Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

İngiltere’nin Yeni Yıl Gelenekleri

2021 yeni umut ve beklentilerimizle neredeyse kapımıza kadar geldi. Yeni yılı belki eskisi kadar coşkulu, bir arada kutlayamayacak olsak da gelenekleri taze tutmakta fayda var.  İngiltere de köklü tarihi ve gelenekleriyle bahsetmeye değer ülkelerden yalnızca biri. Yurt dışı eğitiminizde, belki de sizin de orada deneyimleyebileceğiniz bu gelenekleri bu yazımızda birlikte inceleyelim!

1- First – Foot 

Genellikle İskoçya ya da İngiltere’nin kuzeyindeki kesimlerinde bu gelenek, yeni yıl gününde evinize giren ilk kişinin şans getireceğine inanılır. Eve gelen kişinin gece yarısı değil de, gündüz ve koyu renk saçları olması ve gelirken hediye olarak ekmek, viski, bir parça kömür ya da bozuk para getirmiş olması; geldiği haneye bolluk, neşe, sıcaklık ve bereket getireceği düşünülür.

İngiltere’nin bazı bölgeleri için bu kişinin özellikle koyu saç rengine sahip bir erkek olması gerektiği de unutulmaması gerek. Yeni yılın şans perisi oldukça seçici olsa gerek. 

2- Black Rabbit

Yorkshire, yeni yıl için geri sayım yapmak yerine sürekli Siyah Tavşan anlamına gelen “Black Rabbit” kelimelerini tekrarlayıp, yeni yıla giriş yapıldığında ise Beyaz Tavşan anlamına gelen “White Rabbit” kelimelerini tekrar ediyorlarmış. Şans getirmesi için yapılan bir gelenek daha… 

3- Fire Festivals

Soğuk kış günlerini ısıtacak, yeni yılın bereketli geçmesini arzu eden bu festivaller geceyi aydınlatıyor. Eski geleneklerinden bugünlere takip eden bu ‘ateş’ festivallerin ilki “Comrie Flambeaux” olarak geçiyor. Gelenek antik zamanlara dayansa da lokal insanlar bunu devam ettirmişler. Her yılbaşı arifesinde uzun, kalın direkli meşaleler bir bando ardında ilerleyerek şehrin etrafında turlar. Bu turlamanın ardından, süslü elbiseleri için bir geçit töreni ve yarışma düzenlenir. Bu festival, akşam saat 6 gibi başlar, gece yarısına kadar devam eder. 

İskoçların bu ateş festivallerinde öne çıktığı bir gerçek. Stonehaven, İskoçya’da yine yıl başı arifesinde düzenlenen “Fireball Ceremony” yeni yılı selamlamadan önce saat 23:00’da başlıyor ve İskoçların meşhur gayda ya da tulum ve davul bandosunu bu seromonilerin olmazsa olmazıdır. Yaklaşık kırk erkek ve kadın bir araya gelerek High Street’de zincire bağlı, alevli topları savurarak aydınlık ve biraz da tehlikeli sayılabilecek bir tören düzenlerler. 2021 yılını, pandemi önlemleri gereğince bu şekilde karşılayamayacak olsalar da, bu etkinliği daha sağlıklı günlerde devam ettireceklerine şüphe yok. 

Görünüşte yılbaşı sayılmaz ancak takvim düzenlemeleri ve değişiklikleri göz önüne alındığında Burghead, yeni yılın başlangıcını iki kere kutluyor. “Burning of the Clavie” festivali 11 Ocak gününde gerçekleşiyor. Bu yüzden 11 Ocak tarihinde yanan variller büyük bir kalabalıkla şehrin etrafında taşınır. Sönmek üzere olan küller bir araya getiriliyor ancak bu geleneğin diğer ilginç yanı, yanmış Clavie’den bir parçaya sahip olmanın yeni yıl için şans getirileceğine inanılıyor olması.

4- Calenning

Bu sefer Galler’de, hatta çoğunlukla başkenti Cardiff’te devam ettirilen bir yeni yıl geleneğinden bahsedelim. Calenning’in Galce’de anlamı “Yeni yıl kutlaması/hediyesi” olarak çevrilebilir. Şarkılar söylenip, yeni yılda bozuk para ya da karanfil tohumları, kuru üzüm ya da meyveler yapıştırılıp şişlenmiş elmalar hediye etmek de bu geleneğin bir parçası sayılmakta. Belki bizim şeker bayramlarımızı hatırlatacak güzellikte çocukların evleri ziyaret ederek tatlı ve şekerlerini istiyorlar, yeni yıl için iyi dilekler içeren şarkılar söyleniyor olsa da -eh bizde de iyi bayram dilekleri sunuluyor sonuç olarak. 

5 – Auld Lang Syne

Saatler tam 00:00’a geldiğinde, İskoç yazar Robert Burns tarafından 1788 yılında yazılmış oldukça eski bir şarkının sözlerine eşlik etme geleneği de oldukça yaygın. Şarkının bu kadar eski olması folklorik bir etki yaratıyor ve sözleri ile ilgili birçok yorum olsa da genel olarak bir araya gelmeyi, geçmiş günleri yad ederek ileriye doğru ilerleme anlamları üzerine yaklaşılıyor. “Auld Lang Syne”, Türkçe’ye kabaca “Geçmiş günler” olarak çevrilebilir. Şarkıyı buradan dinleyebilirsiniz. 

Elbette yeni yıl, yeni yıl dileklerini ve hedeflerini de bir araya getirmeli. 

Yurt dışı eğitim yeni yıl dilek ve hedefleriniz arasındaysa, IDP Türkiye size yardımcı olmaya hazır. 2021 yılı eğitim dönemine İngiltere’de başlamak istiyorsanız bizlere WhatsApp, Online Chat, Virtual Counselling üzerinden ve form doldurarak ulaşabilirsiniz!

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

İngiltere’de üniversite derecelendirme sistemi nasıl çalışır?

İşte İngiltere derecelendirme sistemini ve nasıl çalıştığına genel bir bakış!

Living-Costs-in-the-UK-Thumbnail.jpg

İngiltere'de Eğitim ve Yaşam Maliyeti

İngiltere’de ki en uygun üniversiteleri, eğitim ücretlerini ve yaşam ücretlerini öğrenin.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?