Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Stresi azaltmanıza yardımcı olacak tüyolar

Hızlı ilerleyen iletişim, bilgi ve etkileşim dünyası içerisinde kendimize yer bulabilme çabası içerisine girdikçe, daha stresli bir yapının içerisine giriyoruz. Bu stresli hal; kalp rahatsızlıkları, diyabet, depresyon, astım ve daha birçok sağlık problemlerine sebep olabiliyor olması aslında bu konuyu neden bu kadar ciddiye almamız gerektiği konusunda işaretlerden yalnızca biri. Hayatın verdiği stresleri bir anda olmasa da, bir miktar azaltacak sağlıklı tüyoları sizler için derledik! 

1 – Sizi mutlu edecek bir alışkanlık edinin

Bir süre dijital detoksa girin ve bildirimlerden uzaklaşmaya çalışın. Bu bildirimler, hayatınızın önemli bir parçası olsa bile, kendinize ve sizi mutlu eden hobilerinize ayıracağınız zaman stresinizi bir miktar da olsa azaltacakır. Mesela, kitap okuyun! University of Sussex’in 2009 yılında yaptığı araştırmaya göre günde 6 dakikalık kitap okumanın diğer aktivitelere oranla %68 azalttığı gözlemlenmiştir. Yaratıcı sanatlarla ilgili bir hobi edinin! 

2 – Her gün egzersiz yapın! 

Günde 5 dakikalık açma – germe egzersizi yapmak, 30 dakikalık yürüyüşler yapmak fiziksel sağlığa katkı sağladığı gibi stresi de azaltmakta. Profesyonel sporcu olmanıza gerek yok. Hareket etmeyi o kadar sevmiyor bile olabilirsiniz ancak fiziksel aktivitelerde bulunmak, endorfin hormonu salgılar ve bu baş ağrınızı biraz olsun dindirmeye ve mutlu hissetmenize yardımcı olacaktır. 

3 – Uykunuzu düzenleyin

Güzel alınmış uyku gibisi yoktur! Cep telefonunuzu yatağınızdan uzakta bir yere yerleştirin. Bildirim seslerini de kapatın uyuyacağınız zaman. Uyuyacakken de bildirimleri takip etmenize gerek yok sonuçta. Derin, güzel bir uyku çekmeye çalışın. Böylece gerçekten dinlenmiş hissedecek, stres seviyenizi biraz olsun azaltmış olacaksınız. 

4 – Sadece egzersiz yetmez, nefes egzersizleri de yapın! 

Bazen, tam olarak ne düşündüğümüzün farkında bile olmadan kendimizi stresli bir düşünce selinin içerisinde buluyor ve boğulacak gibi hissederiz. Yalnız değilsiniz. Yoğun ders, sınav, iş programları. Gelecek beklentiler, sosyal yaşantılar, finansal problemler… Sayılabilecek belki de birçok düşünce var. Böyle durumlarda düzenli nefes egzersizleri yaparak düşüncelerinizi yönetmeye çalışın. “Olumlu düşünün” demek kolay değil. Hatta bazen, olumlu düşünmek kolay da olmayabilir ama düşüncelerinizi yönetmeye çalışın. Ne düşündüğünüzün farkında olmak, nefes almak stresinizi de aynı şekilde yönetmenize yardımcı olacaktır. 

5 – Yeşil alanda bir gezintiye çıkın ya da bitki yetiştirin

İnsan doğayla bağlantılıdır. Bir doğa yürüyüşüne çıkın ya da saksıda da olsa bir bitki yetiştirin. Birçok araştırma, yeşil ve doğal alanlarda bulunmanın psikolojik stresi azalttığını öne çıkarır. Eğer varsa, alerjilerinize dikkat edin elbette ama doğadan da fazla uzak kalmamaya çalışın. 

6 – Dans edin! 

İster Broadway dansçılarına taş çıkarak kadar iyi dans edin, isterseniz market açılışlarında kullanılan şişme balon maskotların rüzgarla savrulurken yaptığı hareketler gibi hareketler edin. Eğer size eşlik edecek bir partneriniz varsa daha da iyi! Nasıl olduğunuz, bir partnerinizin olup olmaması hiç önemli değil. Dans edin! Bir müzik eşliğinde, kimsecikler izlemiyormuş gibi dans ederek stresinizi biraz olsun azaltabilirsiniz. 

7 – Bir evcil hayvan evlat edinin ve onu çok sevin!

Evcil hayvanlarınızı sevmek, hatta onların hayatınızdaki varlığı stres seviyenizi azaltacaktır. Alerjiler ve yaşam alanınız bu konuda sizi sınırlıyor olabilir ama öyle hemen aklınıza tüylü dostlarımız kediler, köpekler de gelmesin. Bir balık da evlat edinebilirsiniz. Bu balık evladınızın suyun içerisinde sakin sakin yüzüşünü izlemek bile size bir miktar huzur, mutluluk verecek ve stresinizi azaltmakta yardımcı olacaktır. 

Eğer o da olmuyorsa, sokakta yaşayan evlatlarımız için bir kap mama ve su bulundurun. Onların mutluluğu sizleri de mutlu edecektir çünkü dünya üzerinde iyiliği paylaşmaktan daha mutluluk verici çok az şey vardır. 

Her şeyin fazlası zarar! Stres olduğunuz konu eğer yurt dışı eğitiminizle ilgiliyse de, IDP Türkiye bu konuda size destek olmaya ve stresinizi azaltacak hizmetler sunmaya hazır! Avustralya, İngiltere, Kanada, Amerika, Yeni Zelanda ve İrlanda için yurt dışı eğitiminizde sizlerin hayallerindeki bölümlerde istediğiniz okulları bulmanızda; başvuru, kayıt ve vize işlemlerinizde ve daha fazlasında destek olacak uzman yurt dışı eğitim danışmanlarına sahip. İletişime geçmek için form doldurun ya da Whatsapp hattından bu uzmanlara ulaşın!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?