Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İngiltere’de Uluslararası Öğrenciler İçin Yaşam Masrafları

Bravo! İngiltere’de eğitim alma kararı aldınız, ki İngiltere uluslararası öğrenciler arasında en popüler destinasyonlardan biri. Ancak, başvuru süresince sizi rahatsız edip duran önemli bir sorunuz olduğunu biliyoruz: İngiltere’de yaşamak için ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Uluslararası öğrencilerimizin İngiltere yolculuklarına kafalarında yaşam masraflarıyla ilgili birçok soru işaretiyle başlamasını istemeyiz. Bu yüzden sizlere İngiltere’de yaşam masrafları konusunda kafanızda açık bir resim oluşturmak için yardımcı olacak bu rehberi hazırladık. Hadi, orada kalacağınız süre içerisindeki aylık masraflarınızın bir ana hattını çizelim. Ve işte rehberimizi bu beş kategoriye ayırdık:

  • Konaklama
  • Ulaşım
  • Yiyecek
  • Eğlence
  • Bağlantı/İletişim
  • Çeşitli masraflar

Uluslararası öğrenciler için konaklama masrafları ne kadardır?

İngiltere’de uluslararası öğrenciler için konaklama masrafları, kendiniz için nasıl bir konaklama türü seçtiğinize göre değişiklik gösterir. Bu masraflar, eğitim alacağınız şehre göre de değişiklik gösterir. Londra, başkent olarak çevre şehirlere göre daha pahalıdır.

İngiltere’de ortalama konaklama masrafı:

Aylık ortalama masraf

Londra

Diğer şehirler

Üniversite konutları

727 £

515 £

Özel Konaklama

848 £

505 £

Faturalar

45 £

40 £

İngiltere’de konaklama seçenekleri

İngiltere’de uluslararası öğrenci olarak, öğrenciler üniversitenin konutlarında kalabilir ya da özel daire ile ortak bi rev arasında tercihte bulunabilirler. İngiltere’deki üniversitelerin birçoğunda kampüs içinde konaklama şansı verilmektedir. Bu konaklamalarla kampüs yürüme mesafesi içindedir böylece ulaşım masraflarından tasarruf etmiş olursunuz. Bir ev arkadaşıyla yaşayabilir ya da banyolu özel bir odada kalmayı seçebilirsiniz. Kampüste konaklamayı cazibeli kılan bir konu da yemek ve fatura masraflarıdır. Bu mutfak alışverişi, yemek ve elektrik, gaz ve su faturalarından özgür olduğunuz anlamına gelir.

Eğer gerçek anlamda özgürlüğün tadını çıkarmak istiyorsanız, özel konaklama sizin için en iyi tercih olacaktır. İngiltere’de yaşam masrafları eğer özel kiralık yerler arıyorsanız, değişkenlik gösterir. Bir daire ya da ev kiralamak genellikle üniversite dönemini aşan anlaşmalar yapmayı gerektirir. Bununla başa çıkmanın en akıllıca yöntemi, diğer öğrencilerle beraber konaklayabileceğiniz bir yer kiralamak olacaktır. Böylece hem kira, yiyecek ve fatura masraflarını bölüşebilirsiniz hem de aynı anda arkadaşlığınızı geliştirebilirsiniz. Dikkatinizi vermeniz gereken bir diğer faktör: Belediye Vergileri. İngiltere’de, belediye vergileri atık yönetimi ve bakım maliyetleri ücretleri için alınır. Neyse ki, öğrenciler bu verginin minimum maliyetini öderler. Bu yüzden belediye ile görüşüp indirimli fiyatları sorgulamayı unutmayın.

İngiltere’de ekonomik ulaşım maliyetleri

İkinci en büyük masrafınızı ulaşım maliyetleri için yapacaksınız. Bu maliyet şehre ve kullandığınız ulaşım araşım modeline göre değişir. Yürümek ve bisiklete binmenin dışında, otobüsler ve trenlerle ulaşımı tercih edebilirsiniz. Toplu taşıma araçları öğrenciler için genellikle indirim sunarlar, ve İngiltere’deki genel yaşam maliyetini azaltmak için railcard kullanmayı düşünebilirsiniz. Taksi kiralamak oldukça pahalı olduğu için bütçenizi sarsacaktır. Uluslararası öğrencilerin şehirler arasında seyahat ederken seyahat kartlarını kullanmalarını tavsiye ederiz.

Şehir

Aylık ortalama ulaşım masrafları

Londra

56 £

Manchester

47 £

Birmingham

45 £

Liverpool

45 £

Leeds

43 £

İngiltere’de yiyecek masrafları ne kadardır?

Kampüs içerisinde yaşam sizleri yiyecek masraflarından kurtarsa da, özel kiralarda yaşayan öğrenciler yiyecek masraflarını düşünmeleri gerekir. Mutfak alışverişini yaptığınız mağaza kartları huzur içinde alışveriş yapmanıza yardımcı olabilir. Orada yaşayan insanlardan öneriler almak her zaman yararlıdır. Bir alışveriş listesi hazırlayın, bir öğün planı hazırlayın ve doğru şeyler için doğru yerlerde alışveriş yapın. Arada bir dışarda yemekten hoşlansanız da, yemeği evinizde hazırlamak tasarruf etmek için iyi bir yöntemdir. Lüks eşyalardan ya da ithal ürünlerden uzak durun. Yaygın malzemelerin tahmini ortalama maliyetleri aşağıdaki gibidir:

Malzeme

Miktar

Ücret

Ekmek

1 paket

0.71 £

Süt

1.13 L

0.81 £

Tavuk

300 g

1.57 £

Yumurta

6

1.51 £

Pirinç

1 kg

1.51 £

Yemeklik Yağ

1 L

1.11 £

Su

1.5 L

0.81 £

 

İngiltere’de eğlence masrafları – ne kadar paraya ihtiyacınız var?

Üniversite yaşamı elbette sadece kitaplar, testler ve sınavlar demek değildir. Sosyal bir çevre oluşturacaksınız ve boş vakitlerinizde hoşunuza gidecek şeyler yapmak için paraya ihtiyacınız olacak. Bu yüzden, İngiltere’de yaşam masrafları listemize eğlence için yapacağınız masrafları da ekleyerek aşağıda ne kadar tutabileceğinin listesini belirttik:

Eğlence Çeşidi

Ücret

Sinema Bileti

10.12 £

Konser ya da Tiyatro Bileti

50.57 £

Restoranda iki kişilik masa

40.46 £

 

İngiltere’de uygun maliyetlerle nasıl sosyal anlamda bağlı kalabiliriz?

Yurt dışında eğitim alırken, aile ve arkadaşlarla iletişime geçme ihtiyacı oldukça artar. Ayrıca, sosyal medya için artan talebi de göz önüne alarak, telefon aramaları ve interenet data paketleri içeren Sim Kart alması , Wi-Fi, televizyon gibi ihtiyaçlarına harcama yapması gerekecektir. En ucuz mobil servisleri ve indirimli paketleri takip edin. Wi-Fi almadan önce fiyatları kontrol edin. Daha iyi bir görü elde etmek için, basit harcamalara bakalım:

Bağlantı

Ortalama aylık Harcama

Ön-ödemeli SIM paketi

10.12 £

TV Lisansı

156.25 £

TV + Wi-Fi paketi

50.54 £

Arama Maliyetleri

0.15-0.46 £

Netflix

8.10 £

 

Çeşitli masraflar – Ne kadar yeterli olur?

Sıkı sıkıya bütçenize bağlı kalsanız bile “ekstra şeyler”e ne kadar harcama yaptığınıza şaşıracaksınız. İngiltere’deki eğitim hayatınız boyunca mutlaka yeni kıyafetler ve ev eşyaları alacaksınız. Bu yüzden, bu çeşitli eşyaların İngiltere’deki öğrenciler için yaşam masrafları listesine eklenmesi önemlidir. Bütçenizi oluştururken aşağıda belirtilen masrafları aklınızda bulundurun:

Çeşitli Eşyalar

Bir defaya mahsus harcamalar

Kıyafetler

30.34 £

Ev eşyaları

30.34 £

Sabun/diş macunu/kolonya vb.

20.23 £

Kırtasiye malzemeleri

20.23 £

Sigorta

50.57 £

 

Şimdi bir kalem be bir kağıt ve bir hesap makinesi alıp aylık masraflarınızı planlamaya başlayın. İngiltere’de ortalama yaşam masraflarının elinizde olması, yurt dışındaki eğitim deneyiminizi daha eğlenceli bir hale getirecektir!

Önerilen Makaleler

UK-Tuition-fees-Tablet.jpg

Öğrenim ücretleri ve Birleşik Krallık’ta eğitim maliyeti

Birleşik Krallık’ta lisans dereceleri için öğrenim ücretleri lisansüstü seviyelerden farklı mıdır? İngiltere'de yaşam ve eğitim maliyetini nasıl azaltabilirsiniz? Bu yeni kılavuzda tüm bu soruların cevaplarını bulun!

Londra’daki uluslararası öğrencilerin tasarruf edebilmeleri için en iyi 10 ipucu

Londra, seyahatin yanı sıra eğitim sistemleri ile de en çok bilinen bölgelerden bir tanesi. London School of Economics, University College London, Oxford University ve Cambridge University gibi dünyaca ünlü okullar Birleşik Krallık’ta Londra çevresinde bulunmaktadır.

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?