Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Araştırma / Tez Önerisi nasıl yazılır?

Akademik kariyer hedefliyorsanız, bir tez önerisi, araştırma önerisi ya da diğer deyişle research proposal sunmanız gerekebilir. Bunu nasıl yazacağınızla ilgili sorularınız varsa, bu yazı tam size göre!

Her kurum, araştırma önerisi yazısından hemen hemen aynı beklentisi bulunur. Bu araştırma önerisini bir iş başvurusu gibi görmek ve ne kadar iyi bir araştırmacı olduğunuzla, araştırdığınız konuyu açık bir ifade ettiğinizi göstermeniz gerekir. İstenilen yapıya ve niteliğe uygun bir şekilde yazılmış öneriyle kendinizi ve ne yapmak istediğinizi net bir şekilde kuruma iletirsiniz. Konu üzerinde uzman olmanız gerekmez ancak ilgi alanlarınızı ve araştırma konusunun çerçevesini iyi bildiğinizi göstermeniz gerekir.

University of Exeter, Birmingham University, University of Westminster ve daha birçok üniversite için yaptığımız araştırmaya göre, Research Proposal’ın barındırması gereken maddeler:

  1. Başlık
  2. Özet
  3. Araştırma sorusu / konusu / içeriği
  4. Araştırma yöntemi
  5. Araştırma süresi
  6. Bibliyografi

Genellikle 6 – 7 seçeneğe sığdırılmış bu maddeleri gelin detaylarıyla inceleyelim!

1 – Başlık

Kısaca, araştırmanıza nasıl bir isim vereceğinizle ilgilidir. Başlık, araştırma konunuzun ne olacağına dair ilk sinyali vereceğiniz kısımdır. Konunuzun anahtar kelimesini ya da kelimelerini iyi belirlemeniz ve buna göre bir başlık oluşturmanız gerekir.

2 – Özet

Bu kısımda araştırma konunuzu açıklamanız gerekir. Konunuzun neden önemli olduğunu, neden üzerinde durmak istediğinizi ve araştırma konunuzun arka planında yatan mantığı en etkili bir şekilde sunmalısınız. Hipoteziniz nedir? Araştırma sorunuz nedir? Araştırmanız dünyada ne gibi bir farkındalık/farklılık oluşturabilir?

Bütün bu sorular, araştırmanızın da temelini oluşturacak ve size bir başlangıç noktası sunacaktır. Gerçekçi beklentiler ve isteklerle oluşturulan araştırma önerisi yazısı bütün olarak tutarlı olmalıdır. Bu yüzden araştırmanızı destekleyeceğiniz kısımları, eksik kalabilecek ve sizin bunu tamamlamanız gereken noktaları iyi gözlemlemeniz gerekir.

Unutmayın, araştırma önerinizi nasıl destekleyeceğiniz, araştırmanızın sonucuna ulaşmanız için ne kadar zaman gerekeceği, hangi methot ve araştırma yöntemini kullanacağınız gibi sorulara cevap verebilmeniz, sunduğunuz araştırma önerisine ve buna bağlı literatür hakkında da bilginiz olduğunu gösterecektir.

3 – Araştırma sorusu / konusu / içeriği

Araştırma konunuzu net bir şekilde belirtmeniz gereken bu bölümde, sizi bu soruyu araştırmaya itecek temel bilgilerinizi de göstermeniz gerekmektedir. Araştırma sorunuz kimleri, neleri ya da hangi çalışma alanlarını etkilemekte? Araştırma öneriniz, bu öneriyi sunduğunuz kurumla neden, nasıl bağlantılı? Bu alan sizin konu içeriğine, bu sorunun cevabına ulaşmak için başvurduğunuz kurumun yardımcı olacağı noktalara hakim olduğunuzu bildirecektir.

4 – Araştırma Yöntemi

Metodolojinizi burada belirtmeniz gerekmekte. Sorunun yanıtına nasıl ulaşacaksınız? Survey, anket mi gerçekleştireceksiniz? Literatür taraması yaparak mı bulacaksınız? Odak grupları oluşturup bu odak gruplar üzerinden mi sorunuzu yanıtlayacaksınız?

Bu alanı rasyonel bir biçimde doldurabilmek için nicel ve nitel araştırma yöntemlerini en iyi şekilde bilip, tanımlayabiliyor olmanız gerekmektedir. Sorunuzu cevaplayabileceğiniz en iyi araştırma yöntemini ya da yöntemlerini (birden fazla yöntem kullanmanız da gerekebilir) belirlemelisiniz. Araştırmanızı nerede, nasıl bir ortamda gerçekleştireceğiniz, kaç örneklem belirleyeceğiniz, hangi araçları kullanacağınız ve bu araçların neler olacağıyla ilgili belirtmeniz gereken birçok şey olacak. Belirlediğiniz methotları nasıl belirlediğinizi ve neden belirlediğinizi de bu kısım içerisinde yazıyor olmanız gerekir.

5 – Araştırma Süresi

Araştırma önerisinde bulunduğunuz konu, ne kadarlık bir süreyi kapsamakta? Doktoranızı yapacağınız süreç içerisinde araştırma aşamalarınız neler olacak? Araştırma süreniz için bir zaman tablosu oluşturduğunuzda, bu hem araştırmanızın aşamalarını belirlemenize hem de kendinizi buna göre planlamanızda yardımcı olacaktır. Bu oluşturduğunuz zaman tablosu ile birlikte, buna uymanızda etkili olacak stratejileriniz neler olacağını belirlemeniz gerekir.

Örnek vermek gerekirse, eğer lise öğrencileri üzerine geniş kapsamlı bir anket çalışması yapmak istiyorsanız eğitim – öğretim akademik takvimini belirlemeniz, anket çalışmasını yapabilmek için almanız gereken izinler ve bu izinleri nasıl alabileceğiniz ile ilgili stratejileri belirtmeniz gerekir.

6 - Bibliyografi

Araştırma konunuzu dayandıracağınız kaynaklar, bilim insanları ve yöntemleri ana hatlarıyla belirlemeniz gerekmektedir. Eğer araştırma önerinizde ya da sorunuzda Alman filozof olan Hegel’in idealizminden bahsetmeniz gerekiyorsa, bunu bibliyografi’de belirtmeniz gerekir. Bir nevi, araştırmanızın mantığını ve geçerliliğini güçlendirecek tanıkları, delilleri ve kaynakları göstermelisiniz. Böylece araştırma sorunuz hakkında temel bilgiye sahip olduğunuza dair sağlam göstergelere sahip olduğunuzu başvurduğunuz kuruma gösterebilirsiniz.

Araştırma öneriniz ne üzerine olursa olsun, araştırma öneriniz üzerine çalışmak ve bu aşamaları dikkate alarak kendinize bir çerçeve oluşturmak size bir başlangıç noktası belirlemeye yardımcı olacak ve başvuracağınız kurumlar tarafından kabul edilmenizi bir o kadar kolaylaştıracaktır.

Eğer yurt dışı eğitimi düşünüyorsanız, IDP’nin uzman danışmanları araştırma konunuz üzerine olamasa da, iyi bir research proposal konusunda sizlere daha ayrıntılı bilgiler vererek üniversiteye başvurunuzu ücretsiz bir şekilde gerçekleştirebilir! Üniversiteler ve konularla ilgili daha detaylı bilgi almak için sayfanın sağ tarafında bulunan formu doldurabilir, Whatsapp hattımızdan bize ulaşabilir ya da yurtdisiegitim@idp.com adresine email gönderebilirsiniz!

Önerilen Makaleler

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin