Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Problem Çözme Süreci

Türkler genellikle şöyle der: “Ölümden başka, her şeyin bir çaresi bulunur.”. Yaşamın her alanında karşınıza çıkabilecek problemleri panik olmamaya çalışarak çözebilmek için izlemeniz gereken aşamaları sizler için hazırladık. Bu aşamaları takip ederek sorunu daha iyi tanımlayabilecek böylece çözümlere ulaşmak için izleyebileceğiniz adımları daha net görebileceksiniz. 

1 – Problemi tanımlayın

Hayatınızda ne oluyor? Bunun bir problem olduğunu size söyleyen şey ne oldu? Bu soruları kendinize sorarak problemi kendinize açıklayın. Tanımladığınız şeyin üstesinden daha kolay geleceğinize inanın. 

2 – Bilgi toplayın

Prolemle ilgili neler biliyorsunuz? Sebep olan şeyler ne olabilir? Başlangıç tarihi edir, ne olabilir? Toplayabildiğiniz kadar bilgi toplamaya çalışın. Bu problem hakkında ne biliyorsanız, hepsini biraraya getirin! Daha önce böyle bir problemle karşılaşılmış mı? Karşılaşıldıysa bu problemlerin ortaya çıkışını nasıl fark etmişler?

3- Topladığınız bilgileri analiz edin

Probleme sebep olan ana kaynaklar nedir? Edindiğiniz bilgiler sizleri problemin kaynağına götürecek sorulara yanıt verene kadar bilgi toplamaya ve bunları analiz etmeye çalışın. Eğer daha önce bu problemin aynısını ya da benzerini yaşamış birileri varsa, onların tecrübe edindikleri, izledikleri yolları analiz etmeye başlayın. 

4 – Çözümler üretin

Ortada bir problem var ve bu problemi çözmek istiyorsunuz. Sorunun kaynağına yöneldiniz ve yapacağınız her şey, sistematik olarak başka sorunlar çıkarabilir mi diye merak ediyorsunuz, araştırıyor ve daha önceki deneyimleri de analiz etmeye çabalıyorsunuz. O insanlar neler yapmışlar, nasıl sonuçlar almışlar ve aldıkları sonuçlar sizi de tatmin edebilecek sonuçlar mı? Denemeye değer çözüm yollarını listeleyin. Beyin fırtınası yapın. Sorun, tek başına halletmeniz gereken bir şey değilse -ki genellikle değildir, yeni çözüm önerileri almaya çalışın. Bütün bunları listeleyin. 

5 – Uygun çözüm yöntemini seçin

Bulabildiğiniz her bilgiyi toplayarak sorunun kaynağına indiniz ve çözüm önerileri oluşturdunuz ama hangisinin ne kadar işe yarayabileceğini göz önünde bulundurarak ne yapılacağına karar verme zamanı geldi! Etkili bulduğunuz yönteme pozitif – negatif listesi oluşturup öngörülü olmaya çalışarak karar vermeniz gerekir. Uzun bir işlem gibi geliyor ama çoğu zaman birçok problemin kaynağına inmeyi başardığınızda, yapacağınız minik bir değişim bile oldukça iyi sonuçlar doğurabiliyor.

6 – Seçtiğiniz çözüm yöntemini planlayın

Amaç problemi ortadan kaldırmak, yeni problemler çıkarmak değil. Çözüm yöntemini nasıl uygulayacağınızı planlayın. Bunu planlarken, oluşabilecek problemleri de görebiliyor ve önceden önlem alabiliyor olacaksınız zaten. Endişelenmeyin! Her şey bir çözüme kavuşacaktır elbette. Planda nasıl ilerlediğinize karar verip artık seçtiğiniz çözümün getirilerini değerlendirme aşamasına geleceksiniz.

7 – Çözümü test edin / uygulayın

Eğer yapabiliyorsanız, test edin ve sonuçlarına göre raporlar hazırlayarak atacağınız yeni adıma karar verin. Eğer yapamıyorsanız, bir an önce uygulayın! Probleminiz çözüldü mü? Çıkan sonuç sizi tatmin ediyor mu? Bunları değerlendirin. 

8 – Çözümünüzü geliştirmeye devam edin

Evet, daha önce de “çözüm oluşturmak istiyorsunuz, yeni problemler değil” demiştik ama biliyoruz ki sürekli dönmeye devam eden dünyada değişimler gerçekleşir ve bulunan çözümler, yeni beklentilere karşılık veremeyebilir. Bu da bir problem oluşturur. İşler sarpa sarmadan, probleminizi çözen konuya dair yeni farkındalıklar oluşturun ve onları geliştirmeye çalışın. Bunu daha etkili, daha uzun süreli nasıl yapabileceğiniz yöntemleri bulun. 

Bütün aşamaları takip ederek sorunlarınızı bir an önce halledebilirsiniz! Eğer probleminiz yurt  dışı eğitimi içinse de, profesyonelden yardım almak bulabileceğiniz çözüm önerilerinin bir parçasında olacaktır. IDP Education, 50 yıldan fazla deneyimiyle daha önce yaşanmış ve yaşanmakta olan problemlerin hepsinin farkında ve bunlar için sizlere ücretsiz destek olmaya hazır. Form doldurarak uzman danışmanların size ulaşmasını sağlayabilir ya da Whatsapp hattından onlara ulaşabilirsiniz. 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?