Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya'da okumak için 4 neden

Doğası muhteşem, iklimi ılıman, insanları sıcakkanlı… Avustralya, yapılan çoğu araştırmada, dünyanın en mutlu ülkeleri arasında yer alıyor. İngiltere ve Amerika’dan sonra, en çok uluslararası öğrenciye sahip ülke unvanı bulunan Avustralya’da, 350’den fazla üniversite bulunuyor. İşte Avustralya’da okumak için 4 neden…

Yüksek kalitede eğitim

Avustralya’daki üniversiteler, QS World University Rankings’in en iyi 1000 üniversite listesinde, birçok eğitim kurumuyla bulunuyor. Global Üniversite Araştırma Ağı Universitas 21 - 2019 verilerine göre; Avustralya üniversiteleri, dünyanın en iyi üniversitelerine sahip ülke sıralamasında 8. sırada yer alıyor. Times Higher Education 2020 üniversite sıralamasında, Avustralya’dan 35 eğitim kurumu bulunuyor. Avustralya’daki yüksek öğrenim kurumlarından aldığınız eğitim süresinde, part time, tatillerde de full time çalışma imkanına sahip olursun. Avustralya’da okurken; çift dal, yan dal ve özel eğitim programları da alman mümkün.

Uluslararası bilinirlik

Avustralya’da yabancı öğrencilere hizmet veren The Educational Services for Overseas Students (ESOS), öğrencilerin hem maddi açıdan hem de sosyal uyum için yanında oluyor. Avustralya hükümetinin resmî kurumlarından biri olan Tuition Protection Service (TPS), öğrencilerin harçlarını ödemeleri konusunda ve ders materyallerini tümüyle sağlaması konusunda hizmet veriyor ve sosyal güvenceler sunuyor. Tuition Protection Service, harç ücretini ödeyemeyen öğrencilere yönelik bölüm veya okul değiştirme imkanı sağlıyor. Ayrıca yurt dışından gelen öğrencilere yönelik uygun faizli öğrenim kredileri de mevcuttur.  

Avustralya’da ayrıca eğitim kalitesini izleyen ve değerlendiren Australian Qualifications Framework (AQF) kurumu da bulunuyor. Bu kurum, eğitimin içeriğini periyodik olarak değerlendirip öğrencilerden sık sık geri bildirim alarak eğitim kalitesinin sürdürülebilir bir şekilde yükseltilmesini hedefliyor. Ayrıca öğrencilerin kariyer planlamasını yönlendirmek amacıyla politikalar yürütüyor. Özetle, Avustralya’da öğrenciysen, vatandaşı olduğun ülkeye bakılmaksızın birçok hakkın ve imkanın bulunuyor.  

Mutlu bir yaşam

Refah düzeyi yüksek olan, yaşam kalitesiyle dikkat çeken Avustralya’da okumanın bir şans olduğunu söyleyebiliriz. 2019 OECD verilerine göre Avustralya, dünyanın en mutlu ülkeleri listesinde ilk 10’da yer alıyor. Avustralya’nın en önemli iki şehri Sydney ve Melbourne, yüksek öğrenimde çok sık tercih ediliyor. Avustralya’da öğrenci olmak, sık sık düzenlenen öğrenci gezileri sayesinde çok gezmeyi ve keşfetmeyi de içeriyor. Avustralya’da okuyan öğrenciler, birçok ülkenin aksine kampüsteki yurtlarda kalmıyor; kampüs yaşamı genellikle ders ve spor amaçlı kullanılıyor.

Kariyer hayatına başlangıç

Avustralya’da eğitim sonrasında iş hayatına girme şansının, diğer ülkelere göre biraz daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Avustralya’daki üniversiteler, tüm ülkeler tarafından yasal olarak tanınıyor ve işverenler Avustralya’da eğitim kalitesini temel alarak mezunlara öncelik tanıyor. Özellikle; bilgi teknolojisi, bilgisayar programcılığı, teknik bölümler ve sağlık alanları, birçok ülkeden daha çok tercih edilir durumda.

 

Title for Recommended Articles

Neden IDP?

Uluslararası eğitimde öncü küresel ölçekte bir kurum olarak, çok değerli bir tecrübe birikimine sahibiz.

Bir bölüm nasıl seçilir

Her eğitim programının ve üniversitenin birbirinden farklı olduğunu ve öğrencilerin kişisel tercihlerine göre seçim yaptıklarını göz önüne alarak, gelin doğru programı seçerken faydalanabileceğiniz dört önemli tavsiyeye göz atalım:

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?