Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Trinity College Dublin hakkında bilmeniz gereken 5 bilgi

Trinity College, QS ve THE sıralamalarında 2019 yılında İrlanda’nın en iyi üniversitesi olarak gösterilmiştir. Nobel ödülüne sahip birçok mezunu olan üç fakülte içerisinde birçok bölümde lisans ve lisansüstü alanda eğitim veriyor. Bünyesinde birçok uluslararası öğrenci barındıran Trinity College Dublin, çok uluslu sektörlerle olan bağlantısıyla birlikte güçlü bir ağ oluşturuyor.

İrlanda’nın en canlı bölgesi ve başkentinde yer alan Trinity College hakkında bilmeniz gereken 5 ilginç bilgi!

İrlanda’nın en eski üniversitesi!

1592 yılında Kraliçe Elizabeth’in desteğiyle birlikte kurulmuştur. Şimdilerde ise dünya üniversiteleri sıralamasında ilk 200 üniversite içerisinde ve Avrupa Eğitim Sıralamasında da ilk 50 üniversite içerisinde yer almaktadır. İlginç olan bilgi ise, kurulduğu tarihte yalnızca Protestan dinindeki elitleri bünyesine kabul ederken 201 yıl sonra yani 1793 yılında Katolikleri, 1904 yılında da kadınları kabul etmiştir.

Trinity College içerisindeki çan kulesine dair batıl inançlar

Meşhur çan kulesi 1853 yılında eklenmiş ve yaklaşık 30 metre uzunluğundadır. Mezuniyet sırasında bu çan kulesinin altından geçmek bir gelenek haline gelmiş olsa da, öğrenciler eğitimleri süresince bu çan kulesinin altından geçmeye çekinmektedirler. Bunun nedeni, eğer bir öğrenci çanın çaldığı bir zamanda bu kulenin altından geçerse, bütün derslerinde başarısız olacağına dair bir batıl inancın ortalıkta dolaşmasından kaynaklanır.

Trinity College öğrencileri Book of Kells’e limitsiz erişime sahiptir

İrlanda’nın ulusal hazinelerinden biri olan Book of Kells, Trinity College’in Old Library bölümünde yer alır ve ziyaretçilerini belirli ücretlerle kabul etmektedir. Giriş ücretleri yetişkinler için 11 – 14€ arasında değişen bu bölüme öğrenciler sınırsız erişim imkanına sahiptir.

İngiltere ve İrlanda’da basılmış her kitabın kopyası bulunur

Trinity College kütüphanesi, İngiltere ve İrlanda içerisinde basılmış her kitabın bir kopyasına sahiptir. 1801 yılında kurulmuş kütüphanenin stoğunda 5 milyonu aşkın kitap bulunmaktadır. Bu kitapların çoğunluğu kampüs dışında tutuluyor olsa da, isteğe bağlı olarak sipariş verilebilmektedir. Okuldan mezun olan öğrenciler de bu hizmetlerden faydalanmaya devam edebilmektedir.

Dünyaca ünlü mezunlara sahiptir

Bünyesinde dünyaca ünlü edebiyatçıları, oyuncuları ve yazarları barındırmış okulun mezunları arasında Oscar Wilde, Samuel Beckett, Jonathan Swift gibi önemli yazarların yanı sıra son yılların ünlü boybandlerinden olan One Direction’da yer alan Niall Horan’ı da bünyesinde barındırmıştır.

Trinity College Dublin’deki eğitim olanakları ile ilgili daha fazla bilgi almak için IDP’nin uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim alabileceğiniz kariyer hedeflerinize uygun okul listeleri oluştrmak, sonrasında başvuru ve vize işlemleri için ücretsiz hizmet sunan IDP’yle online görüşmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

İrlanda'da Eğitim Sistemi

Seçimlerinizi daraltmanıza ve çalışma planınızı geliştirmenize yardımcı olmak için İrlanda eğitim sistemini tanıyın.

İrlanda için öğrenci vizesi

Uçağa binmeden önce bazı önemli belgelere ihtiyacınız olacak. Eğer Avrupa birliği üyesi olmayan bir ülkedenseniz, İrlanda için büyük ihtimalle bir öğrenci vizesine ihtiyacınız olacaktır. Endişelenmeyin, sizlere sıkıcı kağıt işleri için yardımcı olmak için buradayız!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?