Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Sunumlara başlamak için 7 yol

Eğitim, iş ya da günlük hayatınızda bir şeyleri sunmanız gerekebilir. Uzmanlığınız, projeniz ya da başınızdan geçen herhangi bir şey; başka insanlara anlatmaya başladığınızda bir sunum halini alabilir. İnsanları anlatmak istediğinize bağlamak ve vermek istediğiniz mesajı başarıyla vermek için aslında hemen bütün iş bu sunumlara başlamakla ilerlenir. Başlamak, bitirmenin yarısıdır. Sunumunuza başlamak için size fikir verecek 7 yolu sizler için derledik. 

1 – İlgi çekici bir hikaye anlatın

İnsanların ilgisini çekeceğiniz, kendi hayatlarından bir parça bulabilecekleri ilgi çekici bir hikayeyle sunuma başlamak sunumun geri kalanında vermek istediğiniz mesaja daha iyi odaklanmalarına yardımcı olacaktır. Yine de, uyarmış olalım. Bu ilgi çekici hikayenizin konuyla da ilgili olduğundan emin olun. 

2 – Düşündürücü bir soru sorun

İyi planlanmış bir soru, insanları düşünmeye teşvik eder ve anlattığınız konuyla ilgili sizin yetkinliğinize olan güvenin artmasına yardımcı olur ve vermek istediğiniz mesajdan etkilenme oranları artar. 

3 – Konunuzla ilgili şok edici bir istatistik ya da başlık paylaşın

Belirttiğiniz, dikkat çektiğiniz konu direkt anlatmak istediğiniz şeyle ilgili olması gerekir. Bunun direkt konunuzla bağlantılı olması ve dinleyicilerin konuyu dinlemeye teşvik etmesi, başarılı bir sunum başlangıcı için en idealidir. Şok edici olan şeyi sona saklamak, ilgisini çoktan kaybetmiş dinleyicilerde istenilen etkiyi yaratmayabilir. 

4 – Güçlü bir alıntı yapın. 

Konunuzla ilgili olduğunu düşündüğünüz, kalabalığın saygınlığını kazanmış bir düşünürün fikrini alıntılamak, gerçekten güçlü bir başlangıç için ideal bir yöntem olabilir. Dinleyicilerinizin bu ismi beğeniyor olması ya da bu isme güveniyor olması; sizin vermek istediğiniz mesaja karşı daha ılımlı bir yaklaşım sergilemesine de yardımcı olacaktır. 

5 – İlgi çekici fotoğraf / resim gösterin

Estetik açıdan, karşılaştırmayı kolaylaştırmak açısından ya da dinleyicinin hayal gücünü genişleterek ilgi çekici olabilecek görseller kullanmak, vermek istediğiniz mesajı daha akılda kalıcı olmasına yardımcı olacaktır. 

6 – Sahnede kullanacağınız bir malzeme ya da görsel bir destek taşıyın

Sahnede kullanacağınız bir materyal, insanların dikkatini ve ilgisini çekecektir. Görsel desteğe sahip olmanız da anlatmak istediğiniz konuyu vurgulamanıza yardımcı olacaktır. 

7 – Kısa bir video izletin

Metinler, ya da anahtar kelimelerden çok video dinleyicilerin dikkatini daha kolay çekecektir. İyi düzenlenmiş ve konuyla ilgili olan kısa bir video ile duygusal tepkilerini ölçebilmenize ya da en azından bunu yönlendirebilmenize yardımcı olacaktır. Böylece, vermek istediğiniz mesajın içeriğini daha rahat anlamalarına yardımcı olacaktır. 

Bunlardan biri mutlaka, sunumunuza başlamanıza ve dinleyicilerinizi etkilemenize yardımcı olacaktır. Başarılı bir sunum için konunuzla ilgili iyi bir araştırma yapmayı ve vermek istediğiniz mesajı dolandırmadan net bir şekilde vermeniz gerektiğini de unutmamakta fayda var. Daha önce söylediğimiz gibi, başlamak bitirmenin yarısıdır. Endişelenmeden, konuya hakim bir şekilde yaptığınız her sunum hayatınızı bir adım ileri taşımanıza yardımcı olacaktır. 

Yurt dışı eğitiminize başlamak için IDP Türkiye’nin uzman danışmanlarından ücretsiz destek alabileceğinizi biliyor muydunuz? Bir form doldurun ya da Whatsapp hattından iletişim kurabilirsiniz. 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?