Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Avustralya’da ulaşım – Toplu Taşıma ile Gezmek

Uluslararası bir öğrenci olarak Avustralya’da bir üniversitesiden kabul alma duygusunun keyfine uzunca bir süre varamazsınız. Tüm akademik ve göçmenlik engellerini atlattıktan sonra, nihayet uçaktan Avustralya'ya indiğinizde, birkaç yıl boyunca eviniz olacak yeni çevreye alışmanın büyük zorluğuyla karşılaşırsınız.

Birçok öğrenci Avustralya'ya gitmeden önce kalacağı yeri halleder. Ancak günlük ulaşım, önceden çözemeyeceğiniz bir şeydir. O ülkede daha fazla zaman geçirdiğinizde kendinizi farklı ulaşım araçlarına ancak o zaman alıştırabilirsiniz.

Avustralya'da toplu taşıma ve karayolu taşımacılığı sizi sürekli endişelendiren bir düşünce ise, emin olun, orada evden işe gidip gelmek Avrupa ve ABD’de olduğu kadar rahat. Avustralya’nın kıyı şeridi büyük metropol merkezlerine ev sahipliği yapıyor ve üniversiteniz bunlardan herhangi birinde olabilir. Orada, çeşitli toplu taşıma yollarını bulacaksınız.

Mahallelerden şehir merkezine seyahat etmek, bir eyaletten diğerine seyahat etmek veya konakladığınız yerden kampüse gitmek istiyorsanız, seyahat etmek için ona uygun toplu taşıma araçlarını bulacaksınız. Avustralya'da öğrenci olarak kullanabileceğiniz yaygın ulaşım araçlarını hızlı bir şekilde öğrenelim.

Avustralya'da ana ulaşım yöntemleri nelerdir?

Avustralya dört ana seçenek sunan gelişmiş bir toplu taşıma sistemine sahiptir. Bunlar: tren, otobüs, feribot ve tramvaylardır. Aslında, her şehrin bir nehir veya liman ağı yoktur, bu nedenle feribotlar her yerde mevcut değildir. Ayrıca şehir tramvayları da tüm şehirlerde mevcut değildir.

Avustralya'da toplu taşıma ücretleri ne kadar?

Toplu taşıma maliyetleri çoğu şehirde mesafeye bağlıdır. Sidney'de tek bir yetişkin ücreti 2,10$ 'dan başlayıp 4,50$’a kadar çıkar ve feribotlar daha pahalıdır.

Araba:

Car-min.jpg

Uluslararası bir öğrenci olarak, günlük seyahatlerinizi yönetmek için bir arabaya sahip olmanız pek olası değildir. Ancak, Avustralyalıların çoğu özel bir arabaya sahip olmayı tercih ediyor. Kişi başına düşen araçta en fazla sayılardan birine sahip olmasının nedeni budur. 2018 itibariyle Avustralya'da her 1000 vatandaş için 730 araba bulunur. Eğitiminizi tamamladıktan sonra Avustralya'da kalmayı planlıyorsanız, bir aracın gerekenler listenizde yer aldığından emin olun.

Otomobiller, bir öğrencinin günlük işe gidiş gelişinde en iyi seçenek olmayabilir. Yine de, üniversite günlerinizde Avustralya'yı dolaşmak ve keşfetmek için kesinlikle harika bir seçenektir. Uluslararası bir ehliyetiniz varsa makul fiyata araba kiralayabilirsiniz. Avustralya, dünyanın en karmaşık ve gelişmiş karayolu ağlarından birine sahip geniş bir kara kütlesine sahiptir. Özleyeceğiniz kırsal ve küçük kasabaları ziyaret etmek için arkadaşlarınızla araba ile seyahat edebilirsiniz.

Ancak, Avustralya'daki şehirlerarası mesafelerin beklediğinizden çok daha fazla olabileceğini hesaba katın. Örneğin, karayoluyla Sidney'den Adelaide'ye seyahat etmek 15 saatten fazla sürebilir, çünkü ülke ve kıta boyunca bir taraftan öteki tarafa geçmeniz gerekmektedir. Sydney'den Melbourne'a araba ile seyahat etmek de yaklaşık 10 saatlik uzun bir yolculuktur.

Otobüs, Tren ve Tramvaylar:

Bus Train Tram-min.jpg

Avustralya şehir merkezlerinin çoğunda toplu taşıma sistemi otobüs, tren ve tramvaylardan oluşur. Uluslararası öğrenciler ve Sidney, Newcastle ve Yeni Güney Galler'deki genel halk genellikle günlük işe gidip gelmek için raylı sisteme bağımlıdır. Bu sistem en uygun ve makul şehir içi seyahati sunar.

Her gün seyahat etmeniz gerekiyorsa, aylık bir seyahat kartı satın almak daha iyidir. Bu kartlar elektronik olarak ücretlendirilirler ve seyahat ettiğiniz mesafeye bağlı olarak ücretleri otomatik olarak düşer. Her şehrin bazı küçük değişikliklerle kendi kart sistemi vardır. Bazı yerlerde, günlük seyahatlerinizde öğrenci indirimlerinin keyfini çıkarabilirsiniz.

Örneğin, Myki Card, Melbourne'de bir toplu taşıma para birimidir. Şehir içi trenlerden, otobüslerden ve tramvaylardan herhangi birine atlamak için kullanabilirsiniz. Myki Card ile ilgili en iyi şey, sadece o ülkenin yerel öğrecilerine indirim sunuyor olmamasıdır.

Uluslararası bir öğrenci olarak, üç yıla kadar ücret indirimi almaya hak kazanırsınız. Bu imkan için bir Avustralya üniversitesinde okuduğunuzu gösteren belge ve kimliğiniz yeterli olacaktır. Bunlarla bir bilet bürosuna gittiğinizde size bir seyahat kartı verilecektir.

Hangi ülke vatandaşı oldukları farketmeksizin, üniversite öğrencileri, Avustralya şehirlerinde seyehat kartlarını kullanırlarken aynı imkanlardan faydalanabilirler. Şehirlere göre değişen seyahat kartlarından bazıları:

  • Adelaide'de Metrocard
  • Perth'de SmartRider
  • Sydney'de Opal Travelcard
  • Tazmanya'da Green Card
  • Canberra'da MyWay Card
  • Brisbane Go Card

Kuzey Bölgesi'ndeki herhangi bir üniversiteye kabul edilmeniz pek mümkün değildir. Ancak, durum bu ise (Charles Darwin Üniversitesi'nde uluslararası öğrenciler için programlar bulunmaktadır), üç saat boyunca geçerli olan her bir bilet için 1 Avustralya doları ödeyerek toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Şimdilik, Kuzey Bölgesi'nde hiç bir akıllı seyahat kartı kullanılmamaktadır.

Feribot:

Ferry-min.jpg

Evet, Brisbane içerisinde seyahat ettiğiniz sürece feribot Avustralya'daki toplu taşıma araçlarının bir parçasıdır. Brisbane Nehri şehrin içinden akar ve farklı varış noktalarında 24 terminale sahiptir. Brisbane Belediye Meclisi, şehir içinde su boyunca çalışan 30 feribot filosuna sahiptir. Devlet tarafından maddi olarak desteklenen toplu taşıma araçlarının yanı sıra bazı özel feribot seferleri de yapılmaktadır.

Queensland Üniversitesi kendi feribot durağına sahiptir. Yani, Queensland Üniversitesine kaydolduysanız, kara yolları dışında oraya nasıl gideceğinizi belirleyebilirsiniz. Brisbane'deki akıllı seyahat kartı Go Card, feribot seferleri için de geçerlidir.

Bisiklet:

Bike-min.jpg

Günlük işe gidip gelme için bisiklet kullanmak birçok Avrupa ülkesinde yaygındır. Örneğin, Hollanda'da insanlardan daha fazla bisiklet bulunur. Bununla birlikte, Avustralya'daki her şehrin muazzam büyüklüğü göz önüne alındığında, bisiklet kampüsünüze seyahat etmenin en iyi yolu olmayabilir. Ancak, kampüsünüz ikamet yerinize yakınsa ve neredeyse her şehir içi yolun bisiklet şeritleri ve yolları olan Perth gibi bir şehirde iseniz, kesinlikle günlük işe gidip gelmek için bir bisiklet seçebilirsiniz.

Bisiklet kullanmak ucuz, çevre dostu ve sağlıklıdır. Hint Okyanusu'nun hoş yaz esintisiyle bisiklet sürmeyi daha da çok seveceksiniz.

Özetle, Avustralya'daki toplu taşıma araçlarının büyük bir kısmını tren ve otobüsler oluşturmaktadır. Uluslararası bir öğrenci olarak size seyahat etmenin en uygun ve maliyetli yolunu sunarlar.

Avustralya’da metro ağı var mı?

Sydney, Avustralya'da 26 Mayıs 2019'da açılan bir hattan oluşan hızlı bir geçiş sistemine sahip tek şehirdir. Başka bir hat olan Sydney Metro West de şu anda planlama aşamasındadır.

Aslında, Sidney, Melbourne, Brisbane ve Perth’in banliyö sistemlerinin tamamı yeraltındadır ve tipik hızlı transit sistemlerinin bazı yönlerini yansıtır.

Önerilen Makaleler

Avustralya’da İnsanlar ve Kültür

Avustralya'yı yeni eviniz yapmak istiyorsanız, heyecan verici olanaklar ve deneyimler dünyası sunan Avustralya'nın yaşam tarzı hakkında bir bakış açısı ve anlayış kazanmanız size yardımcı olacaktır.

Yolculuk hazırlıkları

Nihayet eğitim programınızı seçtiniz. Şimdi hayatınızı değiştirecek bir uluslararası eğitim deneyimi için hazırlık yapma zamanı.

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin