Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Londra'nın Meşhur Sokakları

İngiltere ve Birleşik Krallık’ın başkenti olan Londra, gezilip görülecek yerler bakımından oldukça zengin alternatifleri içinde barındırıyor. Kaleleri, ritüelleri, birçok müze ve galerisinin yanı sıra; sokaklarıyla da oldukça ünlü olan Londra’da görülmesi gereken 5 sokağı sizler için derledik. 

Oxford Street

Ülkenin en önemli yollarından biri. Günlük yarım milyon ziyaretçisiyle, Avrupa’nın en yoğun alışveriş sokağı olarak ün salmıştır. İkinci Dünya Savaşı’nda en çok bombalanan sokaklardan biri olduktan sonra toparlanarak bugünlerin en çok ziyaret edilen sokaklarından biri olmak için oldukça önemli bir gelişmedir. Sokakta bulunan mağazalar üst ölçek mağazalara da, uygun ücretli olan mağazalara da sahiptir. Ayrıca, Kasım’ın ortalarından Ocak ayına kadar sokağı süsleyen Christmas ışıklarını da ziyaret edilmesi gerekenler listenize eklenebilir.

Baker Street

İngiliz Edebiyatının belki de en tanınan yazarlarından biri olan Sir Arthur Conan Doyle tarafından yazılan Sherlock Holmes kitaplarını okuduysanız ya da en azından, bu kitalardan esinlenen film ve dizileri izlediyseniz; bu sokağa aşinasınızdır. Eğer siz de hayranlarından biriyseniz, Sherlock Holmes müzesini ziyaret edebilirsiniz. 

10 Downing Street

1735’ten beri İngiltere Başkanları’na ev sahipliği yapan resmi konak bu sokakta bulunuyor. Politik olarak kritik bir öneme sahip olduğu için, ne yazık ki ziyaretçilere açık değil ancak Buckingham Sarayı’na ve Churchill’in Savaş Odaları’na olan yakınlıklarıyla gününüzü doldurabilecek bir noktadadır. 

Brick Lane

Vintage mağazaları, sokak sanatları ve lezzetli yemekleriyle meşhur olduğu kadar Bangladeşli topluluğun merkezi sayıldığı için aynı zamanda “Banglatown” olarak da anılmaktadır. Pazar günleri Brick Lane Market’i gezerek ilginç şeyler bulabilir, sokak lezzetleriyle karnınızı doyurabilirsiniz. 

The Strand

Thames Nehri’nin yanında yer alan bu meşhur sokak, ismini Eski İngilizce’de “Nehrin kıyısı” anlamına gelen “Strond”tan almaktadır. Sokak 12. yüzyıldan 17. yüzyıla İngiliz üst sınıf aristokratlarının yaşadığı evlerin yer aldığı sokak olarak ün salmıştır. 1706’dan beri sokakta yer alan Twinnings’ Çay Evine ev sahipliği yapmasının yanı sıra İngiltere’nin en eski restoranlarına ev sahipliği yapar. Sokağa uğramışken, eğer varsa, Adelphi Tiyatrosun’da bir oyun da izlemenizi tavsiye ederiz. 

Bu sokakları ziyaret etmenin yanı sıra, dünyanın en iyi eğitim ülkelerinden biri olan İngiltere’de eğitim almak istiyorsanız, IDP Türkiye’nin yurt dışı eğitim danışmanlığı sizlere ÜCRETSİZ destek olarak, yurt dışı eğitim hayalinizi gerçeğe dönüştürebilir. Uzman danışmanlarla iletişime geçmek isterseniz formu doldurabilir ya da WhatsApp hattından mesaj atarak ulaşabilirsiniz. 

Streets of london.png

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?