Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışı Eğitim İçin IELTS

Yurt dışı eğitim denilince akla, gittiğiniz ülkenin kültürünü, insanını ve eğitimini anlamınız için oldukça önemli olan yabancı dil aklınıza gelir. Her dil için, o dildeki yeterliliğinizi ölçmeye olanak tanıyacak sınavlar bulunur ve İngilizce dil yeterliliğini ölçmek içinse akla gelen ilk sınav IELTS sınavıdır. Peki IELTS nasıl bir sınavdır? İngilizce yeterliliğini nasıl ölçer ve yurt dışındaki üniversiteler kaç puan bekler? İşte bu sorularınızı yanıtlayabilmek adına sizler için IELTS hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda topladık!

IELTS Nedir?

IELTS açılımı International English Language Testing System olan, İngilizce dil yeterliliğinizi ölçen ve uluslararası alanda birçok kurum tarafından kabul edilen bir sınavdır. IELTS, İngilizce dil yeterliliğinizi Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma kısımlarındaki becerilerinize göre ölçer. Özellikle İngilizce ana dili olan ülkelerde yurt dışı eğitim, göçmenlik ya da çalışmak için başvuruları gerçekleştirdiğinizde bu sınava ihtiyaç duyarsınız. 

Academic IELTS ve General Training IELTS

Eğer kısaca bahsetmemiz gerekirse, Academic IELTS yurt dışı eğitimi için ya da profesyonel bir kuruma başvurularınız için tasarlanmış bir sınavdır. Akademik ve formal dilin gerekliliklerini yansıtmanız beklenir. General Training IELTS ise, günlük pratikteki İngilizce kullanma becerilerinizi değerlendirir. Karşınıza çıkacak sorular hem iş hem de sosyal yaşamda karşınıza çıkabilecek sorular olur. 

IELTS UKVI sınavları da Birleşik Krallık Vizeleri ve Göçmenlik için IELTS (United Kingdom Visas and Immigration – UKVI) anlamına gelir. Bu sınavın da Academic ve General Training modülleri bulunur. Sınav, IELTS sınavıyla aynı zorluk seviyesi, değerlendirme ve içerikleri barındırır sadece sınav sonucunuzu Birleşik Krallık için girdiğinizin göstergesi olacağı için sınav sonuç belgesi biraz farklı olacaktır.  

IELTS İngilizce Yeterliliğini Nasıl Ölçer?

Milliyet, kültürel geçmiş, cinsiyet ve daha birçok konuda tüm katılımcılara adil yaklaşım gösterme prensibiyle çalışır. Sınav soruları özel bilgi içeren değil, geniş kapsamlı konulardan seçilir ve katılımcıların dil becerilerini gösterebilmeleri için cevaplanabilecek sorular olur. Sınava kayıt olurken kimliğiniz ya da pasaportunuz istenir ve sınava sizden başka birinin girmediğine ve hile yapılmadığına emin olunmaya çalışılır. Fakat sınavınız değerlendirilmesi kodlar ve numaralar aracılığıyla sizlerin kimliği, kültürel geçmişi cinsiyeti gibi kişisel bilgileriniz içerilmeden gerçekleşir. Bu da hem sınav güvenliği açısından hem de adil değerlendirilme açısından titiz bir süreci kapsar. 

IELTS’in 9 puan ölçeği bulunur. 9 skoru “uzman kullanıcı” olarak değerlendirilirken 1 skoru katılımcının dili kullanamadığını ifade eder. Genel skorunuz; Dinleme, Okuma, Konuşma ve Yazma bölümlerinin ortalaması alınarak hesaplanır. Değerlendirme tablolarını ve daha detaylı bilgi için bu websitesini ziyaret edebilirsiniz

Yurt Dışı Eğitim İçin IELTS’ten Kaç Skor Almam Gerekir?

Eğer yurt dışı eğitim danışmanınız IDP’nin uzman danışmanlarından biriyse, bu sorunun cevabını çoktan biliyorsunuzdur. Eğer değilseniz ve yurt dışı eğitim için Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada ve Amerika ülkelerini düşünüyorsanız; IDP Türkiye size yardımcı olabilir! Form doldurarak iletişime geçebilirsiniz!

Eğitim kurumları, eğitim verecekleri bölümlerin yeterliliklerine göre dil becerisi için gereken skorları da özel olarak belirlerler. Bir Avukat ile bir Mühendisin dili aynı şekilde kullanmayacağının bilincinde olan kurumlar bölümün gerekliliklerine göre İngilizce’nin “uzman kullanıcısı” olmaya yakın uluslararası öğrencileri değerlendirebilir. Çok genel konuşmak gerekirse, özellikle yüksek öğretim kurumları genellikle 6 ve üzeri skorlar bekler. Birçok üniversite de dil yeterliliğini tam olarak gösteremeyen başarılı uluslararası öğrencilere eğitim öncesi dil eğitimi imkanı sağlayabilir. Bunun için en detaylı bilgiyi de IDP Türkiye’nin danışmanlarından alabilirsiniz. 

Neden IDP IELTS? 

IDP IELTS, Türkiye’de birçok ilde sınav hizmeti sunar ve bunu özellikle dinleme bölümlerinde kaliteli kulaklıklar kullanarak gerçekleştirir. Kolay ulaşılabilir ve üstün hizmet anlayışına sahip bir kurum olması dolayısıyla da katılımcıların sınav stresine girmeden atlatmalarına yardımcı oluyor. Dünyanın birçok yerinden kabul alan bu önemli sınavı kimlerin kabul ettiğini incelemek için burayı inceleyebilirsiniz

IELTS hazırlık materyalleriyle sınava en iyi şekilde hazırlanmanıza yardımcı oluyor. Ücretli ve ücretsiz olarak sunduğu sınav materyallerini buradan inceleyebilirsiniz

Üstelik Bilgisayarlı IELTS hizmetiyle sonucunuzu 2 – 5 gün içerisinde almanıza olanak sağlıyor. Sınav lokasyonlarına ve tarihlerine buradan bakabilirsiniz

Yurt dışı eğitiminiz için IELTS randevunuzu oluşturma, hangi IELTS’e ihtiyaç duydunuz ve uygun lokasyonlar konusunda size destek olan IDP danışmanlarınızla görüşmek için form doldurabilir ya da WhatsApp, Online Chat ya da Virtual Counselling hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Yurt dışı eğitim ülkeleri

En iyi yurt dışı eğitim ülkeleri. Dünya üzerinde 700’den fazla eğitim kurumuyla partnerlik yapıyoruz

Why-take-IELTS-with-IDP-370X242.jpg

IELTS'e neden IDP ile girmelisiniz?

IDP Türkiye, IELTS sınavının ortağı olarak sınavı size yakın lokasyondaki yüksek kaliteli sınav merkezlerinde gerçekleştirir. İşte, "IELTS sınavı için neden IDP’yi tercih etmelisiniz?" sorusunun yedi maddede yanıtına hemen göz atalım.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?