Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Blog - Monash University

1958 yılında John Monash tarafından kurulan Monash Üniversitesi, Avustralya’nın Melbourne şehrinde yer alır ve Victoria eyaletindeki en eski ikinci araştırma üniversitelerinden biridir. Üniversitenin mottosu: “Ancora Imparo”, Türkçe’ye basitçe “Hâlâ öğreniyorum” olarak çevrilebilir. Dördü Avustralya’da biri de Malezya’da bulunan toplam 5 adet kampüsü bulunmaktadır. Bunun dışında Çin’de Southesast Üniversitesi ile, Hindistan’da Indian Institute of Technology Bombay ile anlaşmaları bulunan üniversitenin İtalya’da da bir merkezleri bulunmaktadır. 

Times Higher Education Dünya Üniversite sıralamalarına göre dünyada 64. Sırada yer alan üniversite, QS Dünya Üniversite sıralamalarına göre 55. Sıradadır. İlk 100 üniversite içerisinde yer almanın yanı sıra, Avustralya’nın saygın okulları olan Group of 8 içerisinde de yer alır. İstihdam oranı da aynı derecede yüksek olan okul QS sıralamalarına göre istihdam sıralamasında 66. Sırada yer almaktadır. 

Türkiye’de yaşayan öğrenciler için giriş koşulları

Monash Üniversitesi, araştırma üniversitesi ve dünya sıralamalarında yüksek performans gösteren bir üniversite olmasının verdiği ağırlığı dolayısıyla başvuru koşulları konusunda bölümlere göre değişiklik gösteren özel koşullar isteyebilmektedir. Bütün bunlara göre, temel başvuru koşulları şu şekilde sıralanabilir:

  • Lisans Bölümleri için: öncelikle başvurmak istediğiniz bölüm için gerekli koşulları sağlayıp sağlamadığınızdan emin olmanız gerekebilir. Bunun dışında, başvurular için genel gereklilik, IB diploması eğer yoksa Avustralya’da ya da Yeni Zelanda’da foundation yılını okumanız gerekebilir. 
  • Master ya da yüksek lisans adayları, bölümlerin gerekliliklerine özel olarak bakmaları gerekmektedir. Bunun dışında, en az %80 başarı ortalamasına sahip bir lisans diplomasına sahip olmanız gerekmektedir. 
  • Doktora, phD bölümleri için lisans ve yüksek lisans ortalamalarında iyi ortalamalarla beraber, başvuru yapmadan önce Monash University'de konunuzla ilgili olası ‘supervisor’ları sıralamanız ve iyi bir araştırma/tez önerisi sunmanız gerekmektedir. İyi bir araştırma önerisi için verdiğimiz ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Monash Üniversitesi, İngilizce dil yeterliliği göstergesi olarak IELTS sınavını kabul etmektedir ve bölümlere göre değişiklik gösterebilmekle beraber minimum 7 skorunu kabul etmektedir. Dil yeterliliğini karşılayamamanız durumunda, Monash University English Language Centre, uluslararası öğrencilere akademik İngilizce yeterlilik eğitimi sunmaktadır.

Detayları öğrenmek için IDP’nin uzman danışmanlarının deneyimlerinden ücretsiz bir şekilde faydalanabilirsiniz. Danışmanların sizlere ulaşması için form doldurabilir yada Whatsapp numarasından sorularınızı iletebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?