Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Londra’daki öğrenciler için tasarruf yapabilmeleri adına 10 ipucu

Londra, seyahatin yanı sıra eğitim sistemleri ile de en çok bilinen bölgelerden bir tanesi. London School of Economics, University College London, Oxford University ve Cambridge University gibi dünyaca ünlü okullar Birleşik Krallık’ta Londra çevresinde bulunmaktadır. Bu üniversiteler dünyaca ünlü 100 üniversitenin içerisinde sadece bir kaç tanesi. Bu üniversiteler sadece seçkin öğretim kadroları, istihdam edilebilirlik oranları ve sınırsız öğrenci desteği ile değil aynı zamanda bulundukları konum itibariyle de ünlü.

Londra, herkesin ziyaret etmek, kalmak ve eğitim almak istediği büyük bir şehir, fakat Londra’nın sunduğu özellikler sadece bunlar değil. Ayrıca Londra pahalılığı ile bilinir. Londra hem Birleşik Krallık hem de Avrupa’daki diğer büyük şehirlerle kıyaslandığı zaman ,örneğin İspanya’da Barselona ve Almanya’da Berlin, banka hesaplarının külfetli olması konusunda oldukça zorlayıcıdır. Bu nedenle, eğer Lonra’da uzun süre kalmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan bankanızın üzerinden biraz yükünüzü hafifletecek bir kaç ipucu ve püf noktasını bilmek.

Londra’da yaşamak ööğrenciler için yüksek yaşam maaliyetleri açısından çok zor olabilir. Bu nedenle lisans veya yükseklisans öğrenimini yurt dışında yapmak isteyenler, bu yazı sizin için. Eski öğrencilerimizden ve yeni mezun olanlardan ( bilgilerimizin güncel olmamasından endişelenmeyin ) Lonra’da yaşam ve kalacağınız süre içerisinde harcamalarınızı nasıl yöneteceğinize dair fikir ve ipuçlarını derledik. Bu klavuz sizin idareli değil aklı başında bir öğrenci gibi yaşamanızı sağlar. Hesaplamalarınız ile harcamalarınızın dengeli olabilmesi adına mükemmel bir yaşam tarzını öğrenmenin en iyi ipuçları için klavuzu okumaya devam edin.

1.Bütçenizi doğru ayarlayın

Bir sandviçin 15 sterlin olduğu yüksek kaliteli ve pahalı bir şehirde yaşadığınızı biliyoruz. Bu nedenle yeni gidecek olanların bütçelerini iyi ayarlamaları gerekiyor. Şunu bilmelisiniz ki ayda £100 ‘a yaşamanız çok zor, fakat aşağıdaki hususları göz önünde bulundurursak makul bir bütçenizin olması gerekiyor. Bu ipuçları mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken temellerdir.

 • Kira için para : Ya bir daire kiralayacaksınız ya da bir öğrenci evinde kalacaksınız. Durum ne olursa olsun bu sabit tutarı aylık bütçenize ekleyin.
 • Gıda : Yemeğinizi evde pişirip pişirmemenizden bağımsız olarak evinizde bazı yiyeceklere ihtiyacınız olacak. Kahvaltınız için mutlaka ekmek,yumurta ve süt ihtiyacınız olacak.
 • Faturalar: Öğrenci yurtlarında yaşıyorsanız bu konuda endişelenmenize gerek yok. Ancak kendi dairenizde yaşıyorsanız tahmini fatura maliyetlerini aylık bütçenize eklemeye çalışın. Bu arada seyahat ücretinizi de unutmayın !
 • Serbest Zaman: Haftasonları hatta bazen haftaiçileri , arkadaşlarınızla ya da tek başınıza dışarı çıkacaksınız. Bütçenize yemek başına ortalama en az £30 ekleyebilmeniz için bir ay içerisinde dışarıda zaman geçireceğiniz süreyi hesaplamayı deneyin.
 • Alış-veriş: Mevsim değişikliklerine bağlı olarak giyim kuşam ihtiyaçlarınız da değişecektir. Londra’dan yeni kıyafetler, ayakkabılar ve aksesuarlar almak isteyeceksiniz. Tavsiyemiz Londradaki en iyi indirim zamanlarını beklemeniz olacaktır.
 • Extralar: Bütçenize sonradan oluşacak durumlar için tahmini bir masraf miktarı ekleyin.

Tüm ihtiyaçlarınızın miktarını ekleyin ve hesaplayın. Artık, bir ay içerisinde minimum ne kadar harcama yapmanız gerektiğini biliyorsunuz.

2. Öğrenci Ulaşım Kartları

İki farklı kart kullanım seçeneği ile tasarruf etmeniz oldukça mümkün : Oyster Kart ve Temassız Kart. Herhangi birini almadan önce, gideceğiniz bölgeden emin olun. En çok seyahat ettiğiniz bölgenin A bölgesiyle B biölgesi arasında olduğunu varsayalım; böylece bu bölgeler için ulaşım kartınızı kolaylıkla seçebilirsiniz. Eğer öğrenci indirimi yaptırdıysanız, seyahatlerinizde %50’ye varan indirim alabilirsiniz. Ancak, başlangıç için bu mümkün değilse, aşağıdaki seçeneklere bir göz atın :

 • Oyster Kart: Oyster Kartlar her bir seyahatiniz için indirim sağlarlar ve turistler arasında oldukça yaygın kullanıma sahiptirler.
 • Temassız Kartlar: Londra, artık gelişen teknoloji ile birlikte temassız kartların, Oyster Kartları ile aynı özelliklere sahip olmasını sağlamıştır. Dolayısıyla, temassız bir banka kartınız olması durumunda, £2 karşılığında bir Oyster Kart satın almanız veya kartınızı doldurmanız gerekmemektedir. Bu özellik ile birlikte, indirimli ücret doğrudan banka hesabınızdan kesilecektir.

Ayrıca, bir tren kartı almaya da çalışın. Londra çevresinin dışına seyahat etmek istediğinizde, yardımcı olacak ulusal demiryolu hizmetlerinde geçerli %30 indirim elde edersiniz.

3. Mobil Uygulamalar

Farklı konularda tasarruf etmenize yardımcı olacak birçok uygulama indirebilirsiniz. UNiDays gibi bir uygulama size yemek, kıyafet, kozmetik, aksesuar, elektronik markalar vb. alanlarda indirim sağlar. Ayrıca üniversitenizin uygulamalarında , üniversite içindeki ve dışındaki etkinlikler için iyi bir indirim kazanma fırsatınız olabilir.

4. Öğrenci İndirimlerinden Yararlanmak için Kupon Al !

Öğrencilerin sahip olduğu öğrenci indirimleri mevcut. Londra’da hemen hemen her yer öğrenci indirimleri sunar. Eylül ayı başladığında, öğrenci indirimleri için gözünüzü açık tutun (bir uyarı - H&M her sömestrin başından önce öğrenci indirimi yapar). Ayrıca akademik yıl boyunca indirim kuponları bulabilirsiniz. Makul fiyatlarla farklı yemek teklifi sunan Subway kupon kitapçığı gibi.

5. Kişisel Konaklama

Kendinize ait bir daireniz varsa ya da dairenizi bir arkadaşınızla paylaşırsanız, paranızdan çokça tasarruf edebilirsiniz.Bir yıllık konaklamanızı seçmeden önce her iki seçeneği de ekonomik olarak tartmaya çalışın.

6. Yemeğinizi evde pişirin !

Evet! Tasarruf edebileceğiniz en önemli nokta budur. Londra gibi bir şehirde evde yemeklerinizi pişirmek ekonomik olarak yaşamanıza yardımcı olacaktır. Yiyeceklerinizi haftalık olarak alın ve kendiniz pişirin. Aksi takdirde, ortalama iyi bir yemek £25-£30 arasında değişecektir.

7. Kartlarınızı akıllıca kullanın

Kartınızı her yerde kullanmamaya çalışın; Temassız kartlar daha fazla harcama yapmanızı sağlar: Londra'nın hemen her yerinde temassız kart kullanımı mevcuttur. Bunun için, şifrenizi girmeniz veya kartınızı makineye kaydırmanız gerekmez. Bir kez dokunmanız gerekir ve işleminiz devam eder. Bu süper uygun bir şey gibi görünür ve bize güven verir; fakat bütçenizi çok fazla rahatsız eder. Bunun nedeni, temassız kartla aldığınızda ne kadar harcadığınızı farketmemenizdir. Bu nedenle, işlemleriniz için temassız olmayan tesisleri kullanacağınız zaman nakit taşımanızı öneririz.

8. Part – time çalışmayı deneyin

Üniversitelerde, restorantlar ve diğer yerlerde olduğu gibi , yarı zamanlı işler vardır. Bazen, daha şanslı olabilirsiniz ve hesapladığınızdan daha çok para kazanabilirsiniz. Seyahat etmek için ya da biriktirmek için ekstra paranız olabilir.

9. Paranızın kaydını tutmaya çalışın

Çeşitli masraflarınızı yazın. Bütçenizi değiştirmenize ve daha iyi planlama yapmanıza yardımcı olacaktır.

10. Uber veya taksilerle gereksiz yolculuk yapmaktan kaçının

Yoğun saatlerde taksi ya da Uber kullanmaktan kaçının. Gerekirse, ulaşımınızı bir akdaşınız ile paylaşmayı deneyin. Bu size para tasarrufu konusunda çok yardımcı olacaktır.

Bunlar eğitim sürecinizi devam ettirmeden önce kullanmanız ve düşünmeniz gereken küçük ipuçları ve fikirler. Hem akademik hem de ekonomik olarak başarılı olduğunuzu kesinlikle görmek istiyoruz!

İngiltere'de eğitim hakkında daha fazla ipucu bilmek ister misiniz? Şimdi IDP danışmanına sor.

Avustralya’da İnsanlar ve Kültür

Büyük ihtimalle kafanızda oldukça iyi bir imaj vardır. Birleşik Krallık, etkisi tüm dünyaya yayılmış ve en çok tanınan ülkelerinden biridir.

Uluslararası öğrenciler için İngiltere’deki ulaşım ipuçları

Birleşik Krallık’ın en güzel özelliklerinden birisi de küçük bir ülke olmasıdır, bu sayede toplu taşıma araçları, bisiklet, araba ya da uçakla kolayca gezebilirsiniz.

İngiltere’de okurken iş imkanı

Okurken yarı zamanlı çalışmak Birleşik Krallık’taki geçim giderlerinize katkıda bulunmasının yanısıra alanınızda iş deneyimi edinmenin de harika bir yolu olabilir.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin