Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık’ta ziyaret edilecek en iyi 5 yer ve yapılacak en iyi şeyler

5 Best Places to Visit in the UK and Things to Do - Big Ben.jpg

Birleşik Krallık’ta eğitim almanın avantajlarından biri şehirleri, kasabaları ve köylerini keşfedebilirsiniz. Büyük ve küçük, tarihi ve modern, her şehir kendince benzersizdir. Birkaç Birleşik Krallık şehri öğrenciler için daha çok tercih edilse de bazıları gerçekten öne çıkar. Bu gezileri yarı yıl tatillerinde ya da hafta sonları planlayarak seyahat tutkunuzu tatmin edin.

Birleşik Krallık’ta ziyaret edilebilecek en iyi şehirler neresidir?

Birleşik Krallık bazı mimari şaheserlere, tablo gibi manzaralara ve hoş görülü insanlara ev sahipliği yapar. İşte ziyaret için göz önüne koyulabilecek şehirler:

 1. Londra
 2. Brighton
 3. Oxford
 4. Liverpool
 5. Edinburgh, İskoçya

 

Londra

5 Best Places to Visit in the UK and Things to Do - London.jpg

Londra bu listenin en üst sırasında ve bunda şaşırtıcı bir yön yoktur. İngiltere’nin başkenti olan ve en etkileyici ve dünyanın kültürel anlamda en çeşitliliğe sahip şehirlerinden biri olan Londra, mutlaka rotanızdan biri olmalıdır. Londra’yı ziyaret etmenin sağlayacağı kültürel zenginliği sağlayacak dünyada daha az deneyim vardır. Yemyeşil parklarda yürürken ya da otobüsle yolculuğa çıktığınızda bu güzel şehrin her yerine dağılmış çok kültürlülüğünü fark etmeden geçemeyeceksiniz. Londra’nın kraliyet havasını ve onu çeviren aşırılığı mevcuttur ancak aynı zamanda yeni gelenlere sıcak bir karşılama sunar. Londra, ülkenin eğitiminin merkezidir ve London Metropolitan University, University of the Arts, ve London South Bank Universitygibi birçok önde gelen üniversitelere ev sahipliği yapar.

Londra’nın en gözde yerleri nedir?

Londra’da ziyaret edebileceğiniz en gözde yerler:

 • Londra Tower
 • Tower Bridge
 • İngiliz Müzesi
 • Big Ben
 • Buckingham Sarayı
 • Westminster Manastırı
 • Churchill Savaş Odası
 • London Eye
 • Ulusal Galeri

Londra’da yapılabilecek şeyler

Londra’nın birçok ulaşım seçeneği vardır. Büyük otobüs turu alabilir ya da Londra Metrosunu kullanabilir, araba kiralayabilir ya da yürüyerek şehri keşfedebilirsiniz. Öğrenciler genellikle yürümekten ya da şehri ‘Boris Bike’ denilen kiralık bisikletlerle gezmekten hoşlanırlar. Uluslararası mutfakla ilgili Londra’da birçok seçenek bulacaksınızdır.

Brighton

5 Best Places to Visit in the UK and Things to Do - Brighton.jpg

Güney sahilde yer alan Brighton, büyüleyici kumlu sahilleriyle Doğu Sussex’te yer alan küçük bir şehirdir. Deniz kenarı bir yer olmasından dolayı turistler için favori yerlerden biridir. Londra’dan tren üzerinden bir saat içerisinde Brighton’a ulaşılabildiği için genellikle “Deniz kenarındaki Londra” olarak anılır. Eğer gerçek bir müzik ya da resim tutkunuysanız, Brighton’ın yaratıcı havası sizleri hayal kırıklığına uğratmayacak. Birleşik Krallık’ta eğitim alırken Brighton’ı ziyaret etmek rahatlamak ve enerjik müziklerin ritmine kapılmak için iyi bir yol olacaktır. Şehri gezerken bazı yıkıcı sanat ve grafitilerin şehir duvarlarını güzelce sardığını göreceksiniz.

Brighton’ın en gözde yerleri nedir?

Brighton’ı ziyaret ederken mayonuzu ve kumsalda gerekecek şeyleri yanınıza almayı unutmayın. Ön sahilleri deneyebilir ve su sporlarıyal eğlenebilir, Branching – Out’u deneyebilir, ruhani Lancing kolej şapel tapınağını ziyaret edebilir ve Marlborough Pub’ına ve Tiyatroya uğrayabilirsiniz. Rahat bir pub’da yemek yiyebilirsiniz. Oradayken, Sussex Üniversitesini ve Brighton Üniversitesini ziyaret etmeyi de unutmayın.

Oxford

oxford-uk.jpg

İngiltere’nin eğitim şehri olan Oxford’da nerelere gidilir?

Dünyanın en prestijli eğitim kurumunu içinde barındıran Oxford, İngiltere başkentinin 90 km kuzeybatısında yer alır. Ortaçağın görkemiyle süslenmiş şehir sizlere krallık aurasını verir. Oxford saf, kusursuz mimarisi ve tarihi önemiyle ziyaret edilmeye değer bir şehirdir. Bu şehrin öyle bir gücü vardır ki Adolf Hitler bile büyük hayranı olduğu için 2. Dünya Savaşı bombalarından şehri korumuştur.

Oxford’da yapılabilecek en iyi şeyler

Chirst Church Katedral’ini ziyaret edin ya da sayısız market, tiyatro ve şehir merkezinde yer alan buz pistini görün. Büyük ihtimalle, ünlü birini yeni film ya da TV şovu için çekimlerde yakalayabilirsiniz. Eğer kitap alışverişi yapmayı planlıyorsanız Blackwell’in kitap dükkanını ziyaret etmek de listenizde yer almalı. Ayrıca Boldleian Kütüphanesine uğrayabilir ve tarihi müze ve galerileri de ziyaret edebilirsiniz. Eğer Birleşik Krallık’ta eğitim alıyorsanız, Oxford Üniversitesini ve Oxford Brookes Üniversitesi’ni kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Şehirdeki anlarınızı tarihe kaydetmek için kameranızı yanınızda getirmeyi unutmayın.

Liverpool

liverpool-uk.jpg

İngiltere’nin deniz şehri olan Liverpool, Avrupa kültürünü yansıtan ve pop müziğin beşiği sayılan bir şehirdir. Eğer The Beatles hayranı biriyseniz, bu ünlü grubun evi olmaktan gurur duyan şehri kesinlikle görmek isteyeceksiniz. Harika müzik ortamının yanı sıra birçok Dünya Miras Alanını da içinde barındıran şehir görkemli mimarinin de bir kanıtı sayılır. Şehirdeki insanlar, baskın aksanlarıyla oldukca sıcak kanlı ve misafirperverdir. Eğer bir futbol hayranı ya da iki rakip takım olan Liverpool FC ve Everton FC takımlarının herhangi birini destekliyorsanız bu şehir çoktandır listenizde yer alıyordur.

Liverpool’un en iyi turistik yerleri nerelerdir?

Liverpool müzesini ve stadyum kapısını ziyaret edebilir, 50 dakikalık Mersey Nehri Gezisine katılabilir ve 24 saat binip inebileceğiniz şehir otobüs turlarıyla şehri keşfedebilirsiniz. Ayrıca The Beatles yürüme turuna katılabilir ve şık restoranlarda ya da indie bistrolarda yemek yiyebilirsiniz.

Edinburgh

edinburgh-uk.jpg

Yeşil tepeleriyle çevrili, ölçüsüz kaleleri İskoçya’nın başkenti olan Edinburgh’u tanımlamaya yeter. Bu şehirde eğitim almak size İskoçya’nın güzel manzaralarını özgürce tadabilmenizi sağlar. Şehir, dans ve tiyatro da dahil olmak üzere performans sanatlarının merkezidir. Edinburgh, özellikle yaz mevsiminde büyük cazibe ve mutlaka katılmak gereken yıllık Fringe Festivaline ev sahipliği yapar. Herkese sunacak bir şeyi olan dünyanın en büyük sanat etkinliği olarak görülür.

Edinburgh’da ziyaret edilebilecek yerler nerelerdir?

Şehre gelindiğinde Edinburgh Kalesini ziyaret etmek gerekir. Yaz aylarında ziyaret ediyorsanız, yıllık Edinburgh Fringe Festivali’ne katılın. Ayrıca Royal Mile’da yürümekten hoşlanabilir ve her gün yolda yetenekli performans sanatçılarını bulabilirsiniz. Gece şovları için bilet alabilirsiniz. Şehirdeki beş ulusal galeriyi de ziyaret edebilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta eğitim almak hayatınızın en mükemmel aralığı olabilir ve Birleşik Krallık’taki bu mükemmel yerleri ziyaret etmek buna katkı sağlayacaktır. Prestijli kolejler ve üniversilerle dolu Birleşik Krallık, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilere en iyi bölümleri sunarak onları açık kollarıyla karşılıyor!

Önerilen Makaleler

Yurt dışında eğitim için doğru bölümü seçmenin zorlukları

Hayatınızı değiştirecek yurt dışı eğitim deneyimine başlamak üzeresiniz. Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

İnsanlar ve Kültür

Büyük ihtimalle kafanızda oldukça iyi bir imaj vardır. Birleşik Krallık, etkisi tüm dünyaya yayılmış ve en çok tanınan ülkelerinden biridir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?