Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kötü Makalelerden Kaçınma

Eleştirel bir zihin geliştirmek ve karşımıza çıkan hemen her şeyi doğru kabul etmeden önce bir adım geriye atıp düşünmek için kendimize zaman ayırmalıyız. Peki hem yazarken hem de okurken kötü bir makaleyi nasıl tespit edebilir ve onu nasıl değerlendirebiliriz? Sizler için bunlardan nasıl kaçınabileceğinizi ya da okurken hataları nasıl tespit edebileceğinizi sizler için derledik. 

1 – Heyecan yaratan başlıklar

Başlıklar, makalenizin konusu hakkında fikir vermelidir. Sansasyonel başlıklar okuyucuyu kendisine çekmeyi başarsa bile, konunun içeriği ya da sonuçları gereği içeriği tam anlamıyla yansıtamayacağı için amacını yansıtamaz. Özellikle akademik bir içerik yazıyorsanız, sansasyonel, heyecan yaratan başlıklardan kaçınıp konunuz hakkında fikir verecek bir başlık bulmanız gerekmektedir. 

2 – Çıkar çatışması

Bilimsel, akademik içeriklerin objektif olması oldukça önemlidir. Bu amaçlarla okuyacağınız makalelerde yazarın, yazdığı konuyla ilgili güçlü bir taraf tutmaması ve objektif olması hem etik açıdan hem de konuyla ilgili sağlıklı bilimsel yargılara varılabilmesi açısından önemlidir. Eğer bir araştırma, sonuçları sponsorunun istediği yönde lanse ediliyor ya da yorumlanıyorsa; orada bir çıkar çatışması oluşur.

3 – Spekülatif dil kullanımı

Spekülatif bir dilden kastımız, kesinleştirilmemiş, “ihtimal, olabilir, yapılabilir, sonuçlanabilir” gibi kelimeler kullanılarak sonucu ispat edilmemiş, deneylerle ispat edilmemiş kurgusal bir dil kullanımıdır. Bunlardan kaçınmak için konunun çerçevesini iyi belirlemeli ve sonucu ispat edilmemiş kurgusal yargıların kullanılmamasına önem verilmelidir. 

4 – Sonuca göre veri seçmek

Yapılan araştırma verilerinin bir kısmı sizin hipotezinizi doğrulayacak bir kısmı da bunu doğrulamayacak verileri içerisinde barındırabilir. İyi yazılmış akademik bir makale, bu verilere objektif bir şekilde yer verir ve sadece araştırmanın kendisini doğrulayacak yanlarına yer vermez. Kişi, eğer makalelerde yer alacak verileri bu şekilde seçerse ve geri kalan verileri umursamazsa bu hiç de güvenilir bir sonuca ulaşamayacak böylece kötü bir makale ortaya çıkacaktır.

5 – Tekrarlandığında aynı sonuca ulaşılamaması

Bilimsellik ve onun ölçütü, araştırma aynı yöntem ve koşullarla tekrarlandığında aynı sonucu çıkarabilmesiyle belirlenir. Sosyal bilimler için aynı koşullar hemen her zaman sağlanamıyor olsa da, değişkenlerin koşulları hesaplanarak öngörülebilir sonuçlara ulaşılabilir. Eğer makale, tekrarlandığında aynı sonuca ulaşılamayan bir araştırmaya dayanıyorsa; bu zaten güvenilir bir sonuç içermeyen araştırmanın varlığına işaret eder. 

Akademik bir kariyer hedefliyorsanız ya da bütün eğitim hayatınızda doğru sonuçlara ulaşabileceğiniz makaleler yazmak istiyorsanız bu noktalara dikkat etmeniz gerekir. Sık sık makaleler okuyarak bu tür noktaları ayırt edebilecek alışkanlığa erişebilirsiniz. 

IDP Türkiye, yurt dışındaki üniversitelerde lisans, yüksek lisans, doktora bölümlerine başvuru ve kayıt yaptırmanıza ücretsiz yardımcı oluyor. Form doldurarak uzman danışmanlarla iletişime geçebilir ya da WhatsApp, Virtual Counselling ya da Online Chat gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?