Hemen destek alın arrow

hipchat Bize Ulaşın
text.skipToContent text.skipToNavigation

University of Southampton

Southampton Üniversitesi hakkında bilinmesi gereken her şeyi bu yazımızda topluyoruz. Birleşik Krallıkta yer alan ve 1862 yılında kurulan üniversite aynı zamanda bir Russell Group üyesidir. Mottosu Latince “Strenuis Ardua Cedunt” olan üniversitenin bu mottosunu kabaca “Yüksekler çabalayana  yol verir” şeklinde çevrilebilir. 

Üniversitenin toplam yedi kampüsü bulunmaktadır. Bu kampüslerden beşi Southampton’da, biri Winchester’da ve 1’i de Malezya’da bulunmaktadır. Russell Group içerisindeki 24 İngiliz Üniversitelerinden biridir ve araştırmaya verdiği önemle birlikte İngiltere içerisinde ilk 10 üniversite içerisinde yer alır. Russell Group ile olan bağlantısı da, akademik kaliteyi korumasını ve öğrencilerinin alanlarındaki en iyi eğitmenlerle eğitim almalarını sağlar. 

İstihdam oranları oldukça yüksek olan Southampton Üniversitesi, öğrencilerine kariyer desteği sağlamaktadır. Düzenli olarak kariyer etkinlikleri, staj programları, CV ve mülakat destek görüşmeleri, öğrenciler için online kaynaklara ulaşım imkanı sağlanmaktadır. IBM, Amazon, Rolls-Royce gibi birçok dünya markalarıyla partnerlik kuran üniversitenin 2019 QS Mezuniyet sonrası istihdam sıralamalarında oldukça yüksek sıralarda yer almaktadır. 

Türkiye’de yaşayan öğrenciler için üniversiteye giriş koşulları

Öğrenci popülasyonunun %30’luk kısmı dünyanın 135 ülkeden gelen uluslararası öğrencilerin oluşturduğu Southampton üniversitesi Türkiye’den de öğrencileri kabul etmekte. 2017 – 2018 yıllarında 50’ye yakın Türk öğrenci barındırmaktadır. 

 • Lisans bölümleri için öğrencilerden lise diploması, Türkiye’deki bir üniversitenin ilk yılını başarıyla tamamlaması, İngiltere A Level’dan yüksek skorlar, International Baccaluareate (IB) programlarında 28 – 38 arasında bir başarı puanı istemektedir. Bu gereklilikler gözünüzü korkutuyor olsa da üniversite uluslararası öğrenciler için Foundation yılı imkanı sunmakta. *

*Foundation için giriş koşulları hakkında, girmek istediğiniz bölüme göre değişiklik gösteren başarı oranları ve detaylar bulunmakta. Bu detayları IDP Yurt Dışı Eğitim danışmanlarınızla ücretsiz bir şekilde öğrenebilir, bölümlere başvuru gerçekleştirebilirsiniz.

 • Master – Yüksek lisans bölümleri için Bachelors degree yani Lisans Diploması istenmekte ve GPA (Yıl sonu not ortalaması) 3,3 skoru ve üzerinde istenmektedir. 
 • Lisans ve yüksek lisans not ortamalarında iyi ortalamalarla beraber iyi bir araştırma önerisi sunmanız gerekmektedir. İyi bir araştırma önerisi için ipuçlarına buradan ulaşabilirsiniz. 

Uluslararası öğrencilerini kabul ederken dil yeterliliklerini de değerlendirmeler arasında bulunduran üniversite, lELTS Academic sınavını kabul etmektedir. Bölümlere göre istenilen IELTS puanı değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi almak için IDP’nin uzman danışmanları sizlere ücretsiz yardım sunabilir. 

Biliyor muydunuz?

 • Jane Austen, babasının ölümünden sonra 2 yıl Southampton’da yaşamıştır. Yaşadığı ev hala ayakta ve bir local bir Pub orada hizmet vermektedir.
 • Trajik bir kaza sonrası batan meşhur gemi Titanic’in 1912 yılının Nisan ayında Southampton’dan yola çıkmıştır. Şehrin kalbinde yer alan SeaCity Müzesi’ni gezebilirsiniz.
 • Havacılık teknolojisinin gelişimi ve İngiltere tarihinin önemli olaylarından olan uçak “Spitfire”, Southampton havaalanında 5 Mart 1936 yılında havalanmıştır. Southampton’da Solent Sky Müzesi’ni ziyaret ederek muhteşem uçakları görebilirsiniz.
 • İngiltere’de sadece Southampton’da jeotermik enerji kullanılmaktadır. Doğa dostu ve karbondiyoksit yayılımının en az olduğu ülkelerden olmasına olanak tanımaktadır. 

Daha fazla bilgi edinmek, ücretsiz başvuru ve kayıt işlemleri için IDP’nin uzman danışmanları ücretsiz danışmanları sizlere yardım etmeye hazır! Sizlerle iletişime geçebilmeleri için sayfanın sağ tarafında yer alan formu doldurabilir ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz. 

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

 • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

 • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

 • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

 • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Got any ideal countries in mind?