Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Birleşik Krallık'taki eğitiminize stressiz başlamak için yapmanız gereken 9 şey!

Üniversiteye başlamak streslidir. Yurtdışında eğitim aldığınız zaman sinirleriniz bozulabilir ve gereksiz yere endişelenebilirsiniz.Eğer siz de bu durumdaysanız, sizin için bir çözümümüz var! Bu yüzden, yönünüzü bulmak için bu ipuçlar ile dosdoğru ilerleyin ve bilinmeyen sulara atlayın. İşte Birleşik Krallık’ta eğitiminize başlamadan önce bilmeniz gerekenler.

Uluslararası öğrenciler için karşılama etkinliklerini inceleyin

Trend olan #youarewelcomehere hashtag i ile Birleşik Krallık, uluslararası öğrencilere kapılarını açtı. Özellikle yurt dışından gelenler için uygun programlar tasarladılar. Gitmeden önce, yeni gelenlerin kendilerini evlerinde hissetmelerini sağlamak için kurumunuz tarafından düzenlenen etkinliklere göz atın. Bu bilgileri, üniversitenin web sitesinde veya sosyal medya sayfasında bulabilirsiniz.

Sigortanızı yaptırın

Birleşik Krallık'a eğitim için seyahat eden her öğrencinin seyahat ve sağlık sigortasına ihtiyacı vardır. Mali açıdan vergilendirilebilecek herhangi bir kaza bu sigorta poliçeleri tarafından karşılanabilir. Birleşik Krallık’ta 6 aydan uzun bir süredir eğitim görüyorsanız size tam sağlık hizmeti verilecektir.

Ancak, vize başvuru sürecinizin bir parçası olarak göçmen sağlık hizmeti için ek ücret ödemeniz gerekebilir. Seyahat sigortası da size farklı bir teminat sağladığından önemlidir.

Sigorta süreci ve sizin için uygun seçenekler hakkında her şeyi öğrenmek için IDP danışmanınızla konuşabilirsiniz.

Yeni şehir ve ulaşım seçenekleri hakkında bilgi edinin

Nereden geliyor olursanız olun, yollarınız her zaman yeni eğitim hedefinizden biraz farklı olacaktır. Aynı şey Birleşik Krallık’ta gitmeyi seçtiğiniz her yer için geçerlidir. Yaşadığınız şehir hakkında biraz araştırma yapmayı ve günlük gezilerinizde kullanabileceğiniz seyahat seçeneklerini öğrenmeyi unutmayın.

Otobüs tarifeleri ve diğer rota bilgileri muhtemelen üniversite web sitenizde mevcuttur. Ayrıca yeni bir şehirde seyahat ederken yolunuzu bulmak için uygulamalar indirebilirsiniz. Mümkün olduğu kadar çok indirimden faydalanın!

Birleşik Krallık’taki en iyi 5 şehir için öğrenci kılavuzlarımıza göz atın: Londra, Newcastle, Edinburgh, Cardiff ve Glasgow.

Üniversitenizdeki öğrenci destek hizmetlerine danışın

Sizin gibi birçok kişi için üniversite, yeni fırsatlar ve deneyimler kazandığınız bir zamandır. Fakat hepsi bu kadar da değil; çok çalışmak ve uzun bir yol kat etmek için kendinizi motive etmek zorunda kalacaksınız. Elinizden gelenin en iyisini yapabilmeniz için üniversiteler size destek veya öğrenci birliği hizmeti sunmaktadır. Birleşik Krallık’taki eğitiminizin herhangi bir noktasında bunalmış hissediyorsanız, bu hizmetlerden yararlanabilirsiniz!

İlk kez bağımsızlık kazanmak ve bunun yanı sıra yeni bir ülkeye alışmak zor olabilir. Ancak bu şekilde hissetmek normaldir ve bu dönem boyunca biraz yardım istemekte hiçbir sakınca yoktur.

Önemli belgelerinizi geride bırakmayın

Hayallerinizdeki üniversitede birinci sınıfa başlamadan önce, tüm önemli belgeleri yanınıza aldığınızdan emin olun.Bunlar:

 • Pasaport
 • CV
 • Vize
 • Onay Mektubu
 • Biniş Kartı
 • Konaklama Belgesi
 • Seyahat ve Sağlık Sigortası
 • Banka hesabı ve bilgileri

Hayatınızı kolaylaştırmak için her belgenin elektronik ve basılı bir kopyasını yanınızda getirin!

İnsanları tanıyın

İlk gün arkadaş edinmenin ne kadar zor olduğunu hepimiz biliyoruz. Siz de böyle düşünüyorsanız, oraya gitmeden öğrencilerle bağlantı kurmayı deneyebilirsiniz! Üniversitenizi veya bölümünüzü temsil eden Facebook gruplarına katılın ve orada olacak insanlarla tanışın.

Birini yakından tanımak için en iyi yer olmasa da, sosyal medya onların kişiliğinin bir tanıtımı gibidir. Bu aynı zamanda o yerin kültürü hakkında iyi bir fikir verebilir. Elbette, internette yeni tanıştığınız insanlara kişisel bilgilerinizi vermemelisiniz! Ama merhaba demenin bir zararı yoktur.

Yarı-zamanlı olarak çalışmayı düşünün

Yurtdışında eğitim, bütçeniz için çok ağır olabilir, ancak yarı zamanlı çalışarak bunu kendiniz için daha kolay hale getirebilirsiniz. Bu pahalı girişimi biraz daha ekonomik hale getirmek için üniversite kampüsünde veya çevresinde bulunabilecek iş ilanlarına göz atın.

Üniversitenin web sitesi veya diğer Birleşik Krallık iş portalları bu konuda sizin için çok yararlı olacaktır. Birleşik Krallık’a vardığınızda, iş görüşmelerine doğrudan gidebilir ve bekleme sürecini kısaltabilirsiniz.

Öğrenci olarak çalışmanın bir başka harika yanı da yeni ve arkadaş canlısı insanlara kolay erişimin olmasıdır! Bar çalışanı, kampüs mağaza asistanı, kitapçı dükkanında yardımcı, üniversite temsilcisi, barista vb. işlere başvurarak sosyal ufkunuzu genişletin.

Bir tasarruf hesabı oluşturun

Öğrenci finansmanı ile ilgili başka bir makalede, bütçenizi yönetirken bir tasarruf hesabına sahip olmanın önemini açıkladık. Yaşadığınız ülkedeki bir banka hesabı, ağır vergiler ödemeden fatura ödemenizi ve banka havaleleri yapmanızı kolaylaştırır.

Yeni eğitiminize başlarken tamamen rahatlamak istiyorsanız, banka hesabınızı buraya gelmeden oluşturun, böylece ilk gününüzde formları ve belgeleri doldurmanız gerekmez. Ayrıca, işlevsel hale gelmesi biraz zaman alır, böylece ne kadar erken başlarsanız o kadar iyi olur!

Ders programınızı öğrenin

Dönem başlamadan önce, üniversiteniz ders programınızı indirmenize ve incelemenize izin verecektir. Yeni yolculuğunuza başlamadan önce,ders programınızı doğru şekilde öğrendiğinizden emin olun. Her şeyi önceden bilmek, kendinizi hazırlamanızı kolaylaştırabilir.

Ayrıca, bazı bölümlerde herkesten daha erken başlayabileceğiniz uzun okuma listeleri olabilir! Ders programınız mevcut değilse, üniversitenize e-posta göndermekten ve ders programınızı istemekten çekinmeyin.

 

Birleşik Krallık’ta eğitim yolculuğunuza başlamak için hemen IDP danışmanınızla konuşun!

Önerilen Makaleler

Londra’daki uluslararası öğrencilerin tasarruf edebilmeleri için en iyi 10 ipucu

Londra, seyahatin yanı sıra eğitim sistemleri ile de en çok bilinen bölgelerden bir tanesi. London School of Economics, University College London, Oxford University ve Cambridge University gibi dünyaca ünlü okullar Birleşik Krallık’ta Londra çevresinde bulunmaktadır.

Yolculuk hazırlıkları

Nihayet eğitim programınızı seçtiniz. Şimdi hayatınızı değiştirecek bir uluslararası eğitim deneyimi için hazırlık yapma zamanı.

Çevre edinme ve sosyalleşme

Çevre edinmek elbette ki önemlidir. Fakat bir yabancı öğrenci için, bir daha görmeyecekse ya da mezuniyetten sonra ülkesine dönecekse insan tanımak ne kadar anlamlıdır?

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?