Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt Dışı Eğitimine Hazırlık

Yurt dışı eğitimi almaya karar verdiniz. Peki sonra? Nereden başlayacağını bilememek problem değil ama yurt dışında en iyi üniversitelerde yerinizi garantilemek için nasıl hazırlıklar yapabileceğinizi sizler için derlemeye çalıştık. Böylece hem yurt dışı eğitiminiz için ihtiyaçlarınızı adım adım görebilmiş olacak hem de geleceğiniz için daha kararlı adımlar atabilmiş olacaksınız. 

1 – Üzerinize yakışanı bulun!

Eminiz ki, üzerinize yakışabilecek birçok seçenek var ama sizi bir sonraki noktaya götürebilecek eğitim alanını tercih etmeye çalışın. Sonrasında size uygun bölümleri veren en iyi ülkeleri ve kurumları gözlemlemenin sırası gelecektir. Üzerinize en çok yakışanı bulmak demek:

-    Eğitim ve yaşam masrafları konusunda bütçenize uyum sağlayabilecek

-    Eğitim – öğretim sistemi açısından size en uygun koşulları sağlayacak

-    Mezuniyetiniz sonrası istihdamınızı kolaylaştıracak

-    Uluslararsı öğrenci hizmetleriyle, ailenizden uzakta sağlıklı ve güvende yaşamanızı sağlayacak

-    Burs olanakları, konaklama hizmetleri gibi 

birçok açıdan fırsatlar sunabilecek en iyi eğitim kurumunu bulmak anlamına gelir. Eğer dünyadaki onbinlerce üniversite ve yüksek öğretim kurumu arasından hangisinin size en uygun olacağına karar veremiyorsanız, IDP Türkiye’nin uzman danışmanları sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

2 – Yurt dışı eğitim danışmanınızla online buluşun!

Günümüzün COVID-19 pandemisiyle beraber sürekli değişen koşullarına tek başına ayak uydurmanız zor olabilir. Yurt dışı eğitimi konusunda güvenilir kaynaklara ve üniversitelerin başvuru ekibiyle birebir iletişime sahip IDP’nin yurt dışı eğitim danışmanları bu dalgalı denizde ilerlemenizi ve rotanızı kolaylıkla belirlemenizde yardımcı olacaktır. Çalışma saatleri içerisinde yurt dışı eğitimi, başvurular, kayıt işlemleri ve vize işlemlerinizde destek olmak için ücretsiz randevu alabilirsiniz!

3 – IELTS Sınavınıza Hazırlanın

Günlük hayatınızda İngilizceyi ne kadar kullandığınızı ya da bu konuda ne kadar iyi olduğunuzu bilemiyoruz. Yine de İngilizcenizi dinleme, okuma, yazma ve konuşma becerilerinize göre ölçecek olan IELTS sınavına hem soru çeşitlerine aşina olmak hem de zaman planlaması ve kullanımı açısından hazırlanmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. IDP IELTS, sınava hazırlanmanız için ücretli ve ücretsiz çeşitleriyle IELTS hazırlık materyalleri sunuyor. Buradan inceleyin

4 – Finansal olarak kendinizi hazırlayın

Kendinize yurt dışı eğitimi için ne kadar bütçe ayırabileceğinizi hesaplayın. Eğitim masrafları, gideceğiniz ülkeye, alacağınız eğitim türüne, üniversiteye, üniversitenin bulunduğu şehire ve daha birçok faktöre göre değişiklik gösterir. Bu yüzden finansal hazırlıklarınızı ve birikimlerinizi ona göre planlamanızı tavsiye ederiz. 

Bunların dışında, uluslararası öğrenciler için sunulan çeşitli burslar ve bu bursların başvuru tarihleri değişiklik gösterebilir. Yurt dışında eğitim almak masraflı olabileceği için istediğiniz bölüm, üniversite ve ülke için sizlere herhangi bir burs imkanı sağlanıyor mu, eğer sağlanıyorsa başvuru koşulları ve son başvuru tarihi nedir; bu soruların yanıtını almanız oldukça önemli. 

Burs başvuruları genellikle bireysel başvuru yapmayı gerektirir. IDP Türkiye’nin uzman danışmanları sizlere bu konuda tam anlamıyla destek olamıyor olsa da, size uygun fırsatlardan haberdar olduklarında, sizinle hemen iletişime geçeceklerdir. Sosyal medya ve blog yazılarımızdan da güncel gelişmeler ve burs olanakları hakkında ipuçları yakalayabilirsiniz. 

5- Niyet mektubunuz için çalışmalara başlayın

Başvuru işlemlerinin önemli bir parçası olan niyet mektupları, üniversitelerin kabul komitesine hayatınızı, akademik ve kariyer hedeflerinizi, konu bilginizi ve vizyonunuz hakkında öngörü kazanmalarında yardımcı olur. Niyet mektubu konusunda ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. IDP danışmanınız da, niyet mektubunuz konusunda sizlere önemli geri bildirimler yaparak istediğiniz eğitim için yerinizi sağlama almanıza yardımcı olacaktır. 

6 – Ve sonunda, başvurularınızı gerçekleştirin!

Ne kadar erken, o kadar iyi! Bu sürece gelene kadar birçok şeyle uğraştınız ama IDP danışmanınız size her adımınızda yardımcı olduğu gibi, başvuru sürecinde de yardımcı olacak. İstenilen belgelerin toparlanması, hızlı başvuru ve geri bildirim alma süreciyle işlemlerinizle ilgili bire bir danışmanlık ve detaylara sahip olacaksınız. Hatta, IDP Yurt Dışı Eğitim Uygulamasını telefonunuza indirerek başvuru sürecinizi anında takip edebilecek, danışmanınızla daha rahat iletişim kurabileceksiniz. 

Hayallerinizi ertelemeyin. Yurt dışı eğitiminize bir an önce başlamak ve IDP Türkiye’nin uzman danışmanlarıyla görüşmek için form doldurun ya da WhatsApp, Online Chat, Virtual Counselling ile hemen iletişime geçin! 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?