araştırma/tez önerisi yazma konusuyla ilgili ipuçlarımızı buradan görüntüleyebilirsiniz. 

Co-op programları ve detayları için IDP uzmanlarıyla hemen iletişime geçin!

Dil yeterliliği konusunda IELTS skoru kabul eden üniversite, bölüm gerekliliklerine bağlı olarak değişiklik gösterebilmekle beraber genellikle Academic IELTS ve minimum 7 üzeri skorlar beklemektedir. Dil yeterliliğini karşılayamamanız durumunda sağlayabildiği programlar da bulunmaktadır. 

Detayları öğrenmek için IDP’nin uzman danışmanlarının ücretsiz hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Formu doldurarak Kanada’daki okuluna başvurun!

Biliyor muydunuz?

  • Dalhousie Üniversitesi, finansal zorluk çektiği zamanlarda George Munro’nun cömert yardımıyla tekrar ayağa kalkmıştır ve Munro’yu onurlandırmak adına, Şubat ayının ilk Cuma gününü Dalhousie “Munro Day” olarak kutlamaktadır. 
  • Dalhousie’nin kurucusu olan George Ramsay, bir İskoç olduğu için üniversitenin dizaynında University of Edinburgh’dan ilham almıştır. 
  • Kuzey Amerika’nın en eski kampüs gazetesine sahiptir. 

Kaynaklar

* https://studentlife.dal.ca/article/2020/06/11-fun-dal-facts-every-new-student-should-know.html

* https://en.wikipedia.org/wiki/Dalhousie_University

* https://www.dal.ca/

* https://www.topuniversities.com/universities/dalhousie-university/postgrad

* https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/dalhousie-university

Önerilen Makaleler

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?