Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Kanada'da Eğitim Sonrası Çalışma İzni (PGWP)

Yurt dışı eğitimi sonrası çalışma izinlerinden ve orada eğitim alırkenki yarı zamanlı çalışma izni haklarından genel anlamda önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Kanada da eğitim sonrası çalışma izni sağlayan, kaliteli eğitim ve global fırsatlar sunan ülkelerden bir tanesi. Şimdi, biraz daha odaklanarak Kanada’da eğitim sonrası çalışma ya da İngilizce olarak Post Graduation Work Permit (PGWP)’in ne demek olduğunu, neleri kapsadığını ve ne kadar süreyi içerdiğini özel olarak inceleyeceğiz. 

Her yıl on binlerce öğrenci, yurt dışı eğitimi için Kanada’yı tercih etmekte. İlk aşamada hem eğitim kalitesi, hem de diğer eğitim ülkelerine göre daha cazip eğitim ücretleri sunması açısından oldukça popülerlerleşen Kanada, aynı zamanda eğitim sonrası sağlamış olduğu fırsatlar, çok kültürlü ve hoşgörülü toplumuyla da cazip bir destinasyon. 

Eğitim sonrası çalışma izni (PGWP) nedir?

Hedefinizde yurt dışı eğitiminizi tamamladıktan sonra o ülkede biraz daha kalmak ve iş deneyimi kazanmak varsa, eğitim sonrası çalışma iznini almak isteyeceksinizdir. Kanada, bir yüksek öğretim kurumunda eğitimini tamamlamış uluslararası öğrencilerine mezuniyetten sonra 3 yıla kadar çalışma izni sağlamaktadır. Bu izin ne yazık ki eğitim alınan her bölüm, okul ya da kurum için geçerli olmayabilir. Bu açıdan dikkat edilmesi gereken bazı durumlar söz konusu. 

  • Eğitim alacağınız kurumun Designed Learning Instations (DLI) Listesinde bulunduğundan emin olmak

Eğitim alacağınız kurum, Kanada Hükümeti tarafından belirlenen bu liste içerisinde yer almasına etmelisiniz. Bu liste içerisinde yer almayan kurumlar için gerekli akreditasyon sağlayamıyor olabilir. Eğitim alacağınız kurum bu listede yer alıyor olsa da, bölümünüz bu gerekliliği karşılamıyor olabilir. DLI listesinde yer alan kurumları buradan inceleyebilirsiniz.

  • Geçerli bir Kanada öğrenci vizesine sahip olmak

PGWP için başvuru yaparken geçerli bir öğrenci vizesine sahip olduğunuzdan ve sona ermemiş olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bunlara dikkat ederek, hala Kanada’da eğitim alıyorken, PGWP için başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Aksi olması takdirinde, ülkenize geri dönüş yapmanız ve başvuru işlemine ülkenizde devam etmeniz gerekebilir. Final notlarınızı aldıktan sonra, eğitim sonrası çalışma iznine 180 gün içerisinde başvuru yapmanız gerekir.

  • Tam zamanlı bir öğrenci olmak

Eğitim aldığınız kurumda tam zamanlı bir öğrenciyseniz ve eğitim aldığınız kurum, DLI listesi içerisindeyse PGWP için başvuru yapabilirsiniz. Dil kursları ya da yarı zamanlı kurslar, sizlere PGWP için başvuru yapma hakkı tanımayacaktır. 

  • Kanada’da 8 aydan uzun bir eğitim programında yer almak

Kanada’da 8 aydan daha kısa süren eğitimler için, eğitim sonrası çalışma izni verilmemektedir. DLI listesi içerisinde yer alan kurum ve bölümün yanı sıra, alacağınız eğitim süresi de sizin Kanada’da kalabileceğiniz süreyi belirleyecektir. 

  • Eğer öğrenciyken çalışmışsanız, size verilen çalışma izni süresini aşmamanız gerekir

Kanada’da öğrenciliğiniz sırasında size verilen yarı zamanlı çalışma iznini eğer aştıysanız, bu haktan faydalanmanıza izin verilmeyecektir. 

Kanada’da eğitim sonrası çalışma izni süreleri nedir?

Kanada’da eğitim sonrası çalışma izni için başvuru yapmanız için gerekli koşulları sağlasanız da, esas karar Kanada Hükümeti’ne ait olduğu için size %100 işleyecek reçeteyi vermek pek mümkün olmayabilir. Her başvuru, kendi özelinde değerlendirilir ve kendisine özel sonuçları ortaya çıkarır. 

Eğitim sonrası çalışma izni süreleri genellikle, eğitim sürenizin uzunluğuna göre değişiklik gösterir. 8 aydan uzun ancak 2 yıldan az olan programlar, genellikle eğitim programlarınızla aynı süreyi içeren bir eğitim sonrası çalışma iznine sahip olabilirsiniz. 

İki yıl ve daha uzun eğitim sürelerinde 3 yıla kadar PGWP hakkından faydalanabilirsiniz. 

Eğitim süreniz, akademik dönem üzerinden hesaplanmaktadır. Akademik takviminiz içerisinde yer almayan günler, eğitim süresi olarak hesaplanmamaktadır. Bu yüzden eğitim sürelerinizi hesaplarken buna dikkat etmeniz gerekebilir.

Yukarıda daha önce de belirttiğimiz gibi, her başvuru kendi içerisinde değerlendirilmektedir. Bu yüzden PGWP için başvuru yaptığınızda eğitim sürenizin yanı sıra akademik başarılarınız, staj/çalışma hayatınız, kariyer hedefleriniz bulunduğunuz eyalet ve okuduğunuz bölüme yönelik talepler gibi birçok etken dikkate alınabilir. 

PGWP için nasıl başvuru yapılır?

Kanada Hükümeti’nin resmi web sitesinden güncel gelişmeleri inceleyebileceğiniz gibi, Kanada’da Eğitim Sonrası Çalışma İzni başvuruları için ücretler şu an 255 Kanada Doları’dır. Eğitim sonrası çalışma izni için final notlarınızı aldıktan sonra 180 gün içinde başvuru yapabilirsiniz. Eğer öğrenci vizeniz, final notlarınızı almadan sona eriyorsa bunun için geçici oturum iznine başvuru yapabilir ya da ülkenize dönerek orada başvuru gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzu online ya da kağıt üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirme süresi 39 gündür. 

IDP Türkiye size nasıl yardımcı olabilir? 

IDP Türkiye, Kanada üzerinde anlaşmalı olduğu birçok eğitim kurumuyla yurt dışında eğitim hayallerinizi gerçekleştirmenize yardımcı oluyor. IDP Türkiye’nin uzman danışmanlarıyla görüşün, sizlerin eğitim ve kariyer hedeflerinize en kolay ulaşabileceğiniz programları sizlerle beraber oluştursun. 

IDP Türkiye’nin uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilmek için form doldurabilir ya da Online Chat, WhatsApp, Virtual Counselling hizmetlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz!

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Living-Costs-in-the-UK-Thumbnail-(1).jpg

Kanada'da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Eğitim ve yaşam masraflarının yanı sıra Kanada’da uygun ücretleri olan üniversiteler hakkında bilgi edinin.

Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?