Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Düşük ortalamayla yurt dışında iyi bir üniversiteye nasıl girilir?

1. Bölüm, 4 Üniversite

Her ne kadar iyi bir akademik geçmişe ve ortalamaya sahip olmak istesek de, asla düz bir çizgide ilerleyemediğimiz hayatın içerisinde akademik hayatımızda da dalgalanmalar olabiliyor. Eğitim hayatımızın her seviyesinde akademik ortalamalarımızın oldukça önemli bir rol aldığı bir gerçek. Yine de sıralanabilecek birçok sebep, gerçek potansiyelimizi göstermemize engel olabiliyor. Bu sebeple imkanlarımız halinde elimizden gelenin en iyisini yapmak, fırsatları yakalamak ve gerçeklikten uzaklaşmadan hayallerimize ulaşacak yollar aramamız gerek. 

Eğer hayaliniz İngiltere gibi tarihi, çok kültürlü ve muhteşem güzelliklere sahip bir ülkede yurt dışı eğitimi almaksa, bu yazı serimiz tam size göre! Yurt dışında iyi bir üniversitede okuma hayalinizi gerçekleştirmek için okul birincisi olmanıza gerek yok. Yalnız unutmayın, oluşturduğumuz bu yazı sadece sizlere fikir vermek için 4 üniversite üzerine oluşturulmuştur. Terzi elinden çıkmış bir kıyafet gibi, size ve gelecek planlarınıza en uygun ülkeler ve okullar hakkında bilgi almak için IDP Yurt Dışı Eğitim’in uzman danışmanlarınızla görüşmelisiniz.

Size bu konuda fikir sağlayacak üniversiteleri yakından inceleyelim!

Anglia Ruskin University

Cambridge, Chelmsford, Londra ve Peterborough kampüsleri bulunan bir devlet üniversitesi olan Anglia Ruskin Üniversitesi, dünyada ilk 350 üniversite arasında, Birleşik Krallıkta ise 41. sırada yer almaktadır. 

Lisans bölümleri için lise diplomasına sahip olmanız, en az %63 başarı oranına sahip olmanız gerekmekte. Yüksek lisans bölümleri için de Anglia Ruskin Üniversitesi ortalama olarak 2,5 üzeri ortalama beklemektedir. İngilizce dil yeterliliği olarak IELTS’in her bölümünden 5,5 skorundan düşük olmamak üzere 6.0 ve üzeri bir skora sahip olmanız gerekmektedir. 

 

Anglia Ruskin Image.png

Birmingham City University

İngiltere’nin Birmingham şehrinde bulunan üniversite, başlangıçta bir Sanat Koleji olarak eğitim vermişse de, 1992 yılında üniversite statüsünü kazanmıştır. Genç üniversiteler sıralamasında ilk 300 içerisinde yer alan üniversitede Sosyal Bilimler, Mühendislik, Fen Bilimleri, Sanat ve Dil Bilimleri alanı gibi birçok alan bulunmaktadır. 

Lisans bölümleri için %70 bir başarı ortalamsıyla lise diploması, yüksek lisans ortalaması olarak da 2,5 ve üzeri ortalamalar beklemektedir. Sanat ve Dizayn gibi alanlarda portfolyo gibi detaylar istediğini de hatırlatmakta fayda var. İngilizce yeterlilik açısından da birçok okul gibi genel IELTS skorun 6,0 ve üzeri olması gerekmektedir. 

Birmingham City Image.png

De Montfort University

Leichester’da yer alan De Montfort bir devlet üniversitesidir. İngiltere’nin üniversiteleri sıralamasında 67. sırada yer alan üniversitede sosyal bilimler, fen bilimleri, mühendislik, işletme ve sanat bilimleri gibi birçok alanda eğitim verilmektedir. 

Lisans bölümleri için Türkiye’deki okullardan mezun öğrenciler için %75lik bir başarı ortalamasıyla lise diploması istenir. Yüksek lisans içinse bölümden bölüme değişmekle beraber, en az 2,7 lisans ortalaması aranmaktadır. İngilizce dili yeterlilik açısından IELTS sınavı kabul eden üniversite yine overall skor olarak 6,0 ve üzeri skorlar aramaktadır. 

De Montfort Image.png

Leeds Beckett University 

Eski adıyla Leeds Metropolitan Üniversitesi olarak bilinen üniversite, İngiltere’nin Leeds şehrinde konumlanmıştır. Hadingley ve Leeds şehir merkezinde bulunan iki kampüsü vardır. Öğretimde mükemmeliyet alanında gümüş statüyle ödüllendirilen okul İngilizce, üniversiteye hazırlık, lisans ve yüksek lisans programlarında eğitim sunmakta. İşletme, Spor, Muhasebe ve Finans, Mühendislik gibi birçok alanda programları bulunmaktadır. 

İngilizce dil yeterlilik açısından IELTS kabul eden üniversite her alandan en az 5,5 skor almak koşuluyla en az 6,0 overall skor beklemektedir. 

Leeds Beckett Image.png

İkinci bölümümüzde de sizlere daha fazla fikir sunacak üniversitelerimizle devam edeceğiz. O zamana kadar beklemek istemezsiniz IDP’nin uzman danışmanlarıyla görüşmek için formu doldurabilir, online olarak hemen görüşebilir ya da Whatsapp hattını kullanabilirsiniz. 

Önerilen Makaleler

Avustralya’da İnsanlar ve Kültür

Büyük ihtimalle kafanızda oldukça iyi bir imaj vardır. Birleşik Krallık, etkisi tüm dünyaya yayılmış ve en çok tanınan ülkelerinden biridir.

2020 İşletme ve Ekonomi Alanında Birleşik Krallık’taki En İyi 10 Üniversite

Birleşik Krallık’ta işletme, yönetim, muhasebe, finans veya ekonomi diploması mı arıyorsunuz? Subject Business and Economics tarafından prestijli 2020 Times Yüksek Öğretim (THE) Dünya Üniversitesi Sıralaması’na göre, bu alanlarda 2020 yılında en iyi 10 Birleşik Krallık üniversiteleri bu son listesine göz atın.

Birleşik Krallık’taki Eğitim Sistemi

Avustralya, dünyanın önde gelen üniversitelerinin bir çoğuna ev sahipliği yapar ve bu üniversiteler, istikrarlı bir şekilde dünyanın en iyi 100 üniversitesi içinde yer almaktadır. Size en uygun olan eğitim seçeneklerini sunabilmemiz için gelin eğitim sistemine bir göz atalım.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin