Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kişisel Gelişiminizi Arttıracak Alışkanlıklar

Bazı alışkanlıklar, kişisel gelişiminizi arttırmanız için sizlere ekstra teşvik eder ve bazıları da bir yük gibi oturur üzerinize. Kendinizi olmak istediğiniz yöne ve olmak istediğiniz kişiye yönlendirebilmek tamamen sizin başarabileceğiniz bir şey ama sizlere yardımcı olacağını düşündüğümüz alışkanlıkları sizler için derledik.

1 – Sabah rutini oluşturun

Her sabah için yapacağınız bir rutin oluşturun. Bu, yatağınızı toplamak gibi basit bir şey bile olabilir. Bu rutini takip ettiğinizde ve tamamladığınız her gün için, yapılacaklar listesindeki bir işin üzerini çizmiş kadar rahat hissedeceksiniz. Tamamlayamadığınızda kendinizi eksik hissetmenize gerek yok elbette. Sadece, aradan çıkarılacak basit bir iş; takip edilen basit bir rutin kişisel gelişiminize katkı sağlayacaktır. 

2 – Akşam rutini oluşturun

Aynı sabah rutini gibi, akşamlar için de bir rutin oluşturun. İster her akşam üzeri eve geldiğinizde saksı çiçeklerinizi sulamak gibi basit bir rutini takip edin isterseniz her akşam yarım saat egzersiz yapmak gibi bir rutini takip edin. Gelişiminizi gözlemleyin, listenizden bir şeyi daha silmiş olun. 

3 – Duş yaparken hedeflerinize gözlerinizin önüne getirin

Düşünmek, yollar aramak ve bu hedeflerinize ulaşmanız için atmanız gereken adımları gözlerinizin önüne getirmeye çalışın. Duşlar, bunu gerçekleştirmenize yardımcı olacak sihirli yerlerdir. Canlandırabildiğiniz şeyler gerçek olma ihtimali olacak şeylerdir. Kendinizi geliştirecek sizi o hedefe adım adım yaklaştıracak şeyleri planlamaya başladığınızda ise, kendinizi yolun yarısına gelmiş gibi bulacaksınız. 

4 – Kendinizi güçlü hissettiren bir slogan bulun

Basit bir söz, resim ya da fotoğraf bizi mutlu etmeye yetebiliyor. Hayat zor ama siz de kolay lokma sayılmazsınız. Bu yüzden, kendinizi güçlü hissettirecek ve umutsuz hissettiğiniz zamanlarda tutunabileceğiniz bir motto, slogan belirleyin. Kendi içinizde bunu tekrarlayın ya da bir kağıda yazıp her zaman ulaşabileceğiniz kolay bir yerde saklayın. Sabrınızın tükendiğini hisseder gibi olduğunuzda belirlediğiniz bu sloganı kendi kendinize tekrarlayın.

5 – Haftanın bir gününü kendinize ayırın

Hayat hızla akıyor ve yakalamaya çalıştıklarımızla birlikte bu hızın içerisinde sürüklenip duruyoruz. Derin bir nefes alıp, sevdiğiniz şeyleri yapabileceğiniz bir gün ayırın kendinize. Gözlerinize birer dilim salatalık yerleştirin, cilt bakımınızı yapın, sevdiğiniz müzikleri dinleyin ve meditasyon yapın. En önemlisi, kendinize iyi davranın. 

6 – Alarmınızı 15 dakika öncesine kurun

Kalmanız gereken esas vakitten 15 dakika öncesine alarmınızı kurarak, güne başlamak ve yapılacakları şöyle bir gözden geçirmek için kendinize vakit yaratın. Böylece ufak çaplı rutinlerinizi de aksatmamak için kendinize vakit ayırmış olursunuz. 

7 – Makyajınızı çıkarmadan ya da pijamalarınızı giymeden yatağa girmeyin

Kendinizi yatağınızın sıcak, rahat ve güvenli çarşafları içerisine bırakmak için can atıyor olsanız da, sabah kalktığınızda, kendinizi bir önceki günkü yorgunluğunuzu hatırlatacak kıyafetler içerisinde bulmanız güne iyi başlamanıza engel olacaktır. Dağılmış makyajınız ya da rahatlık içerisinde kırışmış kıyafetleriniz, sabah yenilenmiş bir şekilde uyanma hissine engel olacağı gibi, aynadaki yansımanızı gördüğünüzde moralinizi bozabilir. 

8 – Size hiçbir katkısı olmayacak deneyimlerden / alışkanlıklardan uzaklaşın! 

Hayat acı/tatlı deneyimlerle beraber devam etmekte. Değişmesini istediğiniz alışkanlıklarınıza ve deneyimlerinize sıkı sıkıya bağlanmaktan vazgeçin. Bu tür şeylere sürekli şans vermeyi bırakıp, artık kendi gelişiminize şans vermenin en iyi vakti şu andır. Kendinizi olmak istediğiniz yerlere, olmak istediğiniz kişiye yönlendirin. Zamanınızı, mutluluğunuzu size hiçbir katkısı olmayan şeylere ayırmayın. “Hayır” demeyi öğrenebildiğiniz anda, güç sizinle olacaktır!

9 – Sizi heyecanlandıran şeylere her zaman evet deyin!

Eğer paraşütle atlama düşüncesi sizi her zaman heyecanlandırmışsa ve karşınıza bunu gerçekleştirebileceğiniz bir fırsat çıktıysa, neden “hayır” diyesiniz ki? Mutluluğa ve kalbinizin atmasına ihtiyacınız var. İnsanlar bazen mutlu olmaktan korkup isteklerinden ve hayallerinden uzaklaşabilir ancak bu dünyaya bir kere geldiğinizi unutmadan başka insanların hayatına, varlığına ve ruhuna zarar vermeyecek mutluluklarınızı yaşayın ve bu mutluluğunuzu dünyayla paylaşın. 

Sizi heyecanlandıracak şey, yurt dışı eğitimse, IDP Türkiye bunu en hızlı ve güvenli yollarla gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. Form doldurun ya da Whatsapp hattından hemen iletişime geçin!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin