Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yurt dışı eğitim için beklentiler vs Gerçekler

Yeni yerler görmek, yeni ve farklı kültürlerden insanlar tanımak hem kişisel gelişiminiz hem de kariyer hedefleriniz için size ayrıcalıklar kazandırır. Yurt dışında eğitim almak da, bunu en iyi şekilde deneyimlemenizi sağlar. Kazandıracağı onca şey arasında, aslında dikkat etmeniz ve beklentilerinizi tekrar gözden geçirmeniz, bu kazancı daha da anlamlı kılacak zorlukların üstesinden kolayca gelebilmenize yardımcı olacaktır. 

1 – Bir sürü uluslararası arkadaşınız olacak! 

Elbette olacak! Ancak arkadaşlık biraz zaman isteyen bir şey. Üstelik, alışkanlıkları kültürü tamamen farklı insanlarla arkadaşlık kurmak beklediğiniz kadar kolay olmayabilir. Hem kendinizi tanıtmak hem de onları tanımak için ne kadar zaman gerektiği durumlara göre değişebilir ancak hemen karaları bağlayıp olumsuzluğa düşmeyin. 

2 – Dil ve kültürel bariyerler aşılmak içindir!

Gittiğiniz ülkenin dilini ve kültürünü çok iyi araştırmış olabilirsiniz ancak içerisinde yaşamaya başlamadıkça, kabul edelim ki tam olarak kavrayabilmiş olmayacaksınız. Hem, siz dili ne kadar iyi konuşsanız da yerel deyimler, kısaltmalar ilk başta kafa karıştırıcı unsur olacaktır. Bir de, hazırlıklı olun, size komik gelen bazı şeyler, başkalarına o kadar komik gelmeyebilir. Sonuçta onlar da sizin kültürünüze yabancı olacak. Bütün bunların cesaretinizi kırmasına izin vermeyin. Yeterince zaman geçince, arkadaşlarınızla ortak bir dil bile oluşturacaksınız. 

3 – Her gün yeni yerleri keşfedip, önce bir turist olacaksınız!

İyi yanından bakmak gerekirse, sizin için her yer yeni bir keşif olacaktır. Eğer her gün gezmek, şehir turlarına katılma beklentiniz varsa, bunun için önce yeni ülke ve şehrinizde düzeninizi oturtmanız gerektiğini şimdiden söyleyelim. Hem, yurt dışına orada eğitim alabilmek için çıktınız. Bu yüzden bir öğrenci olarak dersleriniz, ödevleriniz, sorumluluklarınız olacak. Elbette birçok yer gezip göreceksiniz ancak bunu planlamadan ya da ‘gezmeyeceğiniz tek bir gün bile olmadan’ yapmak oldukça zorlayıcı olacaktır. Üstelik müze, galeri, tarihi ve doğal güzellikler belirli bir ücret talep edebilir, bu yüzden bütçenize de dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

4 – Yalnız yaşamak eğlenceli olacak!

Bu maddenin göreceliği tartışılabilir ancak yalnız yaşamak eğlenceli olabileceği gibi depresif de olabilir. Sosyal hayatınız, akademik hayatınız, kaldığınız yerin düzeni, yaşamanız için yapmanız gerekenler, başarılı olmak için yapmanız gerekenler… Küçük şeyler de olsa, bazı sorumluluklar onların ne kadar zaman alabildiğini ve plan yapmanın ne kadar önemli olduğunu anlamanızı sağlayacaktır. Ütü yapmak, etrafı düzenlemek, yemek yapmak ve ödemeleri, bütçeyi takip etmek… daha saymakla bitmeyecek sorumluluklar gözünüzü korkutmuyor olsa bile aileniz ve arkadaşlarınıza duyduğunuz özlem sizi sıla özlemine sürükleyebilir. Bu güçlü özlem duygusunu hissetmek oldukça doğal. Aileniz ve arkadaşlarınızla sürekli iletişime geçip, yaşadığınız deneyimleri onlarla paylaşmak sizi biraz daha iyi hissettirecektir. 

5 – Eğitim, sosyal ve kişisel yaşantımın dengesini kurup hemen yarı zamanlı çalışmaya başlayacağım!

Bütün bunları yapacak güç elinizde! Tek endişemiz, kendinize zaman ayırmayı unutmamanızla ilgili olacaktır. Her şey istediğiniz ve beklentileriniz üzerine gitmeyebilir ancak yaşanılan tüm zorlukların sonunda ayaklarınızın üzerinde kalmayı başaracak, kendinizi olduğunuz yerden daha yükseğe taşımak için güçlenmiş olacaksınız. Yarı zamanlı çalışma imkanlarınız gittiğiniz ülkeye göre değişiklik gösterilebilir. Detaylı bilgi almak için bu yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Size tavsiyemiz, eğitim hayatınızın önüne geçmeyecek ve hatta aldığınız eğitimi sektörel olarak destekleyecekler seçenekler araştırmanız üzerine olacaktır. Yarı zamanlı çalışma hakkı, ekonomizi dengelemenin yanı sıra sizi kültürel ve sektörel alanda gelişmenize yardımcı olmak için uluslararası öğrenciler için sağlanmaktadır. 

Genel bir sonuca varmak gerekirse, farklı bir ülkede alışık olmadığınız bir düzen içerisinde olmak oldukça zorlayıcı olacaktır. Ancak kazandırdıkları, çekilen sıkıntıları daha anlamlı kılacaktır. 

IDP, eğitim ülkelerinde yer alan ofisleri ve düzenlediği etkinliklerle bu zorlukların üzerinden daha kolay gelmenize yardımcı oluyor. IDP Türkiye ofislerini ziyaret ederek daha önce yurt dışında eğitim almış uzman danışmanlarımızdan bu deneyimler hakkında bilgi alabilir, yurt dışı eğitiminize başlamak için neler gerektiğini öğrenebilirsiniz. 

IDP Türkiye danışmanlarıyla görüşme planlamak için form doldurabilir ya da WhatsApp, Online Chat, Virtual Counselling gibi ücretsiz uygulamalardan faydalanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

Neden IDP?

Uluslararası eğitimde öncü küresel ölçekte bir kurum olarak, çok değerli bir tecrübe birikimine sahibiz.

Yurt dışı eğitim ülkeleri

En iyi yurt dışı eğitim ülkeleri. Dünya üzerinde 700’den fazla eğitim kurumuyla partnerlik yapıyoruz

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?