Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Sınavsız yurt dışında üniversite eğitimi mümkün!

Eğitim hayatınız boyunca iyi okullarda ve iyi üniversitelerde eğitim alabilmek adına sürekli çalışıp, bir sınavdan bir başka sınava girdiniz. Sınavlar kendinizi test edip, eksik kaldığınız noktaları görebilmeniz adına harika bir yol olsa da, geleceğinizi tamamen şekillendirecek okullara girmenizi sağlayacak sınavlar elbette büyük bir stres unsuru olarak hayatınıza oturdu. İstediği ya da beklediği sonucu alamayanlar, eğitim almak istedikleri okullara yerleşemeyen öğrenciler için sınavsız yurt dışında üniversite eğitimi almak mümkün! 

Hedeflediğiniz kariyere ulaşmak için size sosyal, kültürel anlamda birçok şey katacak olan yurt dışı eğitiminize ÖSYM’nin belirlediği herhangi bir sınava girmeden başlayabilirsiniz. Yurt dışı eğitimi için en popüler ülkelerden olan Avustralya, İngiltere, Amerika, Yeni Zelanda, İrlanda ve Kanada gibi ülkeler; başvurular için YKS sınav sonuçlarını istememektedir. Eğitimde mükemmellik ve kalite anlayışına sahip olan bu ülkeler, dünyanın her yerinde geçerli diplomalar sunmaktadır ancak bazı bölümler için, ÖSYM kurumundan okuyacağınız bölümün denkliğini sorgulamanız gerekebilir. 

Peki, yurt dışında üniversite eğitimi almak için neler gereklidir?

Öncelikli olarak, lise mezunu olmanızı ve okul başarı ortalamalarınız ve transkriptlerinizi sunmanız gerekir. Yurt dışındaki üniversiteler, başvurmak istediğiniz bölümlere göre değişiklik gösterebilen başvuru koşullarına sahip olabilir. Bazı bölümler sizlerden ders dışında yapmış olduklarınız, portfolyo ya da aktivitelere katılım belgelerinizi isteyebilir. Üniversitelerin istedikleri belgelerin neler olduğunu anlamak için, başvurmak istediğiniz üniversitenin web sitelerini ziyaret edebilir ya da IDP Yurt Dışı Eğitim danışmanlarından ücretsiz destek alabilirsiniz. 

Bunlar dışında, gideceğiniz ülkenin eğitim dilini bilmeniz ve bunu bildiğinizi göstermeniz beklenecektir. Ana dili İngilizce olan ülkeler IELTS gibi İngilizce dil yeterliliğinizi ölçen sınavlara girmenizi istiyor olsa da, birçok okul yeterliliği sağlamıyor olsanız bile, sizlere İngilizcenizi geliştirmeniz ve bölümünüz için ön hazırlık dersleri alabilmeniz için Pathway gibi programlar sunabilmektedir. 

Yurt dışında eğitimin ortalama maliyetleri nedir?

Yurt dışında eğitimin maliyeti, yalnızca üniversitelerin eğitim ücretleri göz önünde bulundurularak hesaplanmamaktadır. Gideceğiniz ülke ve şehir, almak istediğiniz eğitime, bölüme ve kurumlara göre değişiklik gösterebilir. Orada bulunacağınız süreç içerisindeki yaşam, konaklama gibi masraflarınız da göz önünde bulundurmalısınız. Detaylar için, IDP’nin uzman danışmanlarından ücretsiz destek alabilirsiniz. 

Ülkelere göre ortalama eğitim fiyatları: 

Avustralya: Yıllık 20.000 – 50.000 Avustralya Doları

İngiltere: Yıllık 10.000 – 18.000 İngiliz Sterlini

Kanada: Yıllık 7.000 – 29.000 Kanada Doları

Yeni Zelanda: Yıllık 22.000 – 30.000 Yeni Zelanda Doları

Amerika Birleşik Devletleri: Yıllık 20.000 – 45.000 Amerikan Doları

İrlanda: Yıllık 10.000 – 25.000 Euro 

IDP Türkiye size nasıl yardımcı olabilir? 

IDP Türkiye, sınavsız yurt dışı eğitimi sağlayan Avustralya, İngiltere, Kanada, Amerika, Yeni Zelanda ve İrlanda ülkelerinde 700’den fazla lider üniversite, okul ve kolejlerle çalışmaktadır. İngilizce konuşulan bu ülkelerde eğitim almak isteyen öğrencilere bire bir danışmanlık hizmeti sağlamaktadır. Sizler için doğru ülkelerde, doğru üniversite ve bölümleri bulmak için danışmanlık hizmeti sağlayan IDP, başvuru işlemleriniz için de ekstra bir ücret talep etmiyor. Sizler için okullarla iletişime geçen, belgelerinizi düzenleyen ve gerek vize gerekse okul kayıt işlemleriniz için her aşamayı ve adımı sizler için takip ederek sizi bilgilendiriyor. Uzman danışmanlıktan faydalanmak ve daha fazla bilgi almak için hemen bir form doldurun!

Önerilen makaleler

Sıralamanın ötesinde: Üniversitede gerçekten önemli olan şeyler nedir?

Sıralamaların ne ile ilgili olduğunu ve neyi ölçtüğünü nasıl anlayabilirsiniz? Bütün yurt dışı eğitim tercihinizi bu ölçümlere göre yapacak kadar güveniyor musunuz?

Neden IDP?

Uluslararası eğitimde öncü küresel ölçekte bir kurum olarak, çok değerli bir tecrübe birikimine sahibiz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?