Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Hotcourses Turkey, Sizi En Doğru Bölümle Buluşturuyor

Yurt dışı bölüm seçimi yapmakta zorlanıyor musunuz? Peki, hangi ülke ya da üniversitede eğitim alacağınıza karar verdiniz mi? Geçtiğimiz günlerde Hotcourses Turkey, yeni ‘’Kurs Eşleştirme Aracı’’nı devreye soktu. 

Öğrencilere yurt dışı eğitim alabilecekleri üniversiteler, bölümler, giriş şartları, vizeler, burs ve kariyer hedefleri konusunda kapsamlı bir rehber sunan site, aynı zamanda dünyanın en iyi okulları ile ilgili broşürleri ücretsiz indirme ve kurumlarla irtibata geçme imkanı da tanıyor. 

Peki, yeni ve yenilikçi eşleştirme aracı ne işe yarıyor?

Bir uluslararası öğrenci olarak, bölüm ve üniversite arama konusunda yaşadığınız tüm sıkıntıları bir kenara bırakabileceğiniz bu eşleştirme aracı, size araştırmalarınızı kişiselleştirme fırsatı sunuyor. Bunu yaparken, adım adım ilerleyeceğiniz, basit ve kullanışlı arayüzü sayesinde kendiniz için en uygun bölüm ve üniversiteye ulaşabileceksiniz. 

Eşleştirme aracı, öğrencilerin nitelikleri, not ortalamaları ve kariyer hedeflerinin de olduğu kişisel tercihleri doğrultusunda okumak istedikleri ülke, üniversite ve bölümü hesaplayarak en doğru seçenekleri sunuyor. Böylelikle, okul ücretlerinden çalışma sonrası vize seçeneklerine, burs fır-satlarından kariyer imkanlarına kadar yaklaşık 159,000 program, 1,479 eğitim kurumu ve 156 farklı alanın bulunduğu veritabanından ayrıntılı bilgilere aynı anda ulaşabilirsiniz. Üstelik, içinde İngiltere’nin de dahil olduğu tüm Birleşik Krallık, İrlanda, Amerika, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi birçok ülke seçeneği de yer alıyor. 

Eşleştirme aracı nasıl çalışıyor?

Aracın kullanımı, hem çok kolay hem de hızlı bir biçimde sonucu görebiliyorsunuz. Zira başka hiçbir yerde bulamayacağınız kadar dünyanın en geniş kapsamlı üniversite, ülke ve bölüm eşleştirmelerini bir araya getiriyor. Peki, yurt dışı eğitimde bu bölüm arama ve bölüm eşleştirme nasıl çalışıyor? 

Kullanmaya başlamak için hemen linke göz atabilirsiniz. Araç, sizin eğitim ve yaşam biçimize dair birkaç soru soruyor. Geleceğe dair hayallerinizden küçük ip uçları topluyor ve aldığı tüm bilgileri birleştirip size anında sonuç veriyor. 

Karşınıza çıkan bu birkaç önemli soruyu cevaplayarak, kısa bir süre içerisinde yurt dışı bölüm seçimi sonuçlarınıza anında ulaşabiliyorsunuz. Yurt dışı hayallerinize doğru karşınıza çıkacak birkaç soru şöyle:

 • Yurt dışı eğitim almak istediğiniz lisans, yüksek lisans ya da doktora derecelerinden birini seçin
 • Başlangıç tarihinizi girin
 • Yurt dışı üniversite okumak istediğiniz ülkeyi seçin
 • Öğrenim ücretinize karar verin
 • İngilizce dil yeterliliğinizi girin
 • Ve son olarak konaklama, burs, uluslararası öğrenci yoğunluğu gibi tercihlerinizi belirleyin. 

Tüm bilgilerinizi girdikten sonra eşleştirme aracı, size en uygun sonuçları gösterecek ve siz de kendiniz için en iyisini hedefleyeceksiniz. 

Burada öğrenim ücreti, dil yeterliliği ve not ortalamanıza uyan bölümler, üniversite seçeneklerine göre sıralanır. Dilerseniz, üniversiteleri favorilerinize ekleyebilir ve daha sonra karşılaştırma yapmak için kaydedebilirsiniz. Ya da seçimlerinizden emin değilseniz, geriye dönüp bazı aşamalarda değişiklik yapabilirsiniz.

Sonuçlarınız neye göre değerlendiriliyor?

Yurt dışı üniversite araştırma sürecinde, kimseye ihtiyacınız olmadan karar vermenizi kolaylaştıracak olan eşleştirme aracı, bölüm seçimi sonuçlarınızı 3 ayrı kategoride değerlendirir. Buna göre;

 1. İdeal - Girmiş olduğunuz not ortalamanıza dayanarak, programla olan tam bir eşleşmedir.
 2. Uygun - Not ortalamanız ve dil yeterliliğiniz, giriş için yeterli seviyenin üzerindedir. 
 3. Azimli - Mevcut kriterler giriş gereksinimlerini karşılamıyor, ancak bunun için biraz daha çaba sarf ederek mükemmel bir eşleşme elde edebilirsiniz. 

Öğrenci merkezli bir deneyim yaşama fırsatı

Hotcourses Turkey, bölüm eşleştirme aracının yanında, öğrencilere ihtiyaçlarına uygun olarak hazırlanmış harika bir platform daha sunuyor. Ülkelere, üniversitelere ve bölümlere göre yapabileceğiniz aramaların yanında, nasıl arama yapacağınızdan emin değilseniz, bilgin size yardımcı olabilir. Aynı zamanda Hotcourses Turkey, öğrenciler için ipuçları ve rehberlik içeren makaleler sunar. Ülkeler, bölüm ayrıntıları, üniversite başvuruları, vize rehberliği, konaklama, öğrenim ücretleri ve yurt dışı kariyer imkanları hakkında kapsamlı içeriklerden faydalanabilirsiniz. 

Eğer üniversitelerle iletişim kurmak isterseniz, sitede çok sayıda kurum size bu imkanı sunuyor. Bunun yanında eğitim almayı düşündüğünüz okullar hakkında daha çok bilgi edinmek isterseniz site, üniversite broşürlerini ücretsiz olarak indirmenizi sağlıyor. Ayrıca Hotcourses Türkiye sayfasına ve sosyal medya kanallarına üye olarak, yurt dışı eğitim haberlerinden ve güncel bilgilerden haberdar olabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin