Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada'da okumak için 4 neden

Öğrencilerin, Amerika ve İngiltere’den sonra eğitim için en çok tercih ettiği ülke olan Kanada; kültürü, doğası, dünyaca ünlü üniversiteleri, ekonomik zenginliği ve göçmenlere uygulanan ılımlı politikaları ile yaşam kalitesinin en yüksek olduğu ülkeler arasında yer alıyor. OECD raporlarına göre %90’a varan okuma yazma oranı ve nüfusun %50’den fazlasının en az üniversite mezunu olmasıyla, eğitim seviyesi en yüksek ülkelerden biri olan Kanada; Toronto, Montreal, Vancouver gibi harika öğrenci şehirlerine sahip. Neden Kanada’da eğitim almalıyım, diyorsan; anlatmaya başlayalım…

Kaliteli eğitim

Alanında uzman ve ödül sahibi akademisyenlerin yer aldığı, her yıl binlerce öğrencinin tercih ettiği Kanada’daki eğitim kurumları, liberal sanat kolejleri, devlet ve özel kurumlar olarak üçe ayrılır ve tüm kurumlar Kanada hükümeti tarafından düzenli olarak denetlenip desteklenir. Kanada’da eğitim, her şehir ve bölgenin kendi yasalarına ve sistemlerine göre değişiklik gösterebilir. 3 sömestir dönemine ayrılan akademik yılın sonbahar dönemi eylül başından aralık sonuna, kış dönemi ocak ayından nisana, yaz dönemi ise mayıstan temmuza kadar devam eder. 

Mezuniyet sonrası kariyer

Kanada eğitim kurumlarında, hem İngilizce hem de Fransızca olarak lisans ve lisansüstü programlar bulunur ve mezuniyetten sonra kariyer yapma şansı sunan bölümler arasında eczacılık, bilgisayar bilimleri ve petrol mühendisliği yer alır. Kanada’da bulunan; Shopify, L’Oreal, PepsiCo, Siemens ve HootSuite gibi uluslararası şirketler, öğrenciler için okurken staj, mezuniyetten sonra da çalışma imkanı sağlar. Kanada’da eğitimini tamamlayan öğrenciler, en az 8 ay, en fazla 3 yıl iş aramak ve çalışmak için Kanada’da kalabiliyor. Ayrıca, öğrencilerin ilk 6 ay içinde iş bulma oranları da oldukça yüksek.

Zengin kültür, iyi yaşam

Farklı milletlerin oluşturduğu çok kültürlü ve dilli yapısıyla, ülkeye gelen öğrencilerin kendilerini yabancı hissetmeyecekleri bir ortam sunan Kanada, kesinlikle gelenek ve göreneklerin, inanç ve yaşam tarzlarının korunduğu ve saygı duyulduğu bir ülke. Birleşmiş Milletler’in Dünya Mutluluk Raporu’nda ilk 10 ülke arasında yer alan Kanada’da, çalışmaya ve yaşamaya gelen Asyalılar, İngiliz, Fransız, İskoç, İrlandalı ve İtalyanlar harika bir yaşam sürüyor. Özetle, Kanada dendiğinde aklımıza gelen; yüksek yaşam standartları ve düşük suç oranlarıyla temiz ve güvenli bir ülke. 

Göz alıcı doğa

En çok yaşamak istenen ülkeler arasında bulunan Kanada, dünyanın en büyük ikinci ülkesidir ve yılın her mevsimi büyüleyici doğa manzaraları sunar. Kanada’da yaşarken; geyikler, ayılar ve balinaları doğal ortamında izlemek, tüm ülkelerden daha fazla olan irili ufaklı göllerin tadını çıkarmak, kasım ve şubat ayları arasında ise Yukon ve Nunavut’ta, dünyanın en harika doğa olaylarından olan kuzey ışıklarını (Aurora Borealis) görmek mümkün.

Önerilen Makaleler

Yurtdışı eğitim için adım adım kılavuz

50 yıllık deneyimi ve dünyanın çeşitli ülkelerindeki eğitim kurumlarına başarıyla yerleştirdiği 450.000’den fazla öğrencisi ile IDP iyi bir eşleştirme yapmanın ve sizi başarıya götürecek yolu açmanın ne anlama geldiğini bilir.

Bir bölüm nasıl seçilir

Her eğitim programının ve üniversitenin birbirinden farklı olduğunu ve öğrencilerin kişisel tercihlerine göre seçim yaptıklarını göz önüne alarak, gelin doğru programı seçerken faydalanabileceğiniz dört önemli tavsiyeye göz atalım:

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?