Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Eğitim için ülke seçerken dikkat edilmesi gereken 6 madde

Türkiye, eğitim için yurt dışına en çok öğrenci gönderen ülkeler arasında yer alıyor. Yabancı dil eğitimi, lisans, master ve doktora programları için tercih edeceğin ülkeyi seçmek elbet kolay değil. Fakat, biraz araştırma yapıp önceliklerini belirleyerek karar vermen mümkün. IDP danışmanlarının da istediğin zaman bu konuda sana yardımcı olacağını belirtelim. 

Ülkenin coğrafi konumu

Türkiye’ye yakınlığı nedeniyle tercih edilen Almanya, İtalya, İspanya, Fransa gibi Avrupa ülkeleri; sanat, moda, gastronomi alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin gözdesi durumunda. Tarihi, kültür çeşitliliği ve eğlence hayatıyla da ilgi çeken Avrupa ülkelerini inceleyebilir; okul seçimini buna göre yapabilirsin. 

Kariyer şansı ve prestijli eğitim

Amerika, Kanada ve Avustralya; şüphesiz öğrencilerin eğitim için en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Dünyanın en iyi üniversitelerine sahip ve mezuniyetten sonra iyi bir kariyer hayatına başlama konusunda fırsatlar ülkesi olan Amerika’nın ünü herkes tarafından biliniyor. Apple, Google, Facebook, IBM gibi önemli markaların ev sahibi olan Amerika; meslek hayatındaki yüksek kazançlarla bilinen Kanada; araştırma imkanlarına ve önemli buluşlara sahip Avustralya’da eğitim almak, kariyer hayatın için önemli bir tercih olabilir. 

Meslek seçimi

Uluslararası öğrenciler genellikle; Amerika’da teknoloji, bilgisayar bilimleri, matematik ve tıp, İngiltere’de dil eğitimi ve makine mühendisliği, Kanada’da sağlık ve tıp, Avustralya’da işletme, Almanya’da mühendislik, İtalya’da sanat, Fransa’da gastronomi gibi bölümleri tercih ediyor. Hayallerinin mesleğini bulduysan, ülke seçimini bu açıdan değerlendirebilirsin. 

İstihdam imkanları

Tıp, eczacılık, dişçilik ve veterinerlik alanlarında Avustralya; bankacılık, finans, saat, ilaç ve gıda sektörlerinde İsviçre; otomotiv, tekstil ve kimya alanlarında ise Almanya’da istihdam imkanları çok yüksek. Yeni Zelanda, Finlandiya, Hong Kong, Çin, Hindistan, Güney Kore gibi ülkelerin nitelikli çalışan ihtiyaçlarının fazla olması ise eğitimde tercih edilmelerinde önemli rol oynuyor.  

Farklı kültürler

Eğitim alırken bambaşka kültürler, egzotik tatlar ve muhteşem bir doğayı da yaşamak isteyenlerin tercihleri ise Japonya ve Singapur gibi Uzak Doğu ülkeleri…

Ayırılacak bütçe

Gideceğin ülkeye karar vermeden önce, burs ve eğitim alırken çalışma imkanlarını araştırmanı önerebiliriz. Bilim ve mühendislik alanında ödüllü eğitim kurumlarıyla Almanya, büyüleyici ve heyecan verici Malezya, dünyanın en eski eğitim kurumuna sahip İtalya, dünyaca ünlü başarılara ve çok yüksek okuma yazma oranına sahip Fransa ve eşsiz bir doğaya sahip Güney Afrika; yurt dışı eğitimini en uygun bütçelerle alabileceğin ülkeler arasında yer alıyor.

Önerilen Makaleler

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?