Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Covid-19 günlerinde online eğitimde ders çalışmak için 5 ipucu

Online eğitime geçiş, özellikle online ve bulut tabanlı eğitime tamamen yeniyseniz, zor bir süreç olabilir. İşte online eğitiminize adapte olmanıza yardımcı olmak ve sömestr boyunca motivasyonunuzu yüksek tutmanızı sağlamak için vereceğim 5 ipucu!

1- Çalışma ortamınızı hazırlayın

Sınıftaki eğitimden evinizdeki eğitime geçiş yaptığınız sürede, eğitiminiz için ayırdığınız bir alanınız olması oldukça önemlidir. Bu sizlerin yerleşmesine ve ders çalışma düşüncesine girmenize yardımcı olur.

Online eğitime geçtiğimde yaptığım ilk şey eğitim için ayrılmış bir masa kurmak oldu. Kulaklık, hard disk, kırtasiye malzemeleri ve kitaplar gibi önemli şeylerin çalışma alanım içerisinde olduğuna emin oluyorum. Ayrıca kendimi daha rahat hissetmem için küçük dekorasyonlar ekleyerek çalışma ortamımı kişiselleştiriyorum. Bu, evde “iş için odaklanma” düşünce yapısına girmeme büyük oranda yardımcı oldu.

Eğer paylaşılan ya da sınırlı bir alana sahipseniz bunu gerçekleştirmek düşünüldüğü kadar kolay olmayabilir. Eğer durum böyleyse, mutfak ya da yemek odasındaki masadan bir alan ayırın ve aile bireyleriniz ya da ev arkadaşlarınızı bu alanı çalışmak için ayırdığınızı bildirin.

Çalışma alanınızı oluşturduğunuzda, bu alanı verimli çalışma alanı olarak değerlendirin. Çalışma alanınızın darmadağınık olmasının dikkat dağıtıcı ve odaklanmanıza engel olacağını bilerek bu alanın derli toplu ve organize olmasına özen gösterin. Eğer çalışma alanınız derli toplu değilse, kendinize çalışma öncesinde 15 – 30 dakika ayırarak alanınızı toparlayın. Kendinize bunun için çok zaman vermeyin, çünkü bu da oyalanmanın bir çeşitidir.

Study-at-home-body1.jpg

2. Bir rutin belirleyin – ve ona bağlı kalın!

Kendinize çalışma alanı yarattıktan sonra, kendinize düzenli bir çalışma rutini belirlemeniz önemlidir. Unutmayın, hepimiz alışkanlıklara sahip yaratılıştayız ve bunu çalışmamıza yardımcı olacak şekilde kullanabiliriz. Belirli zaman aralıkları oluşturmak da çalışma ortamınızı oluşturmak kadar önemlidir.

Hepimizin nasıl ve ne zaman öğrenmeyi istediğimiz konusunda farklı tercihleri vardır ve bu da online ya da evde eğitimin faydalarından biridir. En verimli olduğunuzu zamanı ve eğer uzun çalışma zamanlarından mı ya da birçok küçük çalışma patlamalarını mı tercih ettiğinizi keşfetmeniz önemlidir.

Tercihlerinizi belirledikten sonra çalışma planınızı hazırlamayı ve bu çalışma saatlerine uygun davranmayı unutmayın. Ders çalışma aralıklarının her birine ne kadar zaman ayıracağınız konunuzun tahmini çalışma saatlerine, iş yüküne ve iş/aile için sorumluluklarınıza bağlı olarak değişecektir.

Şahsen, akşamları daha verimli oluyorum, bu yüzden çalışma saatlerimi akşam yemeğinden öncesine ve sonrasına organize ediyorum. Dersler ve okumaları, akşam yemeğinden önce gerçekleştirirken yazılı ödevleri ve görevleri akşam yemeğinden sonra sonrasına programlıyorum. Bu aynı zamanda iş görevlerim için de geçerli oluyor ama sabah erken kalkıp çalışmaya başlamadan önce derslerine odaklanmayı tercih eden arkadaşlarım da var.

Eğer kendi rutin ders çalışma saatlerini oluşturuyorsanız, ara vermeniz gerektiğini de unutmayın. Molalarınızı listelemenize gerek yok, sadece kaç kere mola verebileceğinizi ve ne kadar süreliğine verebileceğinizi kararlaştırın. Buna uyum göstereceğinize emin olun yoksa bu küçük aralar Netflix’te koca sezonu bir oturuşta izlemeye dönüşebilir.

3. Dikkat dağıtan şeyleri zihninizden uzaklaştırın

Online eğitime geçtiğimizde verimliliğimizi öldüren en büyük şeylerden biri dikkat dağınıklığı ve evlerimiz dikkat dağıtıcı birçok unsurla dolu olmaya eğilimlidir. Sosyal medya, TV, internet, video akışları, oyunlar, YouTube, aile, kitaplar ve liste böyle uzar gider…

Dikkat dağınıklığına zihninizi kapatmak söylemesi kolay, yapması zordur ancak bunun için size yardımcı olacak bazı ipuçları ve uygulamalar bulunuyor. Benim ilk ipucum, telefonunuzu odanın diğer ucuna ya da başka biro dada bırakmanız. Kolunuzun uzanamayacağı bir uzaklıkta bırakmanız, oyalanmanızı bir o kadar zorlaştıracaktır.

Bir başka verimlilik ipucu ise ek verimlilik özellikleri bulunan, birçok platformda ve cihazda kullanılabilen web site bloklayıcıları kullanmak. Bazı popüler uygulamalar:

Website bloklayıcısına bağlı olarak bazılarını tamamen ücretsiz ama bazılarını bir kereye mahsus ya da aylık ödemeyle kullanabilirsiniz. Ödemeye değer olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için birçoğu deneme sürümüne sahiptir. Geçmişte gerçekten odaklanmam gerektiği stresli zamanlarda buna benzer programlar kullanmıştım ve bana gerçekten yardımcı olmuşlardı.

study-at-home-body2.jpg

4. Gelişmenizi dönüm noktalarınıza göre belirleyin, geçirdiğiniz dakikalara göre değil

Ders çalışma rutininize başladığınız zaman, masanızda geçirdiğiniz zamanı takip etmek çekici olabilir ama nasıl ilerlediğinizi görmek için bu iyi bir yöntem olmayabilir.

Aynı paragrafı tekrar tekrar okumak için ne kadar zaman harcadığınızı ölçmek yerine gerçek eğitim hedeflerinize ne kadar ulaştığınızı takip ettiğinizden emin olun.

Hedeflerinizi en kolay, ders çalışmaya başlamadan önce koyarsınız. Ulaşılabilir hedefler koyarak ders çalışma sürenizde neleri başarmak istediğinizi belirleyin. Buna örnek olarak, bir haftalık okumalara yetişmek olabilir böylece bireysel hedefiniz okumanız gereken bölümler ya da makaleler olabilir.

Hedeflerinizi gerçekçi ve ulaşılabilir kılmayı unutmayın. Başarmanıza engel olacak kadar çok yük vermeyin, ve elbette yarı zamanda yapabileceğiniz kadar küçük hedefler de belirlemeyin.

Gelişiminizi takip etmenin iyi bir yolu da yapılacaklar listesi oluşturmakdır. Bunu masaüstünüzde, Word dosyası ya da kağıt-kalem kullanarak gerçekleştirebilirsiniz. Eğer hedeflerinizi birkaç ekstra özellikle takip etmek istiyorsanız, Notion, Trello ya da Asana gibi sanal programları kullanabilirsiniz. Ben, paralı versiyonu öğrenciler için ücretsiz olduğu için Notion programını kullanıyorum. Hangi sistemi kullanmayı tercih ederseniz edin, yaptığınız doğru şeyleri hatırlatmak için kendinize yakın tutmayı unutmayın.

Eğer hedefinize ulaşamadıysanız, kendinize yüklenmeyin. Deneyerek zamanınızı nasıl kullanacağınızı ve kendinizi nasıl alıştıracağınızı bulacaksınız sadece bir sonraki ders çalışma zamanınızda bu hedeflerinize ulaşmayı başarabileceğiniz zamanı ayırın.

5. Sanal çalışma grubu başlatın ya da birine katılın

Dolu bir sınıf ortamından evdeki yalnız ders çalışmaya ani geçiş oldukça ürkütücü ve zorlu bir geçiş olabilir. Kendinizi izole etmeniz yalnız olduğunuz anlamına gekmiyor, birçok sınıf arkadaşınız da sizinle aynı şeyleri hissediyor.

Eğer sınıf arkadaşlarınızla ve yaşıtlarınızla konuşarak motive olan tipteki insanlardansanız, belki de onlara ulaşıp bir sanal çalışma grubu oluşturmanız için tam zamanı. Sosyal medya grubu kurabilir ve sanal çalışma grubunuz için bir zaman organize edebilirsiniz. Video konferansı yapabileceğiniz bazı büyük seçenekler:

Eğer üniversitenizde ya da sınıfınızda yeniyseniz, o zaman öğretmeninizle ya da eğitmeninizle iletişime geçin ve böyle herhangi bir grup olup olmadığını öğrenin, ya da grup oluşturmak için yaşıtlarınızla iletişime geçmeniz için onlardan rehberlik talep edin.

 

Önerilen Makaleler

IDP Öğrencileri için bilgiler

Bildiğiniz gibi, dünyadaki hükümetler Koronavirüsün yayılmasını önlemek için yeni sağlık ve güvenlik önlemleriyle birlikte seyahat kısıtlamaları getirmişlerdir.

dealing-with-stress.jpg

Stresle başa çıkma yolları

Yurt dışında eğitim görürken, zaman zaman bir miktar stres ve ülke özlemi hissetmek normaldir. Fakat bazen ekstra yardıma ihtiyacınız olduğunu hissedebilirsiniz - bu da gayet normaldir.

networking.jpg

Çevre edinme ve sosyalleşme

Çevre edinmek elbette ki önemlidir. Fakat bir yabancı öğrenci için, bir daha görmeyecekse ya da mezuniyetten sonra ülkesine dönecekse insan tanımak ne kadar anlamlıdır?

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?