Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Finaller öncesi sabahlamanıza engel olacak etkili ders çalışma teknikleri

Hepimiz yaptık, belki de yapmaya devam edeceğiz ama endişelerinizi azaltacak ve konular hakkında kendimizi daha hazır hissetmenizi sağlayacak etkili ders çalışma tekniklerini sizler için derledik. Sonuçta hepimiz etkili bir kariyer oluşturmanın yolunun, bir şekilde başarılı bir eğitim hayatından geçtiğini biliyoruz. Bu yüzden yol yakınken, gerçekten etkisini göreceğiniz bu yöntemleri incelenizde fayda var.

1 – Dersten sonra beş dakika notlarınızı gözden geçirin

Bazen ders içerisinde dikkatimiz dağılabiliyor ya da not tutmaya o kadar çok odaklanıyoruz ki, aslında ne anlamamız gerektiğini bilmiyoruz. Bu yüzden en azından beş dakikalık notları gözden geçirmek gerçekten fark yaratacaktır. Öğrendiklerinizi sıraya koyacak, eğer anlamadığınız şeyler varsa onları görmenize yardımcı olacak ve eğer notlarınızda, anlamadığınız noktalarda eksiklik varsa onları görmenizi sağlayacaktır. 

2 – Kitaptan, o günün konusuyla ilgili bölümü okuyun

Bütün kitabı okumanıza gerek yok ama ders kitabınızdan ya da internetten bulabileceğiniz kaynaklardan konuyla ilgili bölümü en azından bir kere okumak büyük bir fark yaratacaktır. Böylece, aynı zamanda notunuzda eksik bıraktığınız ya da anlamadığınız noktaları görebilme şansı yakalayacaksınız. Eğer böyle bir alışkanlığınız yoksa, önerimiz odur ki, bir an önce bu alışkanlığı edinin.

3 – Her dersin sonunda ödevlerinizi yapmaya çalışın

Konu tazeyken üzerinde ilerlemek en iyisi! Belki öyle bir günde bitiremeyeceğiniz bir proje ödeviniz vardır ama işe hemen başlamak, organize olup zamanınızı planlayarak ilerlemeniz sizlere büyük bir artı katacaktır. Notunu yükseltmek istediğiniz derslerin son teslim tarihlerini kaçırmamış olacak, daha motive ve daha az yorulmuş bir şekilde ödev teslimi yapabileceksiniz. 

4 – Ne kadar ilerlediğinizi kontrol edin

Notlarınızı alıyorsunuz, bu konu hakkında araştırmalar yapıp üzerine videolar izliyor, makaleler okuyorsunuz. Bunu neden yapıyorsunuz? Öğrenmek için uyguladığınız şeyler gerçekten işinize yarıyor ve size hedeflerinize giden yolda destek oluyor mu? Bunlar bana ekstra olarak neler katabilir?... Bu tür sorularla kendinizi ve öğrendiğiniz şeyleri önceliklendirip, konunun derinliklerine giderek hayatınıza katkı sağlayacak noktalara dair farkındalık edinebilirsiniz. 

5 – Her konu için bir dosya oluşturun

Ders notlarınızı ve bu ders notlarının üzerine eklediğiniz her çalışmanızın bir kopyasını tarihleriyle beraber her hafta bu konuya dair materyallerinizi dosyalayın. Öğrenme yolculuğunuzun tarihsel ilerleyişini gözlemleyebileceğiniz mini bir gelişim haritasından hayatınızın koca bir atlasına dönüşecek arşivini oluşturun.  

6 – Günlük çalışmalarınızı değerlendirin

Bir restorana girdiğinizde o restoranla ilgili deneyimlerinizi nasıl değerlendiriyorsanız, gününüze ve derslerinize dair de değerlendirmeler gerçekleştirin. Nelerin iyi, nelerin kötü gittiğini ve nelerin geliştirilmesi gerektiğine dair yorumlarda bulunun. Böylece gerçmiş deneyimlerinizin de desteğiyle ileriye adım atabilecek, daha iyisini hedefleyecek farkındalığa sahip olabileceksiniz. 

Hayatımız böyle kurallarla ve planlarla ilerlemiyor olabilir ancak ufak tefek alışkanlarla hayatımızın gidişatına dair bir miktar kontrol sahibi olabilmemiz mümkün. Bu ders çalışma alışkanlıklarıyla beraber yurt dışı eğitimi almak ve kariyer hedeflerinize hızla ulaşmak için IDP Yurt Dışı Eğitimin uzman danışmanları size destek olmaya hazır! Form doldurarak uzman danışmanların size ulaşmasını ya da Whatsapp hatlarından uzman danışmanlara ulaşabilirsiniz.  

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?