Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

Yeni başlayanlar için Birleşik Krallık Eğitim Rehberi

Eğer Birleşik Krallık’ta eğitim almak için bir rehber arıyorsanız doğru yere geldiniz. İşte, konaklama, şehir hayatı, spor, okul ücretlerive kafanızı karıştıran şeyler de dahil olmak üzere Birleşik Krallık’taki öğrenci yaşam kalitesi hakkında bilmeniz gereken şey.

İşte yeni başlayanlar için Birleşik Krallık’ta eğitim rehberi

Birleşik Krallık’ta lisans eğitimi almaya değer mi?

Kolejlere başvururken aklınıza gelen ilk soru kariyerimi ilerletecek mi? İngiliz diplomasına sahip olmak hayatta başarılı olma ihtimalini arttırır mı? Eğer sizin hedefleriniz buysa, Birleşik Krallık seçebileceğiniz en iyi yerlerden bir tanesidir. Her sene, binlerce uluslararası öğrenci orada eğitim alıyor – bu da sosyal ağı geliştirmek için çok fazla fırsat olduğu anlamına geliyor. Eğer doğru yaparsanız, potansiyel iş teklifleri sıralanacaktır.

Bunun yanında, Birleşik Krallık dünyanın en iyi ve en prestijli üniversitelerine ev sahipliği yapar. Hatta, Times Higher Education Dünya Sılaramalasında Birleşik Krallık ilk 150 üniversite içerisinde 23 üniversiteyle ABD’den sonra ikinci sırada yer alır. İngiltere’nin prestijli üniversitelerinden birinden alınan diploma, özgeçmişinizde son derece etkileyici görünecektir.

Birleşik Krallık Üniversitelerihakkında bilmeniz gereken bir diğer önemli şey, öğrencilerinin istihdamı konusunda yardımcı olduklarıdır. Kariyer merkezlerinde uluslararası öğrencilere özel rehberlik hizmeti sunarak iş bulmak konusunda hiçbir sorun yaşamazsınız!

Birleşik Krallık’ta nerede eğitim alabilirim? Hangi şehir benim için en iyisidir?

Tek bir İngiliz şehrini belirtip diğerlerinin ihtişamını görmezden gelmek demek olur -uluslararası öğrenciler için ideal olan birçok güzel şehir bulunur. Exeter’in sahil yollarından Glasgow’un arnavut kaldırımlı şeritleriyle ve Londra’nın yağmurlu öğleden sonralarıyla herkes için bir macera bulunur!

Eğer birkaç tane çekmemiz gerekirse,Sheffield ve Bristol şehirlerini öncelikli olarak tavsiye edebiliriz; eskiden Avrupa’nın en yeşil şehri olarak bilinen ve sonrasında her yerde bulabileceğiniz en mükemmel sokak sanatlarıyla bilinir. Ayrıca Birleşik Krallık’ta İngiltere’nin güney sahillerinde bulunan, spora olan özellikle futbola olan ilgisiyle tanınan Portsmounth’u da tercih edebilirsiniz. Ancak esas onur, dünyadaki cennet olarak anılan güzel şehir Edinburgh’a verilmelidir.

Bu eski şehre aşık olmayan birini bulamazsınız -kültür, gece hayatı, manzara ve mimarisi, kafeleri ve antik kütüphaneleriyle Edinburgh şehrini hayal edebileceğiniz şehir yapar. Eğer burada yaşıyorsanız, eğitim almanın genellikle hissettirdiği kadar yorgun hissettirmeyeceğini garanti ediyoruz.

Eğer seçim yapamıyorsanız ve kafanız karışıksa, araştırmanızı iyi yapın ve üniversitelerin hangi şehirlerde yer aldığını keşfedin. Bunu yaptığınızda kısa bir süre sonra karara varacaksınızdır.

Birleşik Krallık’ta ücretsiz eğitim alabilir miyim?

Birleşik Krallık’ta eğitim almak pahalı olabilir ama Birleşik Krallık’ta burs başvurusunda bulunarak masrafları düşürebilirsiniz. Hibe veren kuruma bağlı olarak bazı burslar tam burs, diğerleri kısmi burslardır. Ancak, uluslararası öğrenciler için verilen birçok burs değer esasına göre belirlenir. Bu yüzden iyi plan yapmalı ve başvurunuzu öne çıkaracak iyi notlar almalısınız.

Birleşik Krallık’taki en iyi bursları keşfedin ve onlara nasıl başvuracağınızı keşfedin

Birleşik Krallık’ta öğrencilerin konaklama seçenekleri nelerdir?

Eğer yurt dışında eğitim almayı hayal ediyorsanız, muhtemelen konaklamayı ve diğer gerçekçi detayları düşünmüşsünüzdür. Endişelenmeyin, birçok insan Birleşik Krallık’taki yatılı deneyiminden son derece memnun olmuştur. Başlangıçta bunaltıcı gelebilir ama alışma süreci bittiğinde hayatınızdaki en iyi zamanları geçireceğinizden emin olabilirsiniz. Öğrencilerin alışmalarının daha kolay olmasını desteklemek için, Birleşik Krallık üniversiteleri, katılabileceğiniz spor ve aktivite etkinliklerini sunmaktadır.

Birçok üniversite birinci sınıf öğrencisi üniversite yurdunu tercih etmektedir bu da bir mutfağı ve oturma odasını paylaşan birçok insanın yanı sıra koridorda size özel odanız olacağı anlamına gelmektedir. Bazı üniversiteler süit banyo seçeneği sunuyor olsa da koridoru 2 ya da 12 insanla paylaşacak, bazen ortak banyo ve tuvalete sahip olacaksınızdır.

İlk yıldan sonra konaklama seçeneklerinizde birden fazla oda seçeneğiniz olacaktır. Arkadaşlarınızla ortak evde kalmayı tercih edebilir ya da öğrenci tarafından işletilen özel konaklama hizmetini tercih edebilirsiniz.

Birleşik Krallık’taki konaklama seçeneklerinizi keşfedin!

Birleşik Krallık’ta eğitim alırken arkadaş edinmek kolay mıdır?

Eğitimleri için Birleşik Krallık’ı tercih eden uluslararası öğrenciler deneyimlerini övmekten başka bir şey demezler. Birleşik Krallık üniversiteleri eğitim kalitesi ve ders dışı aktiviteleriyle eğitim almak için mükemmeldir. Birçok öğrenci arkadaş bulmanın oldukça kolay olduğunu ve bölümlerinde eğitim alırken yaşam tutkularını keşfettiklerini belirtirler.

Spor tutkunu musunuz? Birleşik Krallık üniversitelerindeki spor takımına katılabilirsiniz!

Birleşik Krallık üniversiteleri spora adanmışlıklarıyla meşhurdur. İster profesyonel bir sporcu olun ve resmi kolej takımına katılın ya da yeni şeyler denemek isteyen bir acemi, sizler için onlarca seçenek mevcut. “Sosyal Spor” sezonları öğrencilere iyi olup olmadıklarını görmek için farklı sporları deneme şansı verir!

Spor globaldir, hangi dili konuşursanız konuşun ya da hangi kültürden geliyor olursanız olun, yaptığınız spor sizleri insanlara bağlar. Evden oldukça uzakta sizinle birlikte bir grup insanın yanınızda olmasından daha iyi ne olabilir? Spora ilgisi olan insanlar diğerlerine oranla daha iyi -hatta bazen aile diyebileceğiniz - arkadaşlıklar edinme şansına sahip olmaktadır.

Uluslararası öğrenciler için destek hizmetleri

Birleşik Krallık’taki her üniversitenin kendilerine özel uluslararsı öğrencileri destekleme hizmeti vardır. Her birinin özel kariyer ve öğrenci danışmanları olurken, öğrenciler birçok topluluktan ya da spor takımlarından da destek alabilirler.

Uluslararası öğrencilerin yurt dışında yaşama ve eğitim alma stresiyle daha kolay başa çıkmalarına yardımcı olmak için yıl içerisinde düzenlenen etkinlikler bulunmaktadır. Örneğin Sheffield üniversitesi Ekim ayı içerisinde “Dünya Haftası”nı kutlayarak uluslararası öğrencilerin geleneksel kıyafetleriyle katıldığı bir etkinlik düzenlemektedir.

Birleşik Krallık’ta eğitim almak birçok sebepten dolayı hayalin gerçekleşmesi demek olabilir. Eğer hala düşünüyorsanız, sizlere ilk adımı atmanızı tavsiye ederiz. IDP danışmanlarınızla bugün konuşarak yurt dışında size uygun bölümlerdeki tercihlerinizi bulabilirsiniz.

Önerilen Makaleler

Birleşik Krallık’taki Eğitim Sistemi

Birleşik Krallık, akademik alandaki başarıları ile dünya çapında tanınmaktadır.
Neden olduğunu öğrenelim.

2019 İşletme ve Ekonomi Alanında Birleşik Krallık’taki En İyi 10 Üniversite

Looking for a degree in business, management, accounting, finance or economics in the UK? Check out this list of the top 10 UK universities

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?