Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt dışı eğitiminden gözden geçirmeniz gereken 5 konu

Yurt dışında eğitim almak için araştırma ve planlama yapmaya başladıysan, bu yazımız sana çok yardımcı olacak. Yurt dışına çıkmadan önce karar vermen gereken konuları senin için sıraladık…

Bütçeyi belirlemek

Tabii ki senin veya ailenin, yurt dışındaki eğitiminin bütçesini belirlemesi ve kararları bu bütçe ışığında verilmesi daha sağlıklı olacaktır. Bütçe konusunda sıkıntılar yaşayabileceğini düşünüyorsan, yapabileceklerini şöyle sıralayabiliriz: 

 • Gideceğin ülkenin ve üniversitenin burs imkanlarını araştır.
 • Lisans eğitiminin ilk yılını tamamladıysan, Erasmus öğrenci değişim programına başvur. 
 • Eğitim ücretleri nispeten uygun olan ülkeleri tercih et.
 • Öğrenciyken çalışma koşullarını ve alternatiflerini incele.

Hangi ülke ve hangi üniversite?

Yaşamayı hayal ettiğin ülke neresi? Hangi ülke sana daha sıcak, üniversiteleri daha başarılı veya bütçesi daha uygun geliyor? Eğitim almak istediğin ülkeyi seçerken, göz önünde bulundurman gereken başlıkları sıralayalım hemen: Yaşam koşulları, kültür farklılıkları, konuşulan dil, yaşadığın ülkeye olan uzaklığı, iklim koşulları, konaklama ve eğitim ücretleri. Bu konuda istediğin zaman IDP danışmanlarından destek alabileceğini de belirtelim.

Yurt dışında üniversite okumak isteyen uluslararası öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında Amerika gelirken; onu İngiltere, Kanada, Avustralya ve Almanya gibi ülkeler izliyor.

Günümüzde çoğu öğrenci, mezun olduktan sonra aynı ülkede yaşamak ve kariyer yapmak da istiyor ve kararlarını buna göre veriyor. Sen de okuyacağın bölümü ve o ülkedeki popüler meslekleri düşünerek, ülke seçimi konusunda daha doğru bir karar verebilirsin.

Genellikle; Amerika’da bilgisayar bilimleri, matematik ve tıp, İngiltere’de dil eğitimi ve makine mühendisliği, Kanada’da sağlık ve tıp, Avustralya’da işletme, Almanya’da mühendislik gibi bölümleri tercih eden uluslararası öğrenciler; farklı kültürler, sıra dışı tatlar, egzotik bir yaşam ve modern teknoloji için de Asya ülkelerini tercih edebiliyor. 

Doğru üniversiteyi ve bölümü seçmek de yurt dışında okuma kararının en önemli parçaları. Bu kararı verme sürecinde; IDP danışmanlarından ücretsiz yardım alabilir, üniversitelerin resmi web sitelerini ve sosyal medya hesaplarını inceleyebilirsin. 

Sınavlara hazırlık

Yurt dışında eğitim almak için seçtiğin okula kabul edilmenin bazı gereklilikleri bulunur ve bu başvuru detayları her üniversiteye göre değişir. Yurt dışında bir üniversiteye başvurmak için genel olarak; diploma, not ortalaması, mezun olduğun okul ve referansların kabul edilmekle birlikte, uluslararası programlara sahip ülkeler çeşitli uzmanlaşmış veya standartlaştırılmış testleri başvuruların ön koşulu olarak ister. Yurt dışına çıkmadan önce eğitim alacağın ülkeye göre girmen gereken sınavlar şöyle:

 • Dünyanın hangi ülkesine gidersen git, küresel ortak dil olarak kabul edilen İngilizce eğitim veren üniversitelerde IELTS veya TOEFL testlerinden birinde istenen puanlara ulaşman istenir. Eğer Almanca eğitim alacaksan TestDaf sınavına girmen gerekirken, İtalyanca eğitimde ise konsolosluğun gerekli gördüğü dil seviyesinde olunmalıdır. 
 • İtalya’da tıp eğitimi için Uluslararası Tıbbi Kabul Testi yani IMAT; Kanada, Amerika ve Avustralya’da ise MCAT sınavı zorunludur. 
 • Kanada ve Amerika’da hukuk eğitimi için LSAT sınavına girmek gerekir.
 • İngiltere’de mühendislik, sosyal bilimler ve MBA konularında GRE testi yaygınken, Amerika’da özellikle işletme, pazarlama ve finans master programları için GMAT testi daha yaygındır. 
 • Yurt dışı eğitim için gerekli sınavlar arasında Amerika’da en yaygın olanı SAT testidir. Amerikan üniversitelerine girmek isteyen lise son sınıf veya mezun, hem ABD vatandaşlarına hem de uluslararası öğrencilere yönelik olan testin geçerlilik süresi 5 yıldır. Amerika ve Avrupa’da; Harvard, MIT, Oxford ve Yale gibi saygın üniversiteler tarafından kabul gören SAT testine talep son yıllarda giderek daha da artmaktadır. 

Eğitim alırken çalışmak

Eğer masraflarını karşılamak veya yerel halkla daha fazla iletişim halinde olmak istersen, haftalık çalışma saatlerine göre değişiklik gösteren ülkelerde, derslerden arta kalan zamanlarda part time işlerde çalışabilirsin. Bazı ülkeler öğrencilere; ilk yıl sadece kampüste çalışma imkanı sağlarken bazıları kampüs dışında çalışma olanağı sunar. Garsonluk, kütüphanede çalışma, çocuk bakıcılığı, tezgahtarlık vb. yabancı bir ülkede kolaylıkla bulabileceğin işler arasında yer alır.

Mezuniyet sonrası kariyer 

Çoğu yabancı öğrenci, yaşadığı ülkenin dışında yüksek maaşlı kariyer fırsatları ister ve eğitim için gittikleri ülkelerde kalabilme olasılıklarını düşünür. Eğitimin sürerken kazanacağın sosyal ve profesyonel ağlar, staj imkanları ve çoğu üniversitenin işverenlerle iş birliği içinde olduğu ortak projeler büyük bir şans olabilir.

Recommended Articles

Neden IDP?

Uluslararası eğitimde öncü küresel ölçekte bir kurum olarak, çok değerli bir tecrübe birikimine sahibiz.

Bir bölüm nasıl seçilir

Her eğitim programının ve üniversitenin birbirinden farklı olduğunu ve öğrencilerin kişisel tercihlerine göre seçim yaptıklarını göz önüne alarak, gelin doğru programı seçerken faydalanabileceğiniz dört önemli tavsiyeye göz atalım:

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?