Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

University of Exeter

 Bir Russell Group üniversitesi olan Exeter Üniversitesi, İngiltere’nin güney batısında yer alan Exeter’de yer olan üniversite, araştırma odaklı bir kamu üniversitesidir. “Lucem sequimur” olan üniversitenin mottosunu Türkçe’ye “Işığı takip ederiz” olarak çevirebilir. 1955 yılında kurulmuş olan üniversite, bugün 130 farklı ülkeden 22 binden fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversitenin Streatham, St Luke ve Penryn olmak üzere üç adet kampüsü bulunmaktadır. 

Exeter Üniversitesi’nin mezuniyet sonrası istihdam oranlarına bakıldığında, QS sıralamalarına göre ilk 200 üniversitenin içerisinde yer almaktadır. Öğrencileri için hazırladıkları özel kariyer merkezleri bulunmaktadır. Öğrencilerin CV hazırlama, mülakat teknikleri gibi konularda yardımcı oluyor, yarı zamanlı işler bulmalarına da yardımcı oluyor. 

Türkiye’de yaşayan öğrenciler için giriş koşulları

Birçok ülkeden öğrencileri olan üniversitenin bugünlerde 100’e yakın Türkiye’den öğrencisi bulunmaktadır. Türkiye’den gelen öğrencilerden bazıları Makine Mühendisliği, İşletme ve Pazarlama, Hukuk, Eğitim ve Matematik gibi alanlarda okumaktadır. 

  • Lisans alanlarında direkt girişler için okul lise diploması, A – levels ve IB diploma programı istenmektedir. Başvuracağı bölüme göre istenilen değişen yıl sonu not ortalamasıyla beraber, yeterlilikleri karşılayamayan öğrenciler, Foundation bölümlerine ya da INTO Exeter ile “Bir Yıllık Bölüm” okuyarak istedikleri lisans alanına geçiş yapabilirler. *

*Foundation ve INTO Exeter için giriş koşulları hakkında, girmek istediğiniz bölüme göre değişiklik gösteren başarı oranları ve detaylar bulunmakta. Bu detayları IDP Yurt Dışı Eğitim danışmanlarınızla ücretsiz bir şekilde öğrenebilir, bölümlere başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

  • Master – Yüksek Lisans bölümleri için başvuru yapmak isteyen öğrencilerden 4 yıllık bir üniversite diploması talep etmekte. Bölümlere göre değişmekle beraber, genellikle 3,0 ve üzeri GPA (yıl sonu not ortalaması) isteyen Exeter Üniversitesi, eğer Finans ya da İşletme gibi alanlarda direkt giriş için gerekli koşulların sağlanamıyor olması durumunda, INTO, sizleri hem akademik hem de araştırma becerilerinizle beraber İngilizce dil yeteneklerinizi geliştirebilmenize yardımcı olacak programlar sunmaktadır. 
  • PhD yani doktora programları için lisans ve yüksek lisans ortalamalarında iyi ortalamalarla beraber, başvuru yapmadan önce Exeter Üniversitesi’nde konunuzla ilgili olası ‘supervisor’ları sıralamanız ve iyi bir araştırma/tez önerisi sunmanız gerekmektedir. İyi bir araştırma önerisi için verdiğimiz ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Uluslararası öğrenci olarak, üniversitenin eğitim dili olan İngilizce için de yeterliliğinizi sunmanız gerekmektedir. IELTS Sınavını kabul eden üniversite, bölümlere göre değişen yeterlilik isteği olsa da genel olarak IELTS Academic sınavından 6,0 ve üzeri skorlar beklemektedir. Bölümünüzle ilgili özel IELTS skoru ve diğer gereklilikler için IDP’nin uzman danışmanları sizlere ücretsiz yardım sunabilir. Randevunuzu alın!

Biliyor muydunuz?

* Harry Potter serisinin ünlü yazarı JK Rowling bir University of Exeter mezunudur. 

* Üniversite kampüsünde bolca tavşan, kuş ve sincap bulunur.

* Exeter oldukça tepeli bir şehirdir. Bu yüzden tırmanmaya hazır olun. 

* Her ihtimale karşı bir şemsiye taşımanız gerekir.

Önerilen Makaleler

Uluslararası öğrenciler için yaşam ipuçları

Hayaliniz gerçek oldu ama aileniz ve arkadaşlarınızdan uzakta yurt dışı eğitiminizin ilk yılına nasıl dayanacağınız konusunda kaygılı ya da huzursuz hissedebilirsiniz.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?