Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Trinity College Dublin ile Genç Hukukçuya E-Postalar Projesi

Trinity College Dublin, 1592 yılında kurulmuş İrlanda’nın bir numaralı üniversitesi olarak, “Genç Hukukçuya E-Postalar” Projesi içerisinde gerçekleştirmiş olduğu röportajla genç bir hukukçunun, Hukuk Yüksek Lisansı ile ilgili sorularını yanıtladı. Trinity College Dublin’in Hukuk Fakültesi ve Hukuk Yüksek Lisansı ile ilgili gelişmelerini sizler için derledik. Röportajın tamamına buradan ulaşabilirsiniz. 

Trinity College Dublin ve School of Law Hakkında

Trinity College Dublin 1592 yılında, Hukuk Fakültesi ise 1740 yılında kurulmuştur. Dünyanın en iyi ilk 100 hukuk fakültesi içerisinde yer almakta olan bu fakülte, yüksek lisans programlarıyla 30’dan fazla ülkeden gelen öğrencileri ağırlamakta araştırmaya odaklı, araştırmayla ilerleyen bir eğitim yapısına sahiptir.

Genel Hukuk Yüksek Lisansının yanı sıra Uluslararası ve Karşılaştırmalı Hukuk, Uluslararası ve Avrupa İşletme Hukuku, Fikri Mülkiyet ve Bilgi Teknolojileri Hukuku gibi spesifik alanlarda yüksek lisans eğitimi sunmaktadır. Türkiye’den özellikle Jean Monnet bursiyerlerini bünyesinde ağırlayan Trinity College, aynı zamanda Avrupa Birliği’ne bağlı tek İngilizce konuşan ülke özelliğini taşıyor.

LL.M (Hukuk Yüksek Lisansı) ve Genç Hukukçuya E-Postalar 

Trinity College Dublin’de görev alan ve yüksek lisans başvuruları ve kabulleriyle ilgilenen Kelley McCabe ve LL.M. Program Direktörü Profesör Ryan ile Genç Avukat Gizem Halis Kasap arasında yapılan bu röportajın ana hatları şöyle sıralanabilir. 

- Akademik olarak güçlü, araştırma odaklı, sosyal becerileri gelişmiş ve eleştirel düşünme yeteneklerine sahip adaylar.

Trinity College Dublin School of Law, Hukuk Yüksek Lisans’ı için başvuran öğrencilerin okulun belirlediği akademik yeterlilikleri karşılaması gerekmektedir. Hukuk Lisansınızı yüksek derecelerle bitirmiş olmanız önemli bir artı sağlayacaktır. Eğitim hayatının katılıma ve tartışma gruplarına ilerliyor olması da sosyal yeteneklerinizin gelişmiş olmasına ve eleştirel düşünme yeteneğiyle araştırmalarınıza ve grubunuza katkı sağlamayı gerektirir.  Bu sebeple akademik takviminizin dışında tartışma gruplarına katılmış olmanız ya da sosyal becerilerinizi geliştirmenize katkı sağlayacak aktiviteler gerçekleştirmiş olmanız başvurunuz değerlendirilirken önemli artılar sağlayacaktır.

- Başvurular yıllık olarak Ekim ayından Mayıs ayına kadar devam eder. Erken başvurular teşvik edilir. 

Başvurular online olarak gerçekleştirilir ve istenilen belgeler arasında akademik transcript, iki akademik referans mektubu ve özgeçmişleri gerekir. Eğer adayın profesyonel ve akademik takvim dışında gerçekleştirdiği aktiviteleri, başarıları da eklenebilir. Üniversite aynı zamanda IELTS gibi İngilizce dil yeterliliğinizi belgeleyecek bir belge de talep etmektedir. Niyet mektubu zorunlu değildir zira online form içerisinde adayların araştırmak istediği konular, okulu tercih etme sebepleri ve kariyer planları gibi sorular yer alır ancak aday isterse, ayrı olarak niyet mektubunu başvuruya ekleyebilir.

- İrlanda’da avukat olmak için sadece Trinity College Dublin School of Law mezunu olmak yeterli olmayacaktır. Mezuniyet sonrası İrlanda Hükümeti, 2 yıla kadar mezun vizesi sağlayabilmektedir ve Trinity College Dublin, öğrencileri için kariyer danışma hizmeti vermektedir. 

Türkiye’de olduğu gibi, avukat ya da savcı olmak için sadece bir hukuk fakültesinden mezun olmak yeterli olmayacaktır ancak bu aşamalara geçmek için Trinity College Dublin School of Law izlenmesi gereken yollar hakkında bilgi vermektedir. İrlanda hükümeti, İrlanda üniversitelerinden mezun öğrenciler için 2 yıla kadar mezun vizesi sağlayabilmektedir. Global firmalara ev sahipliği yapan İrlanda’da ve Trinity College Dublin’in sağlamış olduğu kariyer danışma hizmetleriyle de bu ülkede çeşitli fırsatlar bulabilmek mümkün. 

Genel olarak bu şekilde özetleyebileceğimiz röportajın detaylarına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Trinity College Dublin’in resmi web sitesine de buradan ulaşabilirsiniz

IDP Türkiye size nasıl yardımcı olabilir? 

IDP Türkiye, İrlanda’da anlaşmalı olduğu Trinity College Dublin hakkında gelişmeleri yakından takip ediyor ve gelişmeleri orada eğitim almak isteyen öğrencilerine hızla iletiyor. Bunun yanı sıra başvuru işlemleri, uygun bölümler; başvuru sonrası kayıt işlemleri ve en sonunda vize işlemleri konusunda destek sağlayan uzman danışmanlarıyla birlikte sağlıyor. Uzman danışmanlarda İrlanda’da ve İngilizce ana diline sahip diğer ülkeler olan Avustralya, Birleşik Krallık, Amerika, Kanada ve Yeni Zelanda ülkelerinde de eğitim danışmanlığı ve kayıt işlemleri sağlamaktadır. 

Uzman danışmanlarla görüşmek ve geleceğinizi şekillendirmek için form doldurabilirsiniz. Ya da IDP Türkiye’nin ücretsiz hizmetlerinden olan WhatsApp, Online Chat ya da Virtual Counselling gibi online hizmetlerden faydalanabilirsiniz. 

Sosyal Medya Hesaplarımızdan Bizi Takip Edin!

 
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
Pinterest
 

Önerilen Makaleler

İrlanda'da eğitim

İrlanda dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahiptir ve burada eğitim almak için birçok sebebiniz var. Okullar ve üniversiteler küresel olarak birbiriyle bağlantılıdır ve İrlanda eğitim kurumları mezunları bütün dünyada birçok kariyer alanında olanaklara erişebilir.

İrlanda'da Eğitim Sistemi

Seçimlerinizi daraltmanıza ve çalışma planınızı geliştirmenize yardımcı olmak için İrlanda eğitim sistemini tanıyın.

İrlanda'da Eğitim Dönemleri Ne Zaman Başlar?

İrlanda'da mevcut olan alımlar hakkında her şeyi öğrenin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?