Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Online Mülakatlarınız İçin İpuçları

İnternet, insanlık tarihinin en büyük icatlarından biri. İnternetin iş, eğitim ve günlük yaşantımızdaki önemini son dönemlerde Covid-19 pandemisinin hayatımıza girmesiyle çok daha iyi anlamış olduk. Kendi sağlığımızı ve toplum sağlığını korumak adına artık sevdiklerimizle ve sorumluluklarımızla bu sanal dünya üzerinden bağlanıyoruz. Bu sebeple artık iş, akademik mülakatlarınız için de bu dünyayı kullandığımıza göre, bu sanal dünyanın gereklilikleri için ipuçlarını sizler için derledik! 

1-    Teknik olarak hazırlanın

Online mülakatınız için kullanmanız gerekecek bilgisayar/telefon/tablet gibi araçların varsa, güncellemelerini mülakatınızdan önce tamamlayın. Görüşmeyi yapacağınız uygulamanın da çalışırlığını önceden kontrol etmeniz ya da öncesinden indirmeniz işleri hızlandıracaktır. Her zaman bizden kaynaklı sebeplerle olmayabilir ancak iyi bir internet bağlantınız olduğundan emin olmaya çalışın. Görüşme için kullanacağınız aygıtınızı düz ve sağlam bir zeminde konumlandırın ki görüşmeniz sırasında kameranız oynamasın. 

2-    Görüşmeden önce arka planınızı düzenleyin

Yüz yüze gerçekleşecek toplantılarda bu sorumluluk çoğu zaman toplantı için gideceğimiz kurumda olurdu ancak artık toplantılar çok farklı yerlerde, çok farklı arka planlarda gerçekleşiyor. Bu yüzden kamera açınızı, sizinle mülakatı gerçekleştirecek kişilerin dikkatini dağıtabilecek unsurlardan kaçınacak şekilde düzenleyin. Varsa düz renkli bir duvara sırtınız gelecek şekilde oturun. Eğer bu imkanınız yoksa, internette bulunan sade, sanal arka planlar işinizi görecektir. Bu sanal arka planların mizah unsuru taşımamasına ya da herhangi bir mesaj vermemesine özen gösterin. Mizah, ne yazık ki, her durumda ortamı yumuşatan bir unsur olmayabiliyor. 

3-    İlk izlenim her zaman önemlidir

Sanal unsurun ve mesafelerin varlığı sizleri yanıltmasın. Her şey kamera açısına bağlı olsa da bire bir iletişimlerde dikkatin çok daha yoğun olacağı bir araçla iletişime geçeceksiniz. Bu yüzden uygun bir arka planın yanı sıra uygun bir kıyafet bulundurmanız, kameranızı göz hizanıza gelecek şekilde düzenlemenizi tavsiye ederiz. Kameraya bakarak konuşmayı alışlanlık haline getirmek gerek. Eğer konuşurken ellerinizi kullanan biriyseniz buna göre açınızı belirlemeniz gerekebilir. Kamera açınız kollarınızı almazsa, görüşme sırasında başka bir şeyle uğraştığınız algısını oluşturabilir.

4-    Selamlaşın

Fiziksel dünyada bir kişiyle ilk tanışıldığında genellikle “tokalaşma” eylemi gerçekleştirilir. İnsanlarla kendinizi nasıl tanıttığınız, karşınızdaki eli tutma biçiminiz, gücünüz, duruşunuz ve diğer birçok farktör; beden iletişiminin bir parçası halini alır ve karşınızdaki kişinin sizin için, sizin için de karşınızdaki kişi hakkında fikir edinmesine yardımcı olurdu. Dijital dünyanın bizi mahrum bıraktığı bu detayları aşmak ve sosyal becerilerimizi burada gösterebilmek için “dijital tokalaşma” da denilebilecek bir şey yapmak iyi bir fikir olacaktır. Ekranın arkasında görüşülen insanın “sıcaklığını” algılamak ya da onlarla gerçekçi bir bağ oluşturabilmek için görüştüğünüz kişilerin hepsine taker taker hitap edin, selamlayın. Bunu yaparken kameraya bakmayı ihmal etmeyin. Gerçeklik algısını böylece bir miktar oluşturabilirsiniz. Daha kalabalık toplantılarınızda ya da mülakatlarda biri size hitap ettiğinde gülümsemeyle birlikte küçük bir baş hareketi de bu algıyı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. 

5-    Son olarak, hazırlıklı olun!

Önceden hazırlanmak her zaman iyidir. Ne için mülakat gerçekleştiriyorsanız, konuları iyice araştırmak görüştüğünüz şirket/kurum/okul hakkında bilgi sahibi olmak oldukça önemlidir. Sorularınızı da önceden hazırlamaya çalışın. Kafanıza takılan şeyler varsa, bunları uygun bir dille sormak iletişiminizi daha etkili ve daha anlamlı kılacaktır. Size yöneltilebilecek sorulara karşı hazırlıklı olun. Bu, iletişimin akışını daha hızlı kılacak ve duraksamalar yaşamadan kendinizden daha emin görünmenize yardımcı olacaktır. 

Nasıl ki görüşmeler için her ihtimale karşı görüşme saatinden önce orada oluyorsunuz, online görüşmeleriniz için de önceden sisteminizi hazırlayıp toplantı için anlaştığınız süreden 5 – 10 dakika önce orada bulunun. 

IDP Türkiye de bu pandemi günlerinde yurt dışı eğitiminizde sizlere online destek olmaya hazır!

Kendinizin ve sevdiklerinizin sağlığını tehlikeye atmak zorunda kalmadan yurt dışı eğitiminiz için kafanıza takılan tüm sorulara yanıt verebilecek uzman danışmanlarımız sizlere online platformlardan da destek olmaya devam ediyor! IDP Türkiye’nin uzman danışmanlarıyla randevu oluşturmak için form doldurabilirsiniz ya da WhatsApp, Online Chat, Virtual Counselling uygulamalarımız üzerinden direkt sorularınızı yöneltebilirsiniz! 

 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

devoloping-your-soft-skills.jpg

Sosyal Becerilerinizi Geliştirme

İşverenler, sağlam bir akademik geçmişin yanı sıra ‘sosyal becerilerinizle’, yani diğer insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzla da ilgileneceklerdir.

Section-Teaser-1-.png

Study Abroad App

Yurt dışında eğitimin nasıl bir şey olduğunu bilmek ister misiniz? IDP Yurt Dışı Eğitim ile uluslararası öğrenciler ve rehberler ile yerel deneyimi keşfedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?