Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada’da Öğrenci Vizesi Süreci ve Covid'in Getirdiği Yeni Gereklilikler

Kanada, son yıllarda uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen destinasyonlarından biri. Uygun eğitim ücretlerinin yanı sıra eğitim sistemiyle vermiş olduğu eğitim alırken çalışma programları (Co-Op) ve mezuniyet sonrası çalışma imkanlarıyla neden en çok tercih edilen destinasyon olduğunu sorusunu cevaplamış bulunuyor. Peki, bu ülkede eğitim almak istiyorsanız, öğrenci vizesi için sizleri neler bekliyor? 

Neden Kanada’da Eğitim?

Kendisini cevaplayan bu soruya yine de cevap verecek olursak, akademik mükemmelliyet ve küresel firmalarca kabul edilen eğitim kalitesine sahip olmasıyla başlayabiliriz. Bir an önce kariyer hayatına atılmak isteyenlerin alanlarına dair sektörel bilgileri de hemen alabileceği Co-Op programlarıyla öğrencilere eğitimle beraber, iş hayatına dair bilgiler de vermektedir. Kanada’da eğitim ücretleri, diğer popular destinasyonlarla kıyaslandığında daha düşüktür. 

Yaşam kalitesi yüksek bir ülkede uluslararası öğrencilere sunulan mezuniyet sonrası çalışma imkanlarıyla göçmenlik için fırsat oluşturmaktadır. Bütün bunlar da yurt dışında eğitim konusunda Kanada’yı oldukça çekici kılan etmenlerdir.

Kanada Öğrenci Vizesi için Gereklilikler

Uluslararası öğrenciler vize almak için bazı gereklilikleri karşılamanız gerekmektedir. Kanada’nın öğrenci vizesi başvuruları için Kanada’nın dışında, girişte ve Kanada içerisinde başvuruları gerçekleştirilebilir. Genellikle, Kanada’ya gelmeden önce vize başvurusu yapmanız gerekir. Bunlar dışında, Kanada’ya gerçekleştireceğiniz vize başvurularını online ya da kağıt üzerinde gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvuruları gereklilikler, çoğu ülke için genellikle benzerdir. 

İhtiyacınız olacak belgeler konusunda sırayla gitmek gerekirse:

Kabul Mektubu

Eğer öğrenci vizesi için başvuru gerçekleştiriyorsanız, bunun için öncelikle Kanada’da kabul gören bir eğitim kurumundan eğitim alacağınızı gösteren bir kabul mektubu almanız gerekmektedir. 

Geçerli bir pasaport ya da seyahat belgesi

Pasaportunuzun geçerlilik süresinin ve kabul edilebilir olduğundan emin olmanız gerekmektedir. 

Finansal yeterliliğinizi gösteren belgeler

Kanada’da eğitim ve yaşam masraflarınızı finansal olarak karşılayabileceğinizi gösteren bir belgenizin bulunması gerekmektedir. Eğer sizinle beraber aile bireyleriniz de seyahat edecekse, onların da yaşam masrafları bu belgenin içerisinde yer alması gerekmektedir. 

Bu üç belge, Kanada’da eğitim almak için öğrenci vizesine başvuran bütün adaylar için geçerlidir. Bunun yanı sıra, Kanada, son iki yıldır artarak devam eden Coronavirüs önlemlerine bağlı olarak artık seyahat öncesi Covid negative olduğunuzu belgelemenizi istemektedir. Bununla birlikte isteyebilecekleri diğer belgeler:

Adli Sicil Kaydı

Yalara bağlı olduğunuzu ve Kanada’nın güvenliği için risk oluşturmadığınızı belli etmeniz istenmektedir.

Sağlık taraması

Bu, Covid-19 salgını için istedikleri testin negative çıktığını belgelemenin yanı sıra; tam bir sağlık kontrolünden geçmeniz gibi gereklilikleri doğurabilmektedir. Yeni önlemler dolayısıyla seyahat ettikten 14 gün sonrasında izolasyonda kalmanız da zorunlu olarak son düzenlemelere dahil edilmiştir.  

IDP Türkiye size nasıl yardımcı olabilir?

IDP, 50 yıldan uzun deneyimi ile sadece Kanada’da değil, Avustralya, Yeni Zelanda, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri ve İrlanda’da da uluslararası öğrencilere destek oluyor. Anlaşmalı olduğu eğitim kurumlarıyla sizlerin kariyer ve eğitim hedeflerine en uygun bölümleri sunan eğitim kurumlarını sıralıyor ve bu kurumlara başvularınızda, kayıt işlemlerinizde ve eğitim için seyahat etmeden önce vize işlemlerinize ücretsiz bir şekilde destek oluyor. 

Kanada’da hangi eğitimi almak istiyordunuz? Lise, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora, Dil Eğitimi ve Mesleki Eğitimler konusunda IDP Türkiye yardımcı olmaya hazır. Formu doldurun ya da WhatsApp, Virtual Counselling, Online Chat gibi uygulamalarımızdan uzman danışmanlarımıza ulaşın!

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Living-Costs-in-the-UK-Thumbnail-(1).jpg

Kanada'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Eğitim ve yaşam masraflarının yanı sıra Kanada’da uygun ücretleri olan üniversiteler hakkında bilgi edinin.

Kanada'da Eğitim Sistemi

Seçimlerinizi daraltmanıza ve çalışma planınızı geliştirmenize yardımcı olmak için Kanada eğitim sistemini tanıyın.

Neden Kanada’da Eğitim?

Ekonomik eğitim ücretleri, nitelikli kurumları, eğitim sonrası çalışma imkanları, göçmenlik opsiyonları ve sıcakkanlı insanları ile Kanada’nın uluslararası öğrenciler için hızla, önde gelen destinasyonlardan biri haline gelmesi hiç de şaşırtıcı olmasa gerek.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?