Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

University of Ottawa

Dünyanın en yaşanılabilir ve en iyi eğitim olanaklarına sahip ülkelerinden biri olan Kanada’nın başkenti Ottawa’da yer alan üniversite, 1848 yılında College of Bytown olarak kurulmuştur. Şu anda dünyanın en büyük çift dilli (İngilizce – Fransızca) eğitim veren üniversitesidir. Ottawa Üniversitesi’ni her yıl 8.000’den fazla uluslararası öğrenci tercih etmektedir. Latince “Deus scientiarum Dominus est” olan mottosu, Türkçe’ye “Tanrı, bilginin efendisidir” olarak çevrilebilir. 

Times Higher Education Dünya Üniversiteleri Sıralamaları’nda 2020 yılında yükselişe geçen üniversite, 176. sıradan 141’nci sıraya yükselmiştir. U15 – Group of Canadian Research Universities üyelerinden biri olan üniversitede öğrencilerin eğitim sırasında ve eğitim sonrasında kariyer hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için kariyer geliştrime merkezi bulunur. 

Co-op Programlarıyla (İşbirlikli Eğitim) eğitim almayı tercih eden öğrencileri için, programlara göre değişebilen ve 16 ay sürebilen uygulamalı sektör deneyimi kazandırmayı hedefleyerek, bir yandan öğrenimlerini bir yandan para kazanmalarına destek olan programlar sunarlar. 

Türkiye’de yaşayan öğrenciler için giriş koşulları 

Çeşitli alanlarda, çeşitli eğitim şekilleriyle programlar sunan uOttawa, Türkiye’de yaşayan birçok öğrencinin de tercih ettiği okullardandır. Fransızca ve İngilizce eğitim diline sahip okulun sunduğu burslar, Co-op eğitim programları, uygun eğitim ücretleri Türkiye’deki öğrenciler için Ottawa Üniversitesi tercih sebeplerindendir. 

 • Lisans alanları için başvuru yapmak istiyorsanız, sahip olmanız gereken şey bir lise diploması ve son üç yılda aldığınız derslerin detaylarını içeren transcriptleriniz olacaktır. Başvurmak, eğitimini almak istediğiniz bölümün ek talepleri olabilmekte. Başvuru yapmak isteyen adayların Fransızca eğitim almış olması, farklı bir başvuru sistemini ve ek belge taleplerini ortaya çıkarabilir. Detaylı bilgi için IDP’nin uzman danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. 
 • Master – Yüksek lisans bölümleri için başvuru yapmak isteyen öğrencilerin başvurmak istedikleri bölümlere göre detaylı bir inceleme yapması gerekebilir. Kanada’daki araştırma üniversitesi olarak kendisini ilan eden üniversiteler, master bölümlerinde, genellikle, 4 yıllık bir lisans eğitimi ve %85 başarı oranı talep ederler. Bunun yanı sıra, üzerinde uzmanlaşmak istediğiniz alanla ilgili bir araştırma/tez önerisi yazmanız ve tezinizde sizlere yardımcı olacak bir danışmanı belirlemeniz istenecektir.
 • PhD yani doktora alanları da, yüksek lisans bölümleri gerekliliklerinden çok farklı değildir. Başarılı bir akademik geçmiş, iyi bir tez önerisi ve çalışmak istediğiniz alana göre değişiklik gösterebilecek gereklilikler bulunur. 

İyi bir araştırma/tez önerisi nasıl yazılırla ilgili önerilerimiz için burayı tıklayabilirsiniz. 

Yurt dışında eğitim alacak uluslararası bir öğrenci olarak, seçmiş olduğunuz eğitim diline göre dil yeterliliğinizi Ottawa Üniversitesi’ne ispat etmeniz de gerekmekte elbette. IELTS skoru talep eden üniversitenin kabul ettiği minimum skor 6,5 ve sınavın özellikle Writing bölümünden 6,5 skorunu da istemekte. Okul, Fransızca  için DALF, DELF, TCF  gibi sınavlardan sırayla C1 ya da C2 ve B2 skorlarını talep ediyor.

Okumak istediğiniz bölümlere göre değişen belgeler ve gereklilikler; rekabet dolu bir başvuru değerlendirme süreci sizi strese sokabilir. IDP Yurt Dışı Eğitim, uzman danışmanlarıyla hayalinizdeki bölüm için bütün gereklilikleri öğrenebilir ve başvurularınızı sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Hemen bağlanın!

Biliyor muydunuz? 

 • University of Ottawa, Kanada’nın en iyi ilk 10 üniversitesi arasında yer alır
 • Kuzey Amerika’nın en yüksek biofiltresi olan “The Living Wall”, Ottawa Üniversitesi’ne aittir. 
 • Dünyanın en büyük iki dilde eğitim veren üniversitesidir. 
 • Üniversitenin Co-op programları 1980 yılında başlamıştır ve mezuniyet sonrası istihdam olarak %98 bir başarı oranına sahiptir. 

Kaynaklar

* https://www.hercampus.com/school/u-ottawa/26-facts-you-didnt-know-about-u-ottawa

* https://www.uottawa.ca/en

* https://www.timeshighereducation.com/world-university-rankings/university-ottawa

* https://www.idp.com/turkey/universities/university-of-ottawa/iid-ca-00761/

Önerilen Makaleler

Kanada'da Eğitim Sistemi

Seçimlerinizi daraltmanıza ve çalışma planınızı geliştirmenize yardımcı olmak için Kanada eğitim sistemini tanıyın.

Konaklama

Konu eğitiminiz sırasında kalacak bir yer bulmaya geldiğinde, üç ana seçeneğiniz vardır.

Money-Living-expenses-T1-370x242 (2).jpg

Para yönetimi ve yaşam giderleri

Kanada’dayken sağlıklı ve mutlu bir eğitim hayatının tadını çıkarmak istersiniz. Yaşam masrafları için ne kadar paraya ihtiyacınız olduğunu bilmek harika bir başlangıç noktasıdır, ancak yaşadığınız yere bağlı olarak yaşam maliyetinin daha yüksek veya daha düşük olabileceğini unutmayın.

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?