Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Ders çalışırken yapılan hatalar

Başarılı olmak için yapılması gereken şeyleri hep konuşuyoruz ama ders çalışmak için oturduğumuzda motivasyonumuzu kıran ya da verilen emek ve zamanın sonucunu almamızı engelleyen şeylerden pek bahsetmiyoruz. Bu yazımızda, ders çalışmak için oturduğumuz ama verimini neden alamadığımızın sebeplerinden bahsetmeye çalıştık. 

1 – Nereden başlayacağını bilememek

Bir türlü nereden, nasıl başlayacağınızı bilemediğinizde hissettiğiniz stres sonunda bir şekilde başlasanız bile çalıştıklarınızın aklında kalamamasının en büyük sebeplerinden biri. Eğer önünüzde kocaman, karmakarışık bir ip yığını duruyorsa, o ipi düzenli bir şekilde sarmak için yapmanız gereken ilk şey ipin ucunu bulmak olacaktır. İpin ucunu göremediğinizde de yapacağınız ilk şey, onu aramak olacaktır. Siz de, ders çalışmaya başlamadan önce kendinize yapmanız gerekenlerle ilgili bir liste oluşturun. Yapmanız gerekenleri öncelik sıralarına göre, baş edebileceğiniz parçalara bölün ve zamanınızı gerçekçi bir şekilde planlayın. 

2 – Çalışılması gereken çok konu var ve sınav için de az zaman var

Hepimizin başına gelir... Zamana yaymamız gereken şeyler, hayat araya girdiğinde bazen insanların kurduğu bu zaman kavramı yeterli gelmeyebiliyor. Yine de, yapılacak şeylerin başında vazgeçmek ya da strese girmek gelmiyor. Bu zamana kadar çalışmanız gereken konuları gözden geçirin. Akademik takviminizi, okumanız gereken materyalleri ve ders notlarınızı kontrol edin ve önemli gördüğünüz konuları, anladığınız ve anlamadığınız noktaları işaretleyin. Gözden geçirmek, size zaman kazandırarak en önemli konulara odaklanabilmenizde yardımcı olacaktır. 

3 – Çalışılması gereken konu çok sıkıcı ve düşünmek bile uyku getiriyor

Doğal olarak ilgi duyduğumuz, keyif aldığımız şeyleri yapmak için daha çok zaman ayırmak isteriz. Çalışmamız gereken konunun sıkıcı olduğunu düşündüğümüzde, konuyu anlamamak için kendimizi koşullamış oluruz. Yapmanız gereken şey, aktif olarak konunun içeriğini, önemli noktalarını anlamaya çalışmak ve notlar yaratmak olacaktır. Etrafınızda konuyu seven ve birileri varsa, onlarla berabe çalışmanız gereken materyalleri paylaşmanız ve her an hazırlıklı olmanız da faydalı olacaktır. 

4 – Konuyu okudunuz, anladınız ama bir türlü oturtamadınız

Bir puzzle parçasını, bütün bir resmin rengiyle hangi tarafta olması gerektiğini anlayıp doğru yeri bir anda oturtamamak gibi bir durum bu. Okuduğunuz şeyi anlamış olabilirsiniz ama nereye oturtmanız gerektiğini anlamak için, konunun detayına inmelisiniz. Konuyu, anlamlı kümelere ayırın ve anlamlı bir benzerini oluşturarak daha fazla akılda kalmasını sağlayın. 

5 – Konuyu “galiba” anladınız

“Konuyu sanırım anladım” demekle “Konuyu anladım” demek arasında bir fark var. Kendinizi test etmeden ne kadar anlayıp anlamadığınızı asla bilemeyeceksiniz. Bu yüzden çalıştığınız konuyla ilgili kendinizi test etmenizde ve ilk cümlenizdeki şüpheleri ortadan kaldırmanızda fayda var. Hem çalıştığınızla ilgili sorular geliştirmek de sizin o konuyla ilgili daha derin bir anlam oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

İşte ders çalışırken genel olarak yapılan hataları bu şekilde sıralayabiliriz. Hem eğitim hem kariyer hedefleriniz için oluşturacağınız doğru çalışma sistemleri ile kendinizi daha hazır hissedebilirsiniz. Yurt dışı eğitiminizde sizlere yardımcı olması için IDP Türkiye’den destek alabilirsiniz. Uzman danışmanların sizinle iletişime geçebilmesi için form doldurabilir ya da Whatsapp hattından mesaj atabilirsiniz. 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?