Hemen destek alın arrow

hipchat Call
text.skipToContent text.skipToNavigation

Hızlı Öğrenmek İçin Yöntemler

Bu başlık sizleri yanıltmasın. Hiç bilginiz ve ilginiz olmayan sınav konularını size sınav gecesi öğretecek yöntem henüz icat edilmedi. Ancak öğrenilecek onca şey, bunu gerçekten kalıcı kılacak çok az zaman var. Bu yüzden zihinizi yeni şeyler öğrenmeye her daim açık tutmanıza yardımcı olacak yöntemleri sizler için derledik.

1 – Zihin egzersizleri yapın

Nasıl ki düzenli egzersiz yapmayan insan maratonu bitiremezse, zihninize düzenli egzersizler yaptırmadan hızlı öğrenmeye zorlanmayamazsınız. Zihninizi sayılarla, tekerelmeler, bilmece ve bulmacalarla düzenli olarak çalıştırın. Hatta, ders çalışmadan önce de kısa egzersizler yaparak öğrenmek için beyin kaslarınızı ısındırın. İnternet bir sürü uygulamalarla dolu. Beyin egzersizleri yapabileceğiniz uygulamalar indirin ve boş vakitlerinizi bunlarla değerlendirin. 

2 – Mutlaka bir ajandanız olsun

Eğitim öğretim zamanlarınızı planlamak, odaklanmanızı arttıracağı gibi hedeflerinizi düzenlemenizde ve stresinizi azaltmakta yardımcı olacaktır. Hayatınızın her anını planlamak mümkün olmayabilir ama en azından öğreneceğiniz konuları zamanlamak, daha az kendinizi yormanızı sağlayacaktır. 

3 – Öğrenme metotlarınızı çoğaltın

Bazı insanlar yazarak, bazı insanlar okuyarak, bazı insanlar da uygulayarak öğreniyor olabilir. Siz bütün bu öğrenme yöntemlerini denemiş ve kendi favorinizi bulmuş olabilirsiniz fakat farklı farklı yöntemler kullanmak, öğrenmek istediğiniz konuyu farklı açılardan ele almanıza yardımcı olur ve konuyu zihninizde daha iyi oturtmanıza yardımcı olur. 

4 – Öğrendikleriniz pratiğe dökün

Hep söylediğimiz gibi, zihnimizin de egzersize ihtiyacı var ve öğrendiğimiz konuda kendimizi geliştirmemizin ya da onu daha iyi anlamlandırmamız için en önemli yöntem bu konuda pratik yapmaktır. Böylece, pratiğinizi listenize ya da daha iyisi, özgeçmişinize eklenebilecek bir yeteneğe dönüştürebilirsiniz. 

5 – Çoklu görev yapmaktan kaçının

Aynı anda farklı farklı şeyler yapmak zihninizin ve öğrenme sürecinizin bölünmesine sebep olur. Bu yüzden yapılması gereken şeylere teker teker odaklanmanızda ve teker teker yapmanızda fayda var. 

6 – Öğrendiklerinizi test edin ve kendinizi ödüllendirin

Kendinizi deneyerek kontrol etmek, öğrenmeye çalıştığınız konunun ana hatlarını daha iyi belirlemenize ve daha zihninize daha iyi yerleştirmenize yardımcı olacaktır. Bunu yaptıktan sonra, kendinizi ödüllendirin ve mutlu olun. Başarma hissi ve kendinize verdiğiniz ödül, sizi daha fazlası için motive edecektir. 

7 – Son ana bırakmayıp düzenli aralıklar oluşturun

Sınav gününden bir gece önce bütün konuları öğrenmeye çalışmak, öğrenmenize değil belki günü kurtarmanıza yardımcı olacaktır. Konuları parçalarına ayırın ve kendinize öğrenmek için zaman ayırın. Son ana bırakmamak adına kendinize hatırlatıcılar oluşturun. Kısa aralarla düzenli olarak çalışın. 

8 – Öğrendiklerinizi başkasına öğretin

Eğer kimseyi bulamıyorsanız, kendinize ayna karşısında ya da telefonunuzun ön kamerasında öğrendiğiniz konuyu bir ders anlatır gibi anlatmayı deneyebilirsiniz. Eğer bu da sıkıcı geliyorsa, öğrendiğiniz şeyleri farklı bir dile kendi sözcüklerinizle çevirmeye çalışabilirsiniz. Böylece hem dilinizi geliştirebilir hem de konuyu daha iyi anlamlandırabilirsiniz. 

9 – Çalışma alanınızın düzenine dikkat edin

Çalışma ortamınızı düzenli tutup, kendinizi çalışmaya hazırlayın. Bundan sıkılırsanız, arada bir ortamınızı değiştirmekten de çekinmeyin. Bir kafede çalışmayı ya da evinizin farklı bir odasında çalışmayı deneyebilirsiniz. 

10 – Konuyu sevmiyor olsanız bile, zihninizi kandırın

Yalancı bir gülümseme sergilemek bile bedeninize mutluluk hormonu salgılatıyor, sizi duygusal olarak motive edebiliyorsa; kendinizi bir konuyu sevdiğiniz konusunda da kandırabilirsiniz. Konuyla ilgili eğlenebileceğiniz bir sistem oluşturun, arkadaşlarınızla konuyu çalışarak bunu aşmaya çalışabilirsiniz. 

Artık hızlı öğrenmek için zihninizi nasıl çalıştıracağınızı biliyorsunuz. IDP Türkiye ile yurt dışı eğitimi alarak, bu yeteneğinizi dünyanın en iyi eğitim ülkelerinde geliştirmeye çalışabilirsiniz. Bir form doldurun ya da Whatsapp hattından iletişime geçin!

Lütfen bir eğitim seviyesi seçiniz

Bir bölüm adı girin ve listeden seçin

  • Yazmaya başlayın, listeden seçin ya da arama yapın

  • Konu girin, listeden seçin ya da arama yapın

Lütfen bir kurum yazıp seçin

  • Bir üniversite isminin 3 harfini yazın ve listeden seçin

  • Bir üniversite veya okul adı girin ve listeden seçin