Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık için Öğrenci Vizesi ve Graduate Route

Birleşik Krallık üniversitelerinden eğitim almış uluslararası öğrencilerin, eğitimleri sonrası İngiltere’de kariyerlerine başlamasına izin veren Graduate Route, artık 2 seneye kadar Birleşik Krallık’ta çalışmalarına ya da iş aramalarına izin veriyor. Bu yazımızda öğrenci vizesi ve Graduate Route için bilinmesi gerekenleri sizin için derledik.

Yurt dışında eğitim almak için en çok tercih edilen rotalardan biri olan İngiltere, yetenekli ve yüksek potansiyele sahip uluslararası öğrencileri lisans, yüksek lisans, doktora seviyelerindeki eğitimleriyle dünya standartlarındaki üniversite ve kolejlerinde ağırlıyor. 

İngiltere için öğrenci vizesi için temel şartlar

İngiltere, 16 yaş ve üzerinde ve İngiltere’de eğitim almak isteyen adaylar için oluşturduğu Tier 4 ya da Öğrenci Vizesi olarak söyleyebileceğimiz bir vize türüne başvuru yapılmasını istemektedir. Öğrenci vizesine başvurmak için ilk şart bu olarak gösterilir. 

Bu şartın yanı sıra bu vize için başvurmadan önce Birleşik Krallık hükümeti tarafından belirlenmiş bir eğitim kurumu için kendinize bir yer ayırmış olmanız gerekmekte. Eğer henüz bir yer ayırmadıysanız ya da başvurularınıza henüz başlamadıysanız IDP Türkiye’nin uzman danışmanları size bu konuda ücretsiz bir şekilde yardımcı olabilir.

Elbette İngilizce dil yeterliliğinizi kanıtlamış olmanız gerekir. Konuşma, okuma, yazma ve İngilizce’yi anlama konusundaki becerilerinizin ispatı için genellikle IELTS sınavı istenmektedir. Okul başvuruları için zaten sunmanız gerekecek bu belgeyi vize görüşmeleri için de kullanmanız gerekebilir. 

Genellikle gözden kaçan ve belki de en önemli temel şartlardan biri ise: İngiltere Hükümeti, ülkesinde eğitim alacak uluslararası öğrencilerin eğitim ve yaşam masraflarını karşılayabileceği bir bütçeye sahip olması gerekliliğidir. 

Öğrenci vizesi için başvurularınızı eğitiminizin başlamasından 6 ay önce gerçekleştirebilirsiniz. Vize için alacağınız sonuç genellikle 3 hafta içerisinde açıklanmaktadır. 

 
blog - graduate route.png

 

Graduate Route nedir?

Öğrenciler, yurt dışı eğitim ülkeleri için tercihlerde bulunurken ülkelerin eğitim sonrası global kariyerlerine başlamalarına yardımcı olabilecek ülkeleri de tercih ederler. İngiltere, sunmuş olduğu “Graduate Route” vizesi ile ülkelerinde eğitim almış uluslararası öğrencilerin ülkede belirli bir süre kalarak iş aramasını, çalışmasını ya da kalmasını destekleyen bir uygulamadır. 

Graduate Route için temel başvuru koşulu İngiltere’de onaylanmış bir eğitim kurumundan başarıyla mezun olmaktır. Başvurunuz sırasında hala geçerli bir Tier 4 ya da öğrenci vizesine sahip olmanız gerekmektedir. 

Başvurularınızda finansal durumunuzu gösterecek bir bütçe dokümanı bildirmenize gerek yoktur. Hali hazırda Birleşik Krallık’taki eğitiminizi başarıyla tamamladığınız için bir İngilizce dil yeterlilik belgesi de iletmeniz gerekmez. 

Graduate Route Başvuru Ücretleri ve Başvuru Tarihleri

Birleşik Krallık’ta bir üniversiteden mezun olduktan sonra 2 sene kadar İngiltere’de kalma hakkına sahip olmak için başvuracağınız Graduate Route için 700£ bir başvuru ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bununla beraber, bu başvuru için sağlık sigortası işlevi görecek “Immigration Health Surcharge” için 624£ bir ödeme yapmanız gerekir. 

Bu başvuruları eğitim kurumunuz son sınav sonuçlarınızı aldığınızda başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuzun değerlendirilebilmesi için eğitim aldığınız bölümü başarıla tamamlamış olmanız gerekmektedir. Eğer eğitiminiz devam ederse ya da veremediğiniz bir ders olması durumunda bu başvuru için değerlendirilmezsiniz. 

Başvuru yaparken Birleşik Krallık içerisinde olmalısınız. Eğer vizenizin süresi biterse, başvurunuz değerlendirilene kadar Birleşik Krallık içerisinde kalabilirsiniz. Ancak ülkenize dönmeniz tavsiye edilmemektedir. 

IDP Türkiye size nasıl yardımcı olabilir?

IDP Türkiye, Birleşik Krallık’ta anlaşmalı olduğu birçok eğitim kurumuyla eğitim hedefleriniz için en iyi bölümleri sizler için araştırabilir; başvuru ve kayıt işlemlerinde sizlere ücretsiz destek olabilir. Öğrenci vizesine başvurularınızda IDP’nin uzman danışmanları mülakatta karşınıza çıkabilecek sorular, randevu alma desteği ve daha birçok konuda destek olabiliyor. 

İngiltere’deki eğitim olanaklarınızı değerlendirmek ve yurt dışındaki eğitiminize bir an önce başlamak için form doldurun. Ya da IDP Türkiye’nin WhatsApp, Virtual Counselling ve Online Chat uygulamalarından sorularınıza yanıt alabilirsiniz!

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 
Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

370x242 (1).jpg

Birleşik Krallık’ta burslar

İngiltere'de burs mu arıyorsunuz? Listemize göz atın!

İngiltere’de üniversite derecelendirme sistemi nasıl çalışır?

İşte İngiltere derecelendirme sistemini ve nasıl çalıştığına genel bir bakış!

Living-Costs-in-the-UK-Thumbnail.jpg

İngiltere'de Eğitim ve Yaşam Maliyeti

İngiltere’de ki en uygun üniversiteleri, eğitim ücretlerini ve yaşam ücretlerini öğrenin.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?