Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Makale taslağı nasıl oluşturulur?

Gerek okul ödevlerinizde karşınıza çıkacak, gerek de başvurularınızda sizlerden istenilen kısa bir essay illa ki olacaktır. Konuyu anlamanız ve yazılı olarak ifade edişiniz incelenecek ve bunlarla değerlendirileceksiniz. Yazmanız gereken denemeler, makaleler eğitim hayatınızın her zaman bir parçası olacak. Bunu erkenden kabullenip, nasıl yazmanız gerektiğine dair ipuçlarımızı takip ederseniz; stresinizi yarı yarıya azaltacak kompozisyon, deneme ya da makalelerinizi yazmaya başlayabilirsiniz! Haydi, metnin taslağını oluşturmaya başlayalım:

1 – Sizden ne istendiğine emin olun!

Söz gelimi bu, ödeviniz için yazmanız gereken bir konu yazısı. Sizden istenilen konuyu ayrı ayrı parçalara ayırın. Öğretmeniniz sizlere bu konu hakkında daha önce ne anlatmıştı, nasıl bir içerik sunmuştu ve sizden yapmanızı istediği şey tam olarak nedir? Bu sorularınıza yanıt bulduysanız, işte, yazacağınız metnin iskeletini de oluşturmuş oldunuz. 

2 – “Hakkında” ya da “Giriş” kısmınından başlamayın 

Dikkat çekici olması gereken, tezinizi özetleyen ve metnin haritasını çıkarmaya yarayacak olan bu bölüme ilk önce başlamak, kabul edelim, henüz elinizde hiçbir şey olamdan oldukça zorlayıcı olacaktır. Eğer her şeyi önceden planlamış ve kaba taslak bir şey oluşturduysanız, bu önerimizi ciddiye almayın. Metnin konusunu ve içeriklerini özetlediğiniz kısım, eğer elinizde bir taslak oluşturduysanız, yol gösterici olacaktır. Ancak şu an size zaten birlikte bir taslak oluşturuyoruz. Bu yüzden, bu tanıtım kısmına hemen başlamanıza gerek yok. Henüz yazmaya başlamadığınız bir şeyin tanıtımını içeren “Hakkında” kısmını yazmanız can sıkıcı olabilir. 

3 – Konuyu detaylarıyla inceleyeceğiniz gelişme bölümlerinden başlayın

Evet, elinizde bir konu var ve sizin yazmanız gereken bir şeyler var ancak işin en güzel yanı belki de kendi fikirlerinizi yazmanız gerektiği. Konu hakkında araştırmalar yapıp, herkesin daha önce yazdığı şeyleri değerlendirip, kendi fikrinizi sunmanız gerekir. Bu konuda kendinizi tutmanıza gerek yok. Sizden, konu hakkında fikir sunmanız istendi, temellendirin ve fikrinizi çekinmeden bildirin. 

4 – Sonuç paragrafınız, mikrofonuzu yere bıraktığınız hissini versin!

Kendinizi tutmayıp, konu hakkında gerçek fikirlerinizi yazdınız. Öyle ya, konu üzerinde araştırmalarınızı yaptınız, fikrinizi destekleyen şeyleri sundunuz ve konunun ana fikrine sadık kalarak gerekli açıklamaları yaptınız. Bunu sonsuza kadar sürdürmenin alemi yok tabi ki. Sözgelimi, bir elmayı o elmanın ismini geçirerek ya da geçirmeyerek dakikalarca anlatıp durdunuz. Bu sonuç kısmı, işte o elmayı elinize alıp anlattığınız kalabalığa gösterdiğiniz kısım olacaktır. Bunu, üzerinde durduğunuz tezi bir defa, daha kısa bir halde verin. Okuyucunun dikkati dağılmış ya da metninizde durduğunuz noktayı unutmuş olabilir. 

Öyle bir cümle oluşturun ki, bu cümle bahsettiğiniz tüm noktaları gösterebilsin. Böylece söylemesi gereken her şeyi söylemiş bir şarkıcı gibi mikrofonu sahneye bıraktığınız hissi versin. 

5 – Alıntılar yapın!

Bir fikir belirtirken, savunduğunuz düşünceyi destekleyecek alıntılar yapmak sizin için iyi olacaktır. Yalnızca alıntı yapmak yeterli değil elbette. Bu alıntıladığınız fikri kimin söylediği neden bu fikrinizi desteklediğini ya da desteklemeyip tam aksini iddia ettiğini belirtmeniz gerekir. Bu fikrin ya da alıntının kime ait olduğunu bildirmemek intihale girer ve başkasının fikirlerini çalmak günü kurtarabilse de, geleceğinizi kurtarmayacaktır. Hem siz daha iyi fikirler sunabilirsiniz zaten. 

6 – Atıflar, Bibliografi gibi sayfa ekleyin 

Bu sayfaları eklemek için www.citationmachine.net/ adresini kullanabilir ya da kendi atıf sayfanızı oluşturabilirsiniz. Ama mutlaka oluşturmanızda fayda olacaktır. Kullandığınız kaynaklar böylece göstermiş olursunuz ve sizlerin savunmuş olduğu fikri destekleyecek bir nevi ‘delilleri’ sunabilirsiniz. 

İşte bir taslak oluşturmak bu kadar kolay! Şimdi geriye yaslanıp en sevdiğiniz içecekle arkanıza yaslanarak sıfırdan oluşturduğunuz bu taslağı izleyebilirsiniz. Kendinizle gurur duyun!

Sonrasında bu taslağı gerek gramer hatalarından gerekse fikir akışı ve mantıksal işleniş bakımından düzenleyebilirsiniz. Böylece daha az stesle ve daha az hatalı bir metinle, eğitim hayatınızı yüksek notlarla tamamlayabilirsiniz!

Tabii, yurt dışında alacağınız eğitimde de bu tür ödevlerle karşılaşacaksınız. Eğer yurt dışı eğitiminize başlamak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız, IDP Türkiye sizlere bu konuda yardımcı olabilir. Bir form doldurun ya da Whatsapp Hattından uzman danışmanlarla iletişime geçin! 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin